Rubrika | Tipy a rady

Kompozitní materiál dibond je ideální pro signmaking, stavebnictví, ale třeba i opláštění tramvají

13. 04. 2017 - Redakce

Kompozitní materiál kombinující hliník a polyethylen, známý pod názvem dibond, má široké využití napříč mnoha průmyslovými odvětvími. Sendvičové desky vynikající velkou odolností a tuhostí jsou například ideální pro signmaking, ve stavebnictví se zase používají na provětrávané fasády.

Dibond má takzvanou sendvičovou konstrukci. Dvě hliníkové desky jsou tepelně navázané na jádro z polyethylenu. „Díky tomu má deska z dibondu nižší hmotnost, než by měla deska celohliníková. Zároveň však tento materiál vyniká velkou tuhostí, je odolný vůči korozi, UV záření i nárazu,“ říká Oldřich Kovařík ze společnosti OK DESIGN.

Použití dibondu v průmyslu je opravdu široké. Velké uplatnění má v signmakingu, kde se používá jak k výrobě světelné, tak i nesvětelné reklamy. Materiál je vhodný pro potisk UV technologií i sítotiskem, díky odolnosti se hodí rovněž pro použití v outdooru. Dibond se rovněž využívá pro přímý tisk fotografií – díky nízké hmotnosti a stabilitě materiálu je vhodný i pro výstavní účely.

Hodí se na fasády i opláštění tramvají

Vedle signmakingu najdeme dibond i ve stavebnictví, kde se uplatní například při montážích fasád, ale rovněž i v interiérech v podobě obkladů. „Materiál lze řezat, frézovat i ohýbat v podstatě dle přání zadavatele, což architektům a projektantům dává takřka neomezenou možnost jeho využití. Desky z tohoto sendvičového materiálu lze vyrobit například i v délce šesti metrů – využití takových velkorozměrových prvků zrychlí montáž a ušetří náklady,“ popisuje Oldřich Kovařík.

Vedle toho se odolný dibond uplatní například i při výrobě hromadných dopravních prostředků, konkrétně například tramvají a autobusů. Dibondové díly, ohnuté, svařované či vyfrézované do požadovaných rozměrů a tvarů, se používají na opláštění vozů. Podle Oldřicha Kovaříka je navíc velmi snadné takové díly po letech používání nahradit. Jak dodal, firma OK DESIGN se ostatně v nedávné době podílela například na kapotování švédských tramvají, na nichž nahrazovala starší díly za nové.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv