Rubrika | Zdraví

Za zimní únavu může málo světla a hormon melatonin. Tělo vzpruží hluboké dýchání i bylinky

12. 12. 2016 - Redakce

Přestože se na Vánoce většina lidí těší, adventní přípravy a nakupování dárků stresuje třetinu z nás. Ukázal to průzkum Sociologického ústavu Akademie věd. V tomto období přepadá řadu lidí únava, vyčerpání a deprese. Na svědomí je má nejen zvýšený shon a časový pres doma i v práci, ale i vnější faktory. Mezi pravidelné spouštěče zimní únavy patří také nedostatek slunce a nadprodukce hormonu melatoninu. Zimní splín a únavu zažene kvalitní spánek, bylinky i činnosti, které provádíme automaticky.

Tělo osvěžíte ovocnými šťávami i maralím kořenem

Za únavu, ospalost, zhoršení nálady nebo stres může zpravidla nedostatek vitamínu D. Ten do žil přilévá energii a tělo jej obvykle získává ze slunečního záření, kterého však v zimním období není tolik. Pokud ho tedy organismus nemůže vstřebat ze světla, alternativním zdrojem vitamínu D mohou být například mořské ryby, mák či tvrdé sýry. Tělu je potřeba dodávat i další vitamíny, které doplňují energii a nabíjí optimismem. Tyto vitamíny opět najdeme v jídelníčku. Na něm by se měly objevit kromě čerstvé zeleniny a ovoce také ovocné šťávy. Příroda umí pomoci navíc i v podobě bylinek. „Mezi bylinkami z pohledu posilování imunity vyniká maralí kořen. Ten se osvědčil na deprese, podporuje mentální zdraví a působí i jako afrodisiakum. K odstranění únavy pomůže i posila jater například pomocí ostropestřce, jalovce či rozmarýnu. Vhodná je i tinktura z černého rybízu, při únavě a vyčerpání zase povzbudí bylinka eleuterokok,“ uvádí nejznámější česká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která se zabývá výrobou přípravků z rostlin.

Důkladný spánek podpoří zklidňující byliny

Tlumicí účinky na organismus má v zimě i hormon melatonin. Ten vzniká a hromadí se v průběhu noci a rovněž při nedostatku světla, což se v zimě týká většiny dne. U citlivějších jedinců se pak následkem jeho nadprodukce mohou dostavit výraznější projevy, jako je zhoršení psychického stavu, vyšší nutnost spánku, nechutenství a snížení pracovní výkonnosti. Na druhou stranu je tento hormon základem kvalitního spánku, který tělo potřebuje, aby získalo více sil a bojovalo s celodenní únavou.

V tomto případě je prospěšný častý pohyb venku přes den, kdy se cíleně vystavujeme světlu ve vyšší intenzitě, v noci pak důkladný odpočinek. Vědomě posílit lze i produkci hormonu serotoninu, který má vliv na to, jak se cítíme. Platí, že čím více se ho v těle vytvoří, tím jsme veselejší a máme více sil. I zde je základem strava založená na zdravých tucích, ovoci a zelenině, stejně jako dostatek odpočinku. „Relaxační účinek má lípa velkolistá. Ta podporuje klidné usínání a zlepšuje spánek. Pokud se kromě únavy cítíte i ve stresu a podráždění, zklidnit umí kozlík lékařský. Relaxaci a psychické povzbuzení zase podporuje bakopa. Na deprese v tomto období i celkově působí pozitivně eleuterokok, který srovnává psychiku. Významné v tomto oboru jsou gemmoterapeutika z lípy a třezalky,“ říká bylinkářka Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje.

Vliv na aktivitu těla má i jeho prokrvení

S únavou lze bojovat i drobnostmi, které provádíme bezděčně. V tomto období je však dobré na ně zaměřit více pozornosti. Jednou z těchto věcí je dýchání zhluboka. Vyšší přísun kyslíku do těla totiž bystří vnímání, uvolňuje napětí a zklidňuje srdeční činnost. Důležité je i pití vody, které by v zimě mělo probíhat po větších doušcích. Odborníci totiž dokázali, že každá dvě procenta dehydratace snižují energii o 20 procent, protože v těle proudí méně okysličené krve. Nastartovat organismus pomůže i sprchování chladnější vodou, protože proud studené vody zrychlí krevní oběh a zvýší přísun kyslíku do tkání. Na podobném principu rozproudění krve funguje také aktivní pohyb. Pokud však v sobě nemáte sportovního ducha, nemusíte se hodiny týrat v tělocvičně. Stačí krátká procházka v lese, vyběhnutí schodů místo svezení výtahem, zajít na nákup pěšky namísto automobilem anebo si zatančit na oblíbenou písničku. Z bylinek pozitivně působí na prokrvení organismu pelargonie, echinacea. Na zlepšení a regeneraci cévního systému je pak vhodné gemmoterapeutikum z kaštanu, jinanu a kotvičníku.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv