Rubrika | Cestování, Tipy a rady

10 nejčastěji kladených dotazů při nákupu letních dovolených přes internet

05. 08. 2013 - Redakce

Výběr letní dovolené na internetu se stal nejpopulárnějším způsobem objednávání prázdninových cestovatelských radovánek. V průběhu vyplňování online objednávek si však často nejsme jisti některými postupy či detaily, na které bychom chtěli ihned znát konkrétní odpovědi. Musíme tak ještě dlouze hledat na internetu zpřesňující a aktuální informace, které nás zbytečně okrádají o čas. Přinášíme proto deset těch nejčastěji kladených otázek, které mohou turistu při online objednávání dovolené napadnout, a odpovědi na ně.

1. Jak zjistím, že jsou stále na daný zájezd volná místa?

U jednotlivých zájezdů se informace o tom, zda je daný zájezd volný, objevují přímo u konkrétního termínu na webových stránkách. Ceny zájezdů a služeb jsou navíc aktualizovány několikrát denně, tak jak je dodávají pořádající cestovní kanceláře. I přes maximální snahu cestovních agentur a kanceláří nabízet vždy jen nejaktuálnější ceny se však může ojediněle stát, že uvedená nabídka není zcela přesná. Nejčastěji se mírně liší cena nebo je už nabídka čerstvě vyprodaná. Závazná je tedy vždy až cena na platně uzavřené smlouvě. Proto je dobré finální smlouvu vždy zkontrolovat.

2. Je v ceně zájezdu zahrnuto i cestovní pojištění?

Cestovní pojištění není v ceně zájezdu, ale je možné ho objednat při vyplňování objednávkového formuláře zájezdu, jako doplňkovou službu. „Před odjezdem na dovolenou je rozhodně nutností se pojistit. Cestovní zdravotní pojištění při pobytu v cizině chrání turisty před rizikem spojeným s náhlým onemocněním nebo úrazem,“ uvádí Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je jedničkou českého trhu v prodeji online zájezdů. „Sjednáním pojistné smlouvy se tak turisté jednoduše vyhnou mnohým komplikacím, náklady spojené s léčením v cizině mohou navíc bez pojistky způsobit značné starosti a finanční potíže,“ dodává Tůma. Cestovní pojištění není pro cestovatele výraznou finanční zátěží. V klasických dovolenkových destinacích, jako jsou například Řecko, Chorvatsko, Turecko či Itálie, vyjde pojistka na jeden den od 22 Kč do 116 Kč.

3. Co všechno je tedy v ceně zájezdu zahrnuto?

Položky obsažené v ceně zájezdu jsou vždy vyjmenovány u konkrétní objednávky. Nejčastěji zahrnuje uvedená cena především dopravu, transfery z letiště a na letiště, ubytování s vybranou formou stravy a služby průvodce či palivové příplatky a spotřebu energií. V ceně by také mělo být pojištění dané cestovní kanceláře či agentury proti úpadku. Velmi často pak nezahrnuje právě cestovní zdravotní pojištění pro cestující, fakultativní výlety či vstupné na některé konkrétní atrakce. Důležité je pak zjistit si ještě před odjezdem, za co bychom si mohli na dovolené připlatit. Například v Řecku je klasickým příplatkem k ceně poplatek za klimatizaci, pohybující se kolem pěti až osmi euro denně. Peníze navíc bychom s sebou měli mít také na plážový servis nebo internet, rekreační poplatek nebo domácí zvíře.

5. Jak mohu zájezd zaplatit?

Vybraný zájezd můžeme zaplatit bankovním převodem z většiny bank v České republice, složením hotovosti ve všech bankách v České republice nebo internetovým bankovnictvím. Zaplatit je většinou možné i přímo v některém z klientských center dané cestovní kanceláře či agentury. V případě last minute zájezdů se nejčastěji používá takzvaný online převod, který převede peníze na požadovaný účet v průběhu několika minut. Pro ten je však třeba mít u banky funkční službu online bankovnictví. Pokud nemáme službu funkční, je nejlepší provést vklad na účet dané banky a zaslat emailem nebo faxem potvrzení o zaplacení. Jedním z rychlejších způsob je pak také platba zájezdu fyzicky na pobočce.

6. Je možné si u cestovní kanceláře vyřídit i víza?

Některé cestovní kanceláře a agentury pomáhají s vyřízením víz, u některých jsme povinni si veškeré vízové formality zajistit sami ještě před vycestováním. Podmínky pro udělení a platnost víz se mohou měnit a konzulární úřady nemají povinnost cestovní kanceláře o těchto změnách informovat. Doporučuje se tedy ověřovat si potřebné informace na www.mzv.cz a na konkrétním zastupitelském úřadě. Všechny tyto kroky bychom měli absolvovat alespoň měsíc před vycestováním, doba vyřízení víz je totiž v průměru dvou až třítýdenní. Například na vízum do asijských zemí si počkáme v průměru 7 až 14 dní. Naopak na Kubu získáme vízum i v intervalu jednoho až tří dní. Víza do Egypta je zase možné vyřídit až při příletu do země, a to na místním letišti. V praxi může být však tento postup komplikovaný leteckými společnostmi, které pro vstup na palubu letadla vyžadují prokázat se příslušným vízem.

7. Mohu odletět i s domácím zvířetem?

Zvířata do maximální váhy 5 kg můžeme přepravovat na palubě letadla v přepravním boxu, je však dobré se s přepravní společností spojit dostatečně dopředu. Některé z nich si totiž jako podmínku kladou přepravovat jedním letem na své palubě maximálně dvě zvířata. Ostatní zvířata pak mohou cestovat v klimatizovaném zavazadlovém prostoru v dolní části letadla ve zvláštních kontejnerech. Každý z přepravců má odlišné požadavky na velikost přepravních boxů. Pokud si nejste jisti vhodnou velikostí boxu, na mnohých letištích je možné box zakoupit ještě před odletem. Zvíře však musíme vždy ohlásit už při rezervaci a je potřeba zaplatit za ně zvláštní příplatek. Nutností je také identifikační čip zvířete, zřízení zvířecího europasu a v něm potvrzené platné očkování proti vzteklině. Vše je možné zajistit u veterináře. Omezen je také většinou věk domácích mazlíčků, kteří musí být starší 3 měsíců.

8. Kdy obdržím bližší informace k zájezdu?

Detailní pokyny k cestě odesílá cestovní agentura, jakmile je má k dispozici, což je obvykle zhruba 7 dnů před začátkem zájezdu. „Jestliže je termín začátku zájezdu, například v případě last minute dovolených, v době do tří dnů nebo kratší od objednání, pokyny se zasílají obvykle obratem po zpracování objednávky,“ vysvětluje Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která nabízí širokou škálu last minute dovolených po celém světě. „I proto je důležité na smlouvu vždy uvést aktuální e-mailovou adresu, telefonický kontakt a korespondenční adresu, na které se momentálně daný zájemce o dovolenou zdržuje,“ podotýká Tůma.

9. Kde a kdy je možné dozvědět se nabídku fakultativních výletů?

Pokud má daná pořádající cestovní kancelář zpracovanou vlastní nabídku fakultativních zájezdů, je možné ji od cestovních kanceláří či agentur na vyžádání získat dopředu. V odlišných případech je možné se o těchto výletech informovat až na místě na informační schůzce s delegátem nebo na vývěsce pořádající cestovní kanceláře v hotelu.

10. Mohu si ze zahraničí přivézt tabák nebo alkohol?

Jestliže cestujeme z jedné země Evropské unie do jiné, dovézt si s sebou můžeme alkohol a výrobky určené k osobní spotřebě, ne k dalšímu prodeji. Při množství menším než 800 cigaret, 1 kg tabáku, 10 listrů destilátů nebo 90 litrů vína či 110 litrů piva není potřeba prokazovat, že dané zboží je k naší osobní spotřebě. Tabákové nebo alkoholické výrobky si mohou čeští turisté z  dovolené mimo EU přivézt do hranice 200 ks cigaret nebo 250 g tabáku ke kouření. U alkoholu a alkoholických nápojů je povolen 1 litr alkoholického nápoje se skutečným obsahem lihu nad 22 % objemových nebo 2 litry alkoholických nápojů o obsahu alkoholu nejvýše 22 % objemových případně 4 litry tichého vína či 16 litrů piva.

Tags | ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv