Rubrika | Naše téma

CBA zvítězilo v soudním sporu se společností Ferrero

10. 02. 2020 - Redakce

Velkoobchodní společnost CBA Nuget, která je součástí Družstva CBA, na konci ledna zvítězila v soudním sporu se společností Ferrero. Výrobce cukrovinek žaloval CBA Nuget kvůli údajnému nedodržení smluvních podmínek, které se týkaly přítomnosti výrobků na prodejnách. Okresní soud v Šumperku však rozhodl ve prospěch velkoobchodní společnosti, která tak má nárok na vyplácení zpětných bonusů. Rozsudek není pravomocný a je možné se proti němu odvolat. Oba subjekty zároveň již dříve kvůli sporu ukončily vzájemnou spolupráci.  

Soudní spor mezi CBA Nuget a společností Ferrero se vedl o plnění obchodních podmínek, a z toho plynoucího vyplácení zpětných bonusů výrobcem cukrovinek. Podle žalující strany měl mít velkoobchod na bonusy nárok pouze v případě, pokud bude ve vybraných prodejnách, které jsou součástí Družstva CBA, určitý minimální počet kusů zboží značky, a to po celý rok bez možnosti výpadku. Okresní soud v Šumperku však tuto interpretaci zamítnul.

„Smlouva hovořila pouze o konkrétním sortimentu, který máme prodávat. To, že má být zboží na všech prodejnách k dispozici neustále, už však v kontraktu řešeno nebylo. Jsme každopádně velmi rádi, že soud rozhodl v náš prospěch,“ uvedl jednatel společnosti CBA Nuget a předseda Družstva CBA Roman Mazák. Proti verdiktu je možné se odvolat a podle Mazáka lze čekat, že tak druhá strana učiní.

Kvůli sporu oba subjekty již dříve rozvázaly vzájemnou spolupráci. Ta je i do budoucna prakticky vyloučená. „Až do roku 2013 jsme zhruba 20 let spolupracovali bez jakýchkoliv problémů. Díky našemu velkoobchodu jsme Ferreru v začátcích pomohli získat pozici na českém trhu. Jakmile se však stali silnými, přišli s obchodními podmínkami, které nás diskriminovaly ve vztahu k zahraničním řetězcům. Nedohodli jsme se, nepodepsali smlouvu a nespolupracovali. Změna nastala v roce 2016, kdy jsme našli nějaký kompromis, nicméně po roce a půl byla naše spolupráce opět ukončena,“ přiblížil genezi obchodního vztahu Roman Mazák.

Podle něj ukazuje i různé nastavení podmínek pro české obchodníky a zahraniční řetězce na to, že v Česku nemají tuzemští podnikatelé zastání proti gigantům. „Stát řeší obchodní sílu pouze v rámci České republiky. Tito giganti si tak s českými společnostmi mohou dělat, co chtějí. Například požadují plnění, která nejsou ve smlouvě. Jediná varianta je tak s nimi neobchodovat,“ doplnil Mazák.

Družstvo CBA proto usiluje o to, aby připravovaná novela zákona o významné tržní síle brala v potaz sílu v rámci celé Evropské unie, potažmo celého světa. Problémem je podle něj také úloha antimonopolního úřadu, který v současnosti nezohledňuje tržní sílu mimo ČR a bere v potaz jen sortiment jako celek. To mimo jiné znamená, že nebere ani ohled na konkrétnější skupiny položek, které nemají na trhu konkurenci a jsou v Česku i ve světě nenahraditelné.

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv