Rubrika | Tipy a rady

Dálkové odečty spotřeby vody jsou pro majitele domů a bytová družstva výhodné

16. 05. 2014 - Redakce

Od 1. 1. 2017 začne platit směrnice EU o energetické účinnosti, která nařizuje, aby majitelé domů umožnili domácnostem průběžně sledovat jejich spotřebu vody a energií. Vhodným řešením jsou měřiče s technologií dálkového odečtu naměřených hodnot. Ta zpřesňuje a zlevňuje rozúčtování a umožňuje domácnostem lépe sledovat jejich reálnou spotřebu. Ve spolupráci s odborníky jsme se podívali na výhody dálkových odečtů spotřeby pro majitele domů a bytová družstva.

Jednodušší a levnější rozúčtování

Měřiče spotřeby, které jsou vybaveny modulem pro rádiovou komunikaci, umožňují odečítat spotřebu na dálku bez nutnosti vstupu do bytů. Odečet hodnot je proto rychlejší a levnější. „Díky měřičům a indikátorům s možností rádiové komunikace mohou být hodnoty odečítány buď pochůzkovým způsobem, nebo, a to ještě pohodlněji, z projíždějícího automobilu. Odečet spotřeby v bytech je tedy velmi rychlý a pro majitele i výrazně levnější,“ sdělil Petr Holyszewski, produktový manažer společnosti ENBRA, která se zabývá měřením a rozúčtováním spotřeby vody a tepla. „Investice do měřičů s možností dálkových odečtů hodnoty se díky tomu vrátí zhruba za 5 let. Výrazně se totiž sníží náklady na pracovníky, kteří odečet provádějí,“ doplnil Holyszewski.

Spotřebu lze odečítat přesněji

Dálkový odečet probíhá automaticky, nejčastěji pomocí komunikačního standardu Wireless M-Bus. Díky tomu, že přístroje komunikují přímo s odečtovým zařízením, se výrazně sníží počet chyb zaviněných lidským faktorem. „Jeden pracovník, vybavený přístrojem pro bezdrátový sběr hodnot, může odečítat několik různých typů měřičů, například vodoměry a indikátory topných nákladů. Díky větší rychlosti může odečet probíhat i vícekrát ročně, což umožní přesnější sledování spotřeby bytových jednotek,“ popisuje další výhody dálkových odečtů Petr Holyszewski.

Lepší ochrana proti podvodům

Mnoho majitelů domů a bytových družstev se potýká s podvodníky, kteří se snaží o nelegální ovlivnění vodoměrů například silným magnetem či fyzickým zásahem do přístroje. I tomu mohou měřiče s možností bezdrátové komunikace zabránit. Moderní měřicí zařízení totiž mohou při pokusu o nelegální ovlivnění spotřeby na dálku upozornit rozúčtovatele a ten může ihned sjednat nápravu. Častější odečítání též pomůže odhalit případné velké výkyvy ve spotřebě, a tím i upozornit na možný nelegální zásah do měření. Moderní měřicí zařízení jsou navíc přesnější. Například moderní vodoměry zaznamenávají hodnoty i při velmi nízkém průtoku vody.

Domácnosti budou moci lépe sledovat svoji spotřebu

Díky standardizované bezdrátové komunikaci a častějším odečtům bude možné měření spotřeby vody a data z indikátorů topných nákladů zahrnout do systémů takzvaného chytrého měření – smartmeteringu. Pro spuštění systému chytrého měření je třeba vybavit objekt bezdrátovým komunikačním rozhraním (například rádiovými uzly), které sbírá data a distribuuje je přes internet k dalšímu zpracování. Po instalaci potřebných zařízení umožňuje smartmetering účastníkům sledovat jejich aktuální spotřebu vody a energií na webu a s daty případně dále pracovat. Kvalitní sledování spotřeby, a tedy i nákladů, může rovněž napomoci větším úsporám. Předpokládá to však ochotu obyvatel domácnosti nejen spotřebu sledovat, ale případně též upravit jejich životní styl směrem k možným úsporám. Zaleží také na rozúčtovateli, jaká data a v jaké podobě domácnostem poskytne.

Tags | , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv