Rubrika | Zdraví

Jak na zdravé dětské zoubky

28. 11. 2011 - Redakce

O zuby je třeba pečovat už od nejranějšího věku. Pravidelné čištění prvních dětských zoubků je základní prevencí před vznikem zubního kazu. Důležité je vyhýbat se špatným hygienickým návykům a zajistit dětem dostatečný přísun vitamínů a minerálů. Některé prvky totiž podporují správný vývoj zubů a chrání je před zubním kazem. Poradíme vám, co je pro zdravý růst dětských zoubků nezbytné.

Místo cukru dejte přednost xylitolu

Xylitol je přírodní sladká substance, která chutná jako cukr, ale prokazuje výborné účinky na dentální zdraví dětí. Navíc má o 40 % méně kalorií než běžný bílý cukr. „Přírodní sladidlo xylitol nezatěžuje zubní sklovinu a zároveň poskytuje dlouhotrvající ochranu před zubním kazem a pomáhá odstranit zubní plak,“ vysvětlila Klára Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica, která vyrábí vitaminové dětské kapky s obsahem xylitolu. „Xylitol podporuje vstřebávání vápníků a remineralizaci zubní skloviny, čímž posiluje preventivní efekt zubních past s fluoridem. Je vhodný také pro diabetiky a děti od třech let,“ doplnila Minczinger. V malém množství je xylitol obsažen v zelenině a ovoci. Na českém trhu ho můžete zakoupit v doplňcích stravy a bývá také součástí sladkostí, žvýkaček či zubních past. Kvůli jeho projímavému účinku se však nedoporučuje překročit denní dávku xylitolu, která činí 40 gramů.

Pěstujte v dítěti správné hygienické návyky

Začněte čistit již první zoubek, který vašemu dítěti vyroste. K dostání je velké množství kvalitních past a šetrných kartáčků, které jsou vhodné už pro ty nejmenší děti. Nejpozději ve dvou letech by měl vašeho potomka prohlédnout stomatolog. Abyste předešli zubnímu kazu, dbejte vedle správné ústní hygieny také na zdravé stravování dítěte. Jídlům a nápojům s vysokým obsahem cukrů je určitě lépe se vyhnout. Kombinace škrobu a cukru totiž v ústech vytváří kyseliny, které narušují zubní strukturu a způsobují kazivost zubů. Naučte děti jíst čerstvé ovoce, zeleninu a sýry, ty zoubkům neškodí. Vyhněte se také zlozvykům, které řada rodičů přehlíží. Nenechávejte dítě dlouho cumlat lahev se slazeným nápojem a neolizujte mu dudlík, prsty či lahvičku. Bakterie ve vašich ústech se dostanou do ústní dutiny dítěte a mohou způsobit zubní kaz.

Nepřežeňte to s fluorem, ve větší míře škodí

Fluor je prvek, který pomáhá budovat silnou zubní sklovinu. Díky ní jsou zuby odolnější proti zubnímu kazu. Fluor se přirozeně vyskytuje především v rybách a čajových lístcích. V některých zemích ho přidávají do pitné vody, ale v České republice se od plošné fluorizace vody již upustilo. Na trhu jsou také k dostání fluoridové gely či tablety a fluorid sodný je rovněž součástí většiny zubních past. Vašemu dítěti staršímu 6 měsíců může fluoridové tablety předepsat pediatr. Avšak pozor, příliš mnoho fluoru tělu neprospívá, může dokonce vést ke vzniku fluorózy. Toto onemocnění, jímž jsou nejvíce ohroženy děti mezi 1 až 4 lety, zanechává na zubech skvrny a vede k nezvratnému poškození dětského chrupu. Malé děti, které navíc zubní pastu často polykají, získají potřebné denní množství této látky čištěním zubů pastou obohacenou fluorem.

Dodejte dětem pestrou stravou fosfor

Okolo 85 % fosforu je obsaženo v zubech a kostech a po vápníku je fosfor druhý nevyskytovanější minerál v lidském těle. Přestože se o prospěšnosti fosforu pro dentální zdraví příliš nehovoří, je tento prvek spolu s vápníkem klíčovou složkou pro pevné a zdravé kosti a zuby. Dětem pomáhá při správném vývoji zoubků, vytváří pevnou zubní sklovinu a hraje také významnou roli při zásobování tělesných buněk energií. Pokud bude vaše dítě jíst pestrou stravu, nemusíte se nedostatku fosforu v jeho těle obávat. Potraviny bohaté na fosfor jsou velmi rozmanité. Jedná se zejména o maso, ryby, obiloviny a luštěniny, mléčné produkty, oříšky či perlivé nealko nápoje. Fosfor bývá také součástí zubních past a kombinovaných doplňků stravy.

Děti by měly jíst mléčné výrobky a obiloviny, obsahují vápník

Vápník je klíčový pro správný vývin a růst kostí a zubů, které navíc chrání před zubním kazem. Ve všeobecném povědomí je zakotveno, že vysoké množství vápníku obsahují zejména mléčné výrobky. Pokud vaše dítě trpí nesnášenlivostí laktózy, tedy mléčného cukru, nebo mu kravské mléko nechutná, nemusíte mít o jeho zoubky starost. Vápník naleznete také v dalších výrobcích. Je obsažen v máku, rybách, zelenině, luštěninách a obilovinách, oříšcích, sušených švestkách nebo minerálních vodách. „Vápník je důležitý ve spojení s vitaminem D, protože napomáhá při jeho ukládání v těle. Dětem je vhodné dodávat vápník a vitamin D také prostřednictvím doplňků stravy, aby byl zajištěn nejen správný vývoj zubní skloviny, ale také kostí,“ uvedla Eva Stanislavská ze společnosti Generica, která nabízí široký sortiment doplňků stravy s obsahem vápníku.

Tags | ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv