Rubrika | Naše téma

Opotřebený podvozek vyjde řidiče draho. Nejlepší prevencí je pravidelná kontrola v servisu

14. 11. 2023 - Redakce

Neobvyklý hluk při jízdě přes nerovnosti, vibrace nebo chvění volantu. Že je s podvozkem automobilu něco v nepořádku, napoví postupně se zhoršující problémy při řízení. Včasné řešení potíží s podvozkem přitom ušetří majitelům vozů nervy i peníze. Tématu se věnuje další díl seriálu Problémy s… Jednatel společnosti Quick Stop Car Marek Zukal v článku prozradí, jak o podvozek správně pečovat a jak poznat, že je na čase navštívit autoservis. 

Podvozek je jednou z nejdůležitějších součástí vozidla, která zahrnuje přední a zadní nápravu, kola, pružiny, tlumiče i brzdovou soustavu. Protože je podvozek v neustálém kontaktu s vozovkou, je pro bezpečnou a plynulou jízdu nezbytné, aby fungoval správně. Stejně jako další součásti automobilu má ale omezenou životnost, a proto vyžaduje pravidelnou péči. 

Na kontroly podvozku svých vozidel by neměli zapomínat především řidiči starších a ojetých vozů. Prevence je ale doporučovaná všem. „U starších aut by se měl stav podvozku kontrolovat po každých deseti tisících najetých kilometrech, u nových alespoň jedenkrát za dva roky. Správné provedení diagnostiky jednotlivých komponentů zaručují specializované servisy. Kontrola může včas odhalit závažný problém a předejít opravám za několik tisíc korun,“ vysvětluje Marek Zukal ze společnosti Quick Stop Car. 

Kontrola za pár stovek 

Kontrola podvozku zahrnuje vizuální prohlídku čepů, manžet, uložení, brzd, tlumičů a výuku. Řidiči za úkon zaplatí částku v řádu stokorun. Pokud pravidelné kontroly zanedbají, mohou se při jízdě začít objevovat první potíže, které se projevují pomalu a pozvolna. Špatný podvozek na sebe může upozornit například chvěním volantu při vyšší rychlosti, což značí nevyváženost kol, nebo uhýbáním vozidla do strany, za kterým stojí špatná geometrie. 

Varovným signálem je také houpání vozu při jízdě na nerovném povrchu. Pokud jsou obtíže s ovladatelností vozu velké, může být narušený nejen komfort pasažérů, ale také bezpečnost okolních vozidel. „Řidiči, kteří na silnici netráví každý den, si prvotních projevů při jízdě mnohdy nevšimnou. A na opotřebený podvozek je upozorní až hlasité klepání a hučení, s kterým vyděšeně zamíří do servisu,“ popisuje Marek Zukal

Špatná geometrie i rez 

Podvozek je při jízdě vystaven velké námaze a zatížení. Již zmíněné klepání a hučení, které nelze přeslechnout, mívá příčinu v ložiskách kol nebo opotřebovaných kulových čepech. Za zvuky mnohdy stojí koroze kovových dílů. Rez napadá vozy zejména v zimě, kdy jsou silnice vlhké a nasolené. I proto je vhodné nechat auto po zimě překontrolovat specialisty, kteří zjistí přesný zdroj problému. 

„Nejvíce trpí podvozky na rozbitých silnicích nebo při agresivní jízdě přes nerovnosti. Kromě pravidelných prohlídek v servisu je tedy dobrou prevencí investice do kvalitních součástek a používání ochranných nátěrů a sprejů, které podvozek chrání,“ uvádí Marek Zukal, jednatel společnosti Quick Stop car, která nabízí kompletní servis automobilů a dodávek. 

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv