Rubrika | Naše téma

Přes deset tisíc skleněných kuliček za téměř pět tisíc dní. Brněnský multifunkční hodinový stroj je v provozu již 13 let

16. 10. 2023 - Redakce

Když se 18. září 2010 odkryl na brněnském náměstí Svobody zbrusu nový multifunkční hodinový stroj, vyvolal nejrůznější reakce. Kontroverze budí dodnes. Stal se ale již nedílnou součástí města Brna, za kterou se sjíždějí turisté nejen ze všech koutů České republiky. Nedávno tato brněnská dominanta oslavila již třinácté narozeniny. Během tohoto období vydala zájemcům více než deset tisíc skleněných kuliček. 

Když se turisté procházejí dopoledním brněnským centrem, často se podivují, proč kolem černého monumentu uprostřed náměstí Svobody stojí nedočkaví lidé. Na odpověď si musejí počkat vždy přesně na jedenáctou hodinu. V ten moment se totiž z brněnského orloje rozezní zvonkohra a z jeho útrob vypadne skleněná kulička. 

Kuličky nepropadávají, stále je o ně velký zájem 

Právě tato kulička, která v sobě ukrývá nejčastěji různé motivy města Brna, se stala již tradičním symbolem druhého největšího města republiky. V nedávné době překročil počet vypadnuvších skleněných artefaktů deset tisíc. „Stále je o ně obrovský zájem. Je prakticky vyloučeno, aby v jedenáct hodin dopoledne u každého ze čtyř otvorů někdo nestál a kulička propadla,“ popisuje Michael Benža z Technických sítí Brno, které orloj provozují. 

Hodiny ale nejsou pevně naprogramovány jen na jedenáctou hodinu dopolední, která má odkazovat na zřejmě nejznámější pověst z brněnské historie. „Často využívaný je také druhý režim, díky němuž vypadávají kuličky každou hodinu od jedenácti do třiadvaceti hodin. Tento režim bývá nejčastěji nasazen při nejrůznějších historických událostech, výročích a v období adventu pro kuličky z limitovaných edic, zdobených speciálními ornamenty ke konkrétní příležitosti,“ doplňuje Benža. 

Díky těmto speciálním edicím se tak počet vydaných kuliček zvyšuje. Poslední čtyři roky byly z tohoto pohledu hojnější, ročně z hodinového stroje vypadlo 800 až 850 skleněnek. Během letošního roku je speciálních příležitostí méně, přesto nového majitele našlo či ještě najde 600 až 650 těchto skleněných ozdob. 

Vánoční režim orloje bude překvapením 

Brněnské Vánoce mají být letos plné překvapení, i proto ještě není adventní režim orloje znám. „Zpočátku se standardní režim neměnil, vypadla tedy jedna vánoční kulička denně v jedenáct hodin. Později se nastavení stroje změnilo na třináct kusů kuliček denně. V posledním období vypadávala od pondělí do čtvrtku jedna kulička v jedenáct hodin a v pátek a o víkendech od jedenácti jedna kulička každou hodinu až do třiadvaceti hodin. Uvidíme, co si letos TIC BRNO, které má Vánoce na starosti, připraví,“ uzavírá Benža. 

Pro zájemce, kteří prozatím neměli na kuličku štěstí, stále platí, že nemusejí stát ve frontě u orloje, ale mohou si „skleněnku“ koupit v informačních centrech TIC BRNO, případně na jeho e-shopu. Její cena je nyní nastavena na 370 korun. 

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv