Rubrika | Naše téma, Tipy a rady, Zdraví

Připravte svůj organismus na léto pomocí vitaminů a minerálů

15. 06. 2012 - Redakce

V období léta podléhá lidský organismus nadměrné zátěži. Zvláště pokud je vystaven častým výkyvům teplot a prudkým změnám klimatických podmínek. Poradíme vám, jaké vitaminy a minerály byste měli tělu v létě dopřát, abyste si toto období užili naplno a bez potíží.

Dbejte na dostatečný přísun tekutin

Dlouhé horké dny jsou pro lidský organismus velice namáhavé. Ostré slunce a zvýšená tělesná námaha vedou k nadměrnému pocení, které je velice často příčinou nebezpečné dehydratace. „Důsledkem dehydratace organismu může být jeho celkový kolaps, srdeční selhání či poruchy přenosu nervových signálů. V případě extrémní dehydratace může člověk dokonce upadnout do bezvědomí. Je proto třeba v létě pečlivě dbát na přísun tekutin,“ uvedla Klára Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica, která nabízí speciální rehydratační roztok Fluidex v tabletách, jež udržuje dostatečnou hydrataci organismu a zkracuje dobu trvání průjmů.

Hořčík na svalové křeče

Hořčík neboli také magnesium patří mezi stopové prvky, které hrají klíčovou roli v procesu lidského metabolismu. Zabraňuje poruchám srdečního rytmu a účinkuje příznivě na vysoký krevní tlak. V teplých letních měsících, které se vyznačují zvýšenou fyzickou námahou, je pak hořčík zvláště důležitý. Uvolňuje totiž bolestivé svalové napětí a podporuje správnou činnost nervů. Jeho nedostatek můžete poznat podle poruch nervové činnosti, zvýšené dráždivostí nebo křečí.

Draslíkem proti malátnosti

Při vysokých teplotách, které jsou pro období léta zcela typické, dochází k přehřívání organismu. Lidské tělo ztrácí pocením velké množství draslíku, který je nepostradatelný pro správné fungování buněk. Nedostatek tohoto minerálu se může projevit bolestmi hlavy, úpalem, vysušenou pokožkou či malátností, v krajním případě dokonce vážnými srdečními komplikacemi. Mezi přirozené zdroje draslíku patří například sušené meruňky, ledvinky či játra. Pokud však nechcete zahrnovat tyto potraviny do svého jídelníčku, můžete zvolit formu vitaminových doplňků, které dodají tělu optimální denní množství tohoto minerálu.

Do plavek s vitaminem C

V souvislosti s blížícím se létem se každý snaží získat figuru, kterou se bude moci v plavkách pochlubit na koupališti či na pláži. V této snaze může tělu pomoci vitamin C. Ten totiž nejenže podporuje obranyschopnost lidského organismu, ale zároveň také výrazně urychluje celý proces metabolismu neboli látkové přeměny v těle. Díky tomu má tedy silný vliv na štěpení a spalování tuků. Vitamin C je rovněž ideální výživou pro pokožku namáhanou slunečním zářením. Udržuje ji totiž vláčnou a přirozeně napjatou.

Úleva spálené pokožce

Sluneční záření je v létě zvláště intenzivní a nechráněná pokožka může již po krátkém pobytu na slunci utrpět nepříjemné spáleniny. Ty se projeví například rudými svědivými puchýřky nebo zvýšenou citlivostí na dotek. Měli byste proto mít v lékárničce chladící pěnu s panthenolem, která takto poraněnou pokožku zklidní a poškozené tkáně obnoví. „Kyselina pantothenová zklidňuje ozářenou a podrážděnou pokožku. Zároveň působí protizánětlivě a hojí drobné poranění působené slunečním zářením. Pěna s obsahem panthenolu tak přináší spálené kůži úlevu a chladí ji,“ sdělila Eva Stanislavská, marketingová manažerka společnosti Generica, která nabízí pěnu s nejvyšší koncentrací panthenolu na trhu.

Tags | ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv