Rubrika | Naše téma

Problémy s výfukem mohou ovlivnit výkon vozidla. S opravou je třeba neotálet

04. 10. 2023 - Redakce

Výfukový systém vozidla pracuje v klidu pod kapotou a při bezproblémovém provozu o něm vůbec nevíme. Jeho hlavní rolí je odvádět horké spaliny výfukových plynů z motoru do koncovky výfuku. Porucha na některé části výfuku však může vést nejen ke zvýšení emisí a hlučnosti, ale ovlivňuje i výkon, spolehlivost a dokonce i bezpečnost. V devátém dílu seriálu Problémy s… se jednatel společnosti Quick Stop Car Marek Zukal zaměří na nejčastější defekty výfukových systémů a poradí, jak problémy včas rozpoznat a jak je optimálně řešit. 

Na problém s výfukovým systémem vozidla nejčastěji upozorní nadměrná hlučnost. „Výfukové plyny totiž procházejí tlumičem, který eliminuje vibrace,“ říká Marek Zukal. Pokud jsou při jízdě slyšet zvláštní zvuky a hlasitost je neobvyklá, je vhodné nechat celý výfukový systém zkontrolovat odborníky. „Nejčastějším problémem je netěsnost či díra na tlumiči,“ vysvětluje Zukal a dodává, že včasná oprava se pohybuje v řádu stovek korun. Může se však jednat i o vážnější defekt na potrubí nebo připojovacím svaru. „Výfukové splodiny potom mohou vnikat do interiéru vozu a tím ohrožovat zdraví posádky,“ upozorňuje Zukal.  

Zimní měsíce výfuku nesvědčí 

Přesto že je výfuková soustava ošetřena antikorozní ochranou, vlhkost a posypová sůl v zimních měsících životnost soustavy výrazně snižuje. „Především posypová sůl působí agresivně vůči kovovým součástem výfukové soustavy, která je vyrobena převážně z oceli,“ říká Zukal a dodává, že důsledkem koroze dochází k poškození, puklinám a netěsnostem, a vozidlo může vykazovat hlasité zvuky nebo pískání. „Při extrémním narušení nejde jen o zvýšenou hlučnost, ale díly se mohou během jízdy oddělit a způsobit tak ohrožení silničního provozu,“ dodává Zukal.  

Poškozený výfuk snižuje výkon vozidla a zvyšuje spotřebu 

Snížení výkonu motoru může být častým důsledkem poruchy výfukového systému. Když tento systém není v optimálním stavu, může dojít ke zvýšení odporu při výdechu spalin z motoru. „Pokles výkonu vozidla je nejčastěji způsobený poškozeným nebo zaneseným katalyzátorem a tlumičem výfuku nebo děravým výfukovým potrubím,“ říká Zukal. Tento problém se může projevit různými způsoby – ztrátou zrychlení, snížením točivého momentu a celkově horším jízdním zážitkem.  

Zvyšuje se také spotřeba vozidla. „Netěsnosti výfukového systému v blízkosti katalyzátoru způsobí, že vzduch nasávaný vzniklým otvorem pozmění složení výfukových plynů,“ vysvětluje Zukal. Ovladač motoru poté maximalizuje dávky paliva a spotřeba se může zvýšit až o třicet procent. 

Závažnější poškození výfukového systému odhalí odborník 

Výfuková soustava nemusí být poškozena jen mechanicky. Pokud se rozsvítí kontrolka na přístrojové desce, může se jednat o poruchu katalyzátoru nebo senzorů a sond. „Jedním z důvodů signalizace mohou být zanesené či nefunkční filtry,“vysvětluje Zukal a dodává, že filtry lze repasovat nebo vyměnit za nové. „Taková oprava však s sebou nese značné náklady, které se mohou řádově vyšplhat do tisíců korun,“ uzavírá Zukal a doporučuje nepodceňovat prvotní závady, které mohou vést k závažným poruchám a poškození vozidla.  

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv