Rubrika | Naše téma

Šperk jako svědek vývoje lidstva? Mumie Ötzi s propíchnutýma ušima a prsten starý 21 tisíc let

19. 07. 2023 - Redakce

Šperky provází lidskou kulturu a společnost již tisíce let. Od pravěkých a starověkých časů, kdy lidé nosili klenoty jako důkaz moci nebo náboženských přesvědčení, až po moderní dobu, kdy se staly nedílnou součástí sebevyjádření a odrazem stylu. Víte, odkud pochází nejstarší nalezený prsten? Jak starý je nejstarší náhrdelník? A co spojuje královnu Kleopatru s Buddhou? 

Nejstarší prsten je z jižní Moravy, vyrobili ho z mamutí kosti 

Prsteny jsou jedním z nejpůvodnějších druhů šperků, lidé si jich cenili již v hluboké historii.  Důkazem může být dosud nejstarší nalezený prsten, který pochází z doby před 21 tisíci lety a je vyroben z mamutí kosti. Pokud čekáte jeho nález někde na území Afriky nebo Blízkého východu, budete možná překvapeni. Archeologové jej totiž našli v obci Pavlov, nedaleko Dolních Věstonic. Prsteny v historii nebyly pouze ozdobou, ale měly rovněž různé symbolické významy. Například ve starém Římě znamenaly zlaté prsteny moc a bohatství, zatímco železný prsten na levé ruce symbolizoval manželství. Levnější železné varianty údajně nosili lidé doma, zlaté pak na veřejnosti. Prsteny a jejich význam se propisovaly i do starověké mytologie. Například v jedné z pověstí musel titán Prométheus i po svém osvobození nosit těžký prsten s kouskem kamene ze skály, ke které byl přikován. Podle mytologie pak lidé od té doby nosí prsteny s kamenem na památku hrdinova činu. 

Náušnice vyráběli už před 8 tisíci lety, měla je i mumie Ötzi 

Náušnice mají také bohatou historii, která sahá až do starověkého Egypta, do Sumeru či Mongolska. Přestože dnes jsou především záležitostí žen, v minulosti nebyly cizí ani mužům. Náušnice patrně nosila už královna Kleopatra, charakteristicky protáhlé ušní lalůčky jako údajný následek nošení těžkých náušnic zdobí také vyobrazení Buddhy. „Propíchnutí dírky, mimo jiné v ušním lalůčku, patří mezi vůbec nejstarší formy úpravy lidského těla sloužící k dekorativním účelům,“ říká Dominika Šťovíčková, spoluzakladatelka české šperkařské značky USHI. To nepřímo potvrzuje také nález řady precizně opracovaných náušnic ze zeleného jadeitu, které podle vědců vznikly v období před přibližně 8 tisíci lety na území dnešního Mongolska. Ostatně, uši měla propíchnuté i slavná mumie muže Ötzi, žijícího kolem roku 3 300 před naším letopočtem, nalezená v Alpách. „Obliba náušnic je patrná například i z dochovaných starověkých soch a nejrůznějších uměleckých vyobrazení. Jejich popularita však neupadá ani dnes, kdy mohou být skutečnými uměleckými díly a zdůrazňovat osobnost svého nositele,“ dodává Dominika Šťovíčková. 

Nejstarším nalezeným šperkem je náhrdelník ze šnečích ulit 

Náhrdelníky byly a stále jsou jedním z nejoblíbenějších šperků. Důkazem budiž nejstarší nalezený klenot vůbec, kterým byla právě ozdoba šíje. Archeologové náhrdelník z třiatřiceti šnečích ulit objevili v jeskyni Bizmoune v Maroku, a jeho stáří odhadují na 150 tisíc let. V historii byly náhrdelníky, zdobeny drahými kameny a symboly pro ochranu a štěstí, často spojovány s bohatstvím a sociálním statusem. Bohatí a vysoce postavení lidé byli se svými šperky, tedy také náhrdelníky, často pohřbíváni, aby si svůj status zachovali i v životě po životě. To je typické pro slavné objevy v hrobkách egyptských faraonů či významných osob ve staré Číně.  I dnes jsou náhrdelníky všeobecně oblíbené pro jejich krásu, schopnost doplňovat různé styly oblečení nebo vyjadřovat osobní postoje a deklarovat status. 

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv