Rubrika | Naše téma

Termínované vklady slibují jistotu pro nenáročné a opatrné investory

24. 06. 2020 - Redakce

Ne každému vyhovují rizikovější investice typu podílových fondů, které sice slibují potenciál vysokých zisků, na druhou stranu ale může člověk lehce přijít o celou investici bez šance na náhradu. Termínované vklady jsou dobrou volbou pro všechny, kdo chtějí mít úspory v bezpečí a v nejbližší době se do dalších investic nechystají.

Spíše než pro společnosti mají termínované vklady význam pro správu osobních financí, a to ideálně v případech, kdy mohou klienti odložit část peněz „na později“ i v řádu několika let. „Ve srovnání se spořicími účty nabízejí termínované vklady lepší úročení, a to díky tomu, že banka dostane obnos na určitou dobu. S délkou smluvené lhůty roste také výše úroku. Ta se pohybuje v jednotkách procent,“ vysvětluje Zbyněk Kočiš z finanční skupiny Ramfin.

Záložna jako varianta

Termínované vklady nenabízejí jen banky, ale také družstevní záložny – finanční instituce, které se podobají bankovním domům, a v nichž je možné vedle běžných a spořicích účtů zařídit právě i termínované vklady. „Družstevní záložny většinou nabízejí výhodnější zhodnocení. Investor se ale musí stát členem družstva a uhradit vstupní poplatek. Jeho výše poté určuje budoucí výnos,“ informuje Kočiš.

Stejně jako u dalších způsobů investic záleží na aktuální ekonomické situaci, nejlépe úročené vklady tak často pokrývají inflaci. Vzhledem k současné nestálé ekonomice se podmínky investování mění. Vhodné je proto využít snadno dostupné online srovnávače termínovaných vkladů, kde si mohou zájemci o investici snadno udělat obrázek o současných možnostech. Je ale potřeba dát si pozor na podmínky, jako je minimální vklad, případně omezení měny, v níž je vklad veden. Pro investory pracující v zahraničí může být totiž výhodnější vedení vkladu v eurech místo korun.

Bezpečnost versus sankce

Jednou z největších výhod termínovaných vkladů je jejich bezpečnost. Ze zákona jsou totiž pojištěny až do výše vkladu 100 tisíc EUR. Tím je také vykoupen fakt, že při vyplácení úroku musíte počítat s patnáctiprocentní srážkovou daní. „Díky tomu už si ale investoři s dalším zdaňováním sami nemusejí dělat starosti. Banka či jiné instituce, které termínovaný vklad spravují, strhávají daň samy a na účet připisují již čistý výnos z vkladu. Takto získané příjmy tudíž není potřeba uvádět v daňovém přiznání,“ dodává Kočiš.

Ať už se ovšem rozhodnete pro investici do banky, či družstevní záložny, je třeba neplést si termínované vklady s platebním účtem a na peníze po celou sjednanou lhůtu vůbec nesahat. „V případě neodkladné potřeby, tedy pokud nečekaně potřebujeme peníze využít jinde a jiné prostředky k jejich sehnání nemáme, je samozřejmě možné vybrat si peníze dříve. V takovém případě ale musíte počítat s vysokými sankcemi. Proto je dobré dopředu pamatovat na všechny situace a raději si připravit záložní způsob pro získání nouzového kapitálu,“ upozorňuje Kočiš.

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv