Rubrika | Naše téma

Vlivem horka se snížila délka spánku o 44 hodin. Moderní technologie nabízí řešení

15. 08. 2023 - Redakce

Teplota ovlivňuje usínání a kvalitu spánku. Podle průzkumů v důsledku zvyšujících se teplot ročně přicházíme až o 44 hodin spánku. Vědci předpokládají, že se spánek vlivem globálního oteplování bude ještě zkracovat. Zdravé prostředí a regulaci teploty v interiéru zajistí moderní technologie. Na některé je možné čerpat i dotace. 

Klimatické změny ovlivňují spánek 

Vlny veder se řadí mezi projevy klimatických změn, které významně ovlivňují každodenní aktivity lidí. Poslední průzkum zveřejněný v časopise The Guardian1 ukazuje, že v důsledku stále se zvyšujících teplot přicházíme každoročně o 44 hodin spánku, což znamená zhruba 11 nocí spánku kratšího než doporučovaných 7 hodin. Vědci předpokládají, že nás globální oteplování bude o spánek okrádat ještě mnohem více. Výsledky výzkumů totiž ukazují, že se noční teploty zvyšují daleko rychleji než teploty ve dne. Čím dál častěji tak v létě zažíváme takzvané tropické noci. „Doba usínání se prodlužuje a kvůli tomu se délka spánku výrazně zkracuje,“ uvádí vedoucí výzkumu Kelton Minor z Kodaňské univerzity. To potvrzuje i MUDr. Jaroslava Němečková, podle níž horko výrazně zkracuje REM fázi spánku. „Jedná se o poslední a nejhlubší část, která je nezbytná pro správnou regeneraci organismu,“ vysvětluje Němečková. 

Správná teplota zlepšuje kvalitu spánku 

Podle vědců se ideální teplota pro spánek pohybuje od 17 do 21 °C. Při každoroční vlně veder si ji však mnoho domácností zajistit nedokáže. Teplota v interiéru velmi často atakuje i 28 °C, proto mnoho lidí stále častěji hledá způsoby, jak rozpálený byt v horkých dnech zchladit. Řešením mohou být větrací a klimatizační jednotky, které nabízejí i možnost napojení na centrální inteligentní systém. Ten se v moderní výstavbě stává stále populárnější. Díky tomu mohou členové domácnosti prostřednictvím chytrého telefonu nebo tabletu sledovat a zároveň regulovat teplotu v interiéru, kvalitu vzduchu, nebo dokonce spotřebu elektrické energie. 

Čerstvý vzduch i v extrémních teplotách 

V horkých letních dnech lidé na větrání často rezignují, protože jim teplý vzduch přehřívá interiér. Podle odborníků však dlouhodobý pobyt v nevětraných prostorech snižuje kvalitu života. Řešení nabízí rekuperační větrací jednotka, která umí s teplotou vzduchu pracovat. „Výměník v jednotce zajistí, že se do větrané místnosti horký letní vzduch nedostane. Jednotka navíc dokáže intenzitu větrání regulovat podle počasí nebo počtu lidí v místnosti,“ vysvětluje fungování větracích jednotek s rekuperací Luboš Rydlo, produktový specialista ze společnosti KORADO, která je výrobcem větracích jednotek KORASMART a KORAVENT. Přivedený vzduch je čistý, svěží a díky speciálním filtrům zbavený všech mikroskopických částeček pylu a prachu. Proto jsou větrací jednotky ideálním řešením pro alergiky a astmatiky. 

Efektivní větrání s až 90% úsporou 

Na pravidelné větrání je třeba myslet i v chladnějších dnech. Mnoho domácností podle odborníků v zimě omezilo větrání na minimum v důsledku obav z vysokých cen za energie. Větrací jednotky však dokážou tepelné ztráty minimalizovat. „Účinná rekuperace umí uchovat až 73 procent odváděného tepla. Prostřednictvím výměníku přiváděný vzduch teplo přebírá od toho, který je z místnosti odváděn,“ uvádí Rydlo. Pokud je navíc dům správně zaizolovaný, může se tepelná ztráta snížit dokonce až o 90 %. Výdaje za topnou sezónu se mohou domácnostem snížit až o tisíce korun. „Větrací jednotky nadto nabízejí mnoho doplňkových funkcí, mezi něž patří například ochrana před vlhkostí nebo útlum hluku zvenčí,“ dodává Rydlo. 

Novinka v dotačních programech 

Na pořízení větrací jednotky mohou pomýšlet i majitelé starších domů a bytů. Nově bude možné požádat o dotaci Nová zelená úsporám na lokální větrací jednotky KORASMART TUBE 2400 a 2400E, které nevyžadují složité rekonstrukce. Vlastníci rodinných domů mohou v letošním roce získat až 100 000 Kč prostřednictvím dotace, u bytových jednotek je výše příspěvku až 35 000 Kč. „Podpora úsporných opatření bude výhodnější a zmírní se nároky při administraci žádostí. Státní fond životního prostředí ČR s předstihem informuje o všech změnách a přesných podmínkách pro dotace, které budou platit od září 2023,“ říká ministr životního prostředí Petr Hladík a dodává, že dotace pokryje 50 procent nákladů spojených s pořízením větrací jednotky a její instalací. 

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv