Rubrika | Tipy a rady

Nezávislý test a srovnání baterií do kamer: vyšší kapacita se vyplatí

14. 05. 2013 - Redakce

Pořídit si do kamery baterii s vyšší kapacitou se podle odborníků vyplatí. Baterie do kamer Panasonic s kapacitou 16 Wh vydrží reálně bez nabití celých 119 minut. Stojí přitom jen o 33 % více než baterie s kapacitou 7,9 Wh, která se ze stavu úplného nabití vybije již za 59 minut. Vyplývá to z testování a srovnání baterií do kamer Panasonic, které provedl přední internetový prodejce baterií Batteryshop.cz.

Testování internetový obchod podrobil dvě kompatibilní baterie do kamer Panasonic: VW-VBN130 s nižší kapacitou a  VW-VBN260 s dvojnásobnou kapacitou. Konkrétně se jednalo o baterie do kamer typů HC-X800, HC-X900, HDC-HS900, HDC-SD800, HDC-SD900, HDC-TM900. Měření výdrže obou baterií přitom prováděl při běžné zátěži kamery odpovídající odběru proudu 1A. Testování prokázalo, že dvojnásobná kapacita baterie v tomto případě reálně odpovídá dvojnásobné výdrži, což nemusí být vždy pravidlem. Baterie o kapacitě 16 Wh přitom stojí jen o 268 korun více než baterie s poloviční kapacitou 7,9 Wh.

„Nezávislé testování potvrdilo, že výrobcem deklarovaná výdrž obou testovaných baterií odpovídá reálné době jejich vybití. Kamera s baterií o dvojnásobné kapacitě vydrží natáčet o hodinu déle než kamera s klasickou baterií,“ uvedl Radim Tlapák z internetového obchodu Batteryshop.cz, který na českém trhu patří k nejvýznamnějším prodejcům baterií do kamer, notebooků, fotoaparátů a dalších zařízení. „Lidé se při nákupu baterií obvykle řídí cenou. Častěji si tak pořizují levnější baterii s nižší kapacitou. Ze srovnání ale vyplývá, že výhodnější je pořídit si velkokapacitní baterii,“ doplnil Tlapák.

V rámci testování internetovým obchodem Batteryshop.cz byla rovněž prověřena doba nabíjení ze stavu úplného vybití baterie do stavu jejího absolutního nabití. Zatímco úplné dobití klasické baterie o kapacitě 7,9 Wh trvalo rovných 100 minut, baterie s dvojnásobnou kapacitou se nabíjela pouze 181 minut.

Tags | , ,

Comments are closed.

Archiv