Rubrika | Naše téma

Zazimování dílny: 5+1 tip k prodloužení životnosti nářadí

23. 10. 2023 - Redakce

Na podzim a s blížícími se chladnými měsíci je důležité věnovat pozornost správnému zazimování dílny. Právě dílna, na rozdíl od zahrady a domu, často zůstává během přípravy na zimu opomíjena. Správné zazimování přitom může prodloužit životnost našeho nářadí a vybavení, zejména pak elektrických přístrojů na baterie. 

Podle meteorologů nás čeká tuhá zima s teplotami hluboko pod bodem mrazu. Správné zabezpečení dílny proti nepřízni počasí může ušetřit mnoho peněz a problémů v budoucnu. Pokud nemáte možnost dílnu tepelně izolovat, zbystřete. Právě vaše pracovní nástroje jsou ohroženy. Abyste s nářadím mohli na jaře opět bez problémů pracovat, zaměřte se na těchto pět a jeden tip na zazimování dílny. 

1. Mráz může u benzínového nářadí poškodit i motor 

Když se rozhlédnete po své dílně, pravděpodobně uvidíte kanystr s benzínem a nástroje, které tento pohon pohání. Vlastníte-li benzínové sekačky, pily nebo jiné nářadí, je důležité před zimou odčerpat zbývající náplně. Přemrznutí totiž může poškodit palivové směsi a mazací oleje. Nízké teploty mohou způsobit kondenzaci vody v palivovém systému, což může vést k problémům s nastartováním a potenciálně i k poškození motoru. Pro ty, kteří potřebují udržovat některé přístroje během zimy v pohotovosti, je důležité skladovat náplně v teplém prostředí. Pokud ale uhodí opravdu tuhé mrazy, může dojít k praskání palivových hadiček a těsnění, proto je bezpečnější zazimovat opravdu celý přístroj. 

2. Aku nářadí v zimě trpí 

Aku nářadí, od vrtačky až po brusku, je dnes nedílnou součástí vybavení každého kutila. Akumulátor usnadní práci, přináší komfort bezdrátového používání a snadné manipulace. Právě akumulátor se však může v zimních měsících stát Achillovou patou tohoto nástroje. Aku nářadí, zejména to s NiMH akumulátory, je totiž citlivé na nízké teploty. „Chlad může snížit kapacitu baterie až o polovinu. Pokud mráz působí na akumulátor delší dobu, může ho i nenávratně zničit. Aku nářadí proto doporučuji skladovat v místnostech s teplotou mezi 15 a 20 stupni Celsia. Pokud nářadí neplánujete používat po delší dobu, vyjměte baterii a skladujte ji odděleně na suchém a tmavém místě,“ radí Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí nové baterie do aku nářadí, robotických sekaček i vysavačů. 

3. Nezapomínejte na další „obyvatele“ dílny 

Při zazimování zahradní elektroniky se vyplatí myslet i dál než jen na nářadí. Své místo v dílně totiž přes zimu často mají potřeby na kempování nebo užiteční pomocníci pro zahradu. Baterie, které by se přes zimu mohly poškodit či ztratit na kvalitě, najdeme třeba i v různých solárních doplňcích od LED svítidel přes jezírkové fontánky až po zavlažovače. V dílně vám může stát opřené i elektrokolo, nebo dokonce elektroskútr. Stále častěji se pak ve vybavení objevují též robotické sekačky. Všechna tato zařízení mráz ohrožuje. „Mnoho lidí si myslí, že pokud jejich sekačka není v provozu, nemusejí se o ni starat. Ale pravda je taková, že správné zazimování může prodloužit životnost sekačky o několik let, a především ušetřit tisíce korun za nový akumulátor,“ upozorňuje Radim Tlapák z e-shopu BatteryShop.cz. Proto přístroje přeneste do domu. Pokud vám to prostor nedovoluje, vyjměte pouze akumulátory a ty uschovejte v teple. 

4. Praskání pryžových komponentů 

Nářadí je běžně doplněno pryžovými nebo gumovými komponenty, v dílně se nachází také hadice nebo gumové těsnění. Právě pryž může po přemrznutí ztratit svou elasticitu a pružnost, což způsobí, že bude náchylnější k prasknutí a poruchám. Gumové nástroje proto raději tepelně izolujte, a to například uložením do boxu vyloženého textilem či přímo do kufru na nářadí s polstrováním. 

5. Barvy mohou měnit konzistenci 

Zbytky barev v plechovkách se najdou opravdu v každé dílně českého kutila. Ale právě tyto zbytky mohou být v zimě citlivé na nízké teploty. Chlad totiž způsobuje, že barva v plechovce zeslábne, ztuhne nebo dokonce zmrzne, což může ovlivnit její konzistenci a kvalitu při dalším použití. Plechovky s barvou je tedy důležité skladovat v teplejším a suchém prostředí, aby se předešlo potenciálním problémům spojeným s nízkými teplotami. Pokud plánujete barvy na jaře ještě používat, zazimujte je. A jestli už mají to nejlepší za sebou, odvezte je do sběrného dvora a uvolněte si tak místo pro nové vybavení. 

6. Ochrana před zloději 

Pokud jste již všechny nástroje správně ošetřili, zbývá už jen jediné – pečlivě je zabezpečit. Nechráněná a nepoužívaná dílna je totiž v zimě snadným a vyhledávaným terčem zlodějů. Investujte do kvalitních zámků, mříží a dalších zabezpečovacích prvků. Pomohou i výstražné alarmy nebo webkamery, pomocí kterých si můžete z tepla domova kdykoliv zkontrolovat, že vaše nářadí zůstává na svém místě a je připraveno na jarní práci. 

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv