Rubrika | Tipy a rady, Zdraví

3+1 rada, jak pomoci svému tělu při léčbě antibiotiky

11. 02. 2013 - Redakce

Během zimního období je naše oslabená imunita vystavená nejrůznějším nemocem. Na některé z nich nám lékař předepisuje antibiotika. Ta jsou v boji s bakteriemi účinná, ale zároveň znamenají riziko pro naši střevní mikroflóru. Přinášíme rady, jaké látky bychom měli doplňovat v průběhu léčby antibiotiky a po ní, abychom svému tělu ulehčili návrat do formy.

Probiotika Díky léčbě antibiotiky jsou v našem těle ničeny bakterie, které způsobují naše onemocnění. Bohužel antibiotika likvidují také organismu prospěšné bakterie, takzvaná probiotika. Jedná se o kmeny, které sídlí v našich střevech. Tam pomáhají trávit potravu, vytvářet některé vitamíny a posilovat obranyschopnost. „Cestou, jak probiotika doplnit, může být konzumace mléčných výrobků. Ty však obvykle obsahují málo aktivních kultur pro terapii antibiotikem. Vhodnější je proto sáhnout po doplňcích stravy s deklarovaným množstvím kmenů a s jejich podáváním nepřestávat ani po vysazení antibiotik“ upozorňuje Klara Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica, která nabízí probiotika ve formě kapslí i kapek.

B-komplex Během léčby antibiotiky může správné fungování našeho organismu ohrozit nedostatek vitamínů skupiny B. Některé z nich jsou totiž vytvářeny bakteriemi tlustého střeva, jehož mikroflóra je působením antibiotik často ničena. Proto je vhodné v období užívání antibiotik doplňovat celý komplex B vitamínů. Tyto látky jsou pro nás důležité, neboť mimo jiné přispívají k normální funkci imunitního systému a ke snížení míry únavy a vyčerpání. Mezi hlavní zdroje B-komplexu patří kvasnice, sýry, maso nebo luštěniny. Při užívání antibiotik bychom se však právě těmto potravinám měli vyhnout, neboť nadýmají a zbytečně tak zatěžují organismus. Řešením je podávání B-komplexu ve formě doplňků stravy, které navíc představují výhodu v přesném dávkování. Na trhu jsou dostupné ve formě tablet nebo kapek pro děti.

Vitamíny a minerály Užívání antibiotik negativně ovlivňuje vstřebávání vitamínu A, C a K a minerálních látek. Jejich nedostatek přitom může vést k řídnutí kostí, poruchám krevní srážlivosti, poškození oční sítnice a snížení imunity. Tyto vitamíny najdete v mnoha potravinách, jejichž konzumace je během užívání antibiotik doporučena. Patří sem například zelí, červená řepa nebo kysané okurky. Pokud si chcete být ale jisti, že užíváte dostatečné množství všech vitamínů a minerálů, sáhněte po multivitaminových přípravcích. Pro malé děti je vhodné užívání vitamínu C v kapkách.

Probiotika pro děti Děti, které byly v raném dětství často léčeny antibiotiky, bývají v dospělosti mnohem více ohroženy astmatem. Důvodem je narušení jejich obranyschopnosti, které spočívá v zásahu do střevní mikroflóry. Abychom předešli těmto nežádoucím komplikacím, měli bychom dětem podávat probiotika určená speciálně pro jejich organismus. „Pro děti doporučujeme taková probiotika, která mimo kultur Lactobacillus obsahují také kultury Bifidobacterium. Podávání bifidobakterií je pro děti vhodnější. Současný příjem kmenů Lactobacillus plantarum a Bifidobacterium breve napomáhá k obnovení rovnováhy střevní mikroflóry po léčbě antibiotiky,“ říká Eva Stanislavská, marketingová manažerka společnosti Generica, která na trh uvádí kapky BioLac Baby drops, jejichž speciální technologie výroby zaručuje vysokou stabilitu probiotických kultur i při současné léčbě antibiotiky.

Tags | , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv