Rubrika | Tipy a rady

5 rad, jak vybrat práci pro matky po mateřské

05. 06. 2012 - Redakce

Dnešní matky s malými dětmi už často nechtějí trávit čas jenom péčí o dítě a domácnost. Mnoho z nich se chce i v tomto období svého života pracovně realizovat a zůstat pro zaměstnavatele i nadále atraktivním zaměstnancem. Přivýdělek při péči o malé děti hledá stále více matek. Ne každá práce je však pro matky s dětmi vhodná. Poradíme jim, na co se při výběru zaměřit.

1. Časová flexibilita

Péče o dítě s sebou nese řadu povinností, které je nutné operativně řešit bez ohledu na vnější okolnosti. Pevná pracovní doba tak může ženám po mateřské dovolené značně komplikovat jejich povinnosti. „Matky s malými dětmi velmi oceňují možnost časově flexibilní práce, při které si mohou pracovní dobu přizpůsobit podle svých aktuálních časových možností,“ uvedl Jaroslav Slavíček, jednatel finančně poradenské společnosti DataLife, která oslovuje s nabídkou flexibilní práce ženy po mateřské dovolené. „Ze zkušeností víme, že matky po mateřské dovolené mají obvykle dobrou schopnost organizovat svůj čas a efektivně uspořádat pracovní povinnosti. Právě proto je pro ně vhodná například pozice finančního poradce, která poskytuje plnou flexibilitu,“ dodal Slavíček.

2. Alternativní pracovní úvazky

Výchova dítěte je sama o sobě prací na plný úvazek. Matky po mateřské dovolené proto většinou nechtějí v práci trávit tolik času jako před narozením svého dítěte. Řada firem dnes ženám s malými dětmi nabízí zkrácené pracovní úvazky. Díky tomu neztratí kontakt s pracovním trhem a přitom jim zůstane dostatek času na plnohodnotný rodinný život. Přivydělávat si mohou na dohodu o pracovní činnosti či dohodu o provedení práce, při které mají možnost si flexibilně nastavit počet odpracovaných hodin.

3. Pracovní prostředí nakloněné rodinám

Pokud si matky po mateřské dovolené hledají práci, měly by se zajímat o přístup budoucího zaměstnavatele k rodinám s malými dětmi. Pracovní prostředí příznivě nakloněné rodinám jim nástup do práce může velmi usnadnit. Některé společnosti nabízí dokonce možnost umístění dítěte ve firemních školkách či dětských skupinách, což matky zbaví nutnosti hledat si pro dítě hlídání a navíc ušetříte čas a náklady. V opačném případě mohou být velmi nepříjemně překvapeny, pokud zaměstnavatel na jejich mateřskou roli nebude brát žádné ohledy.

4. Práce z domova

Jestliže má matka problém se svěřením svého dítěte do cizích rukou, ale přesto by chtěla vydělávat, může zvážit možnost práce z domova. Z pohodlí svého bytu či domu má možnost vykonávat celou řadu činností od administrativní práce, editorských činností, správy internetových portálů až po ruční práce. Měla by však vybranou firmu nejdříve řádně prověřit, práci z domova totiž nabízí celá řada podvodných společností.

5. Šance pro změnu

Řada žen se po skončení mateřské již nevrací zpátky k původnímu zaměstnání. Mateřství tedy často představuje spouštěč kariérních změn. Pro celou škálu oborů není nutné žádné speciální vzdělání, stačí jen motivace a odhodlání naučit se něco nového. „Do naší společnosti přicházejí lidé z různých oborů a s odlišným množstvím zkušeností, což není na škodu. Každý nový spolupracovník bez ohledu na jeho předchozí praxi či vzdělání absolvuje zaškolovací cyklus, který mu poskytne všechny potřebné odborné znalosti i praktické zkušenosti pro výkon nového zaměstnání,“ sdělil Jaroslav Slavíček ze společnosti DataLife, která od května spustila náborovou kampaň cílenou na matky po mateřské dovolené.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv