Rubrika | Tipy a rady

5 tipů, jak si zpříjemnit pobyt v kanceláři v horkých dnech

24. 05. 2013 - Redakce

Jakmile se začnou teploty pohybovat na hranici třiceti stupňů, začíná většina lidí pociťovat výrazný pokles pracovní produktivity. A to zejména ti, kteří nemají ve své kanceláři klimatizaci. Také předepsaný dresscode, který znemožňuje ulevit si od horka lehkým letním oděvem, může pracovní výkon značně komplikovat. Poradíme vám, jak si i v letních parnech celodenní pobyt v kanceláři zpříjemnit.

Tip 1.: Lokální větrání

Pokud kancelář nedisponuje klimatizací, je zapotřebí vzduch ochladit jiným způsobem. Nejčastěji větráním. V letních dnech je vhodné větrat nejlépe brzy ráno, kdy je ještě venkovní teplota nižší. Lze samozřejmě použít rovněž větrák. „Ventilátory zamezí sporu s kolegy o nastavení teploty v místnosti, jak je tomu obvykle v případě zabudované klimatizace. Ta je navíc nevhodná pro ty, kteří jsou náchylnější nemocem. Vhodné je zvolit stolní ventilátor o průměru přibližně 30 cm, na kterém si každý nastaví úroveň rychlosti, jaká mu vyhovuje. Pro menší prostory je případně možné pořídit stojanový ventilátor, který bude uprostřed místnosti odvětrávat prostor,“ radí Jana Martínková ze společnosti Activa, která nabízí na českém trhu nejširší katalogový sortiment vybavení pro kanceláře.

Tip 2.: Pročištění vzduchu rostlinami

Nepříjemně vysoké teploty jsou obvykle provázeny rovněž těžkým a horkým vzduchem, který aktivnímu pracovnímu nasazení příliš neprospívá. Spojením výparů z několika druhů parfémů, šamponů, deodorantů nebo třeba koberců a kancelářských lepidel vzniká v kanceláři špatně dýchatelný prostor. Problém lze vyřešit pořízením vybraných kusů rostlin, které koncentraci těchto sloučenin snižují. Patří mezi ně například fialkové azalky, gumovníky, žluté tulipány či aromatické lilie. Kancelář dovedou pročistit případně i banánovníky.

Tip 3.: Vhodné oblečení

Vyhnout se horku na pracovišti je alespoň zčásti možné samozřejmě i výběrem správného oděvu. Pokud tedy nemáte povinnost dodržovat firemní předpisy týkající se odívání, je to jednoduché. V tomto případě je třeba klást důraz zejména na volbu vhodného materiálu daného oděvu. Přednost dávejte oblečení s větším obsahem bavlny, které je obvykle prodyšné a lehké. Vhodné jsou však také hedvábí nebo len, které rovněž patří mezi vzdušnější látky. Mezi nejméně prodyšné materiály se pak  řadí zejména silon a další umělá vlákna. Těmto typům materiálů se proto v horkých dnech raději vyhýbejte.

Tip 4.: Doplňování tekutin

Nedílnou součástí podpory pracovního výkonu je rozhodně náležitý pitný režim. V horkých květnových a červnových dnech je pak třeba doplňovat tekutiny ještě svědomitěji. Ideálním nápojem je v tomto případě neslazená neperlivá voda. „Podle podmínek ochrany zdraví zaměstnanců při práci má každý zaměstnavatel povinnost zásobovat své zaměstnance pitnou vodou. Množství přitom musí být dostačující pro vykrytí jejich pitného režimu,“ informuje Jana Martínková ze společnosti Activa, která mimo jiné vybavuje kanceláře vhodnými tekutinami. „Může se pochopitelně jednat o nápoje jakéhokoliv druhu, od džusů přes slazené vody. Pokud však zaměstnavatel zvolí formu neperlivé a neslazené vody, může si náklady na její pořízení  odečíst z daní,“ dodává Martínková.

Tip 5.: Usměrnění přístrojů

Zejména v pozdějších jarních a letních dnech dochází ke zvýšenému prohřívání nejen osob, ale také kancelářských přístrojů. Zejména počítače, tiskárny, kopírky či notebooky dokážou pracovní prostředí velmi snadno vytopit. Rozehřátý laptop je navíc výrazně hlučnější a nesvědčí zápěstím, která by neměla být po delší dobu zahřívána. Důležitým krokem je tak koupě chladící podložky, aktivní nebo pasivní. Aktivní podložka má vlastní větráček, pasivní pouze rozděluje teplo na větší plochu a zprostředkovává dobrý přístup vzduchu k desce.

Tags |

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv