Rubrika | Spoření a finance

5 tipů pro spokojenou penzi

09. 09. 2011 - Redakce

Stále více lidí začíná řešit otázku, jak se dobře finančně zabezpečit na penzi. Důchod od státu již přestává pro běžné potřeby stačit, a pro spokojený život ve stáří bude proto nutné využít vlastních finančních zdrojů. Naše tipy vám poradí, jak si výhodně spořit na penzi.

Tip 1: Začněte spořit co nejdříve

Mnoho lidí zabezpečení na penzi podceňuje a pro tyto účely si pravidelně ukládá jen velmi malou část svých příjmů. Jejich celková naspořená částka pak pro bezstarostný život ve stáří nestačí. Pokud například chcete v penzi ke státnímu důchodu pobírat ještě rentu ve výši 10 tisíc korun, měli byste mít při začátku jejího čerpání k dispozici okolo dvou milionů korun. Tuto sumu naspoříte, pokud si budete 30 let odkládat každý měsíc na penzi 5 500 korun. Odborníci proto doporučují se spořením začít co nejdříve. Čím déle totiž budete spořit, tím menší částku si můžete pravidelně ukládat. Delší doba spoření znamená i vyšší zhodnocení vašich investic.

Tip 2: Zvolte dobrou investiční strategii

Pro spoření využijte více různorodých finančních produktů. Nespokojte se pouze s penzijním připojištěním, volnou hotovost si pravidelně ukládejte také do podílových fondů. Další investiční příležitost přinese penzijní reforma v rámci druhého pilíře. „Jakmile důchodová reforma vstoupí v platnost, budou lidé moci měsíčně investovat potřebná 2 % své hrubé mzdy a 3 % odvodů na sociální zabezpečení do specializovaných penzijních fondů,“ radí Kamil Durčák, produktový manažer RENTIA, divize AWD ČR, která se zabývá finančním poradenstvím. „Pro zabezpečení na stáří je velmi vhodná také investice do nemovitosti. Stáří pak můžete strávit ve vlastním domě či bytě s nízkými náklady na bydlení,“ dodal Durčák.

Tip 3: Využijte co nejlépe státní podpory

Díky státní podpoře patří penzijní připojištění mezi nejpopulárnější finanční produkty pro zabezpečení na penzi. Nejvyšší podporu od státu ve výši 150 Kč získáte při pravidelných měsíčních úložkách 500 Kč a více. Nezapomeňte také využít případných příspěvků zaměstnavatele. Zaměstnavatelé mohou svým pracovníkům přispívat až 24 tisíc ročně. Tato částka je přitom osvobozená od zdanění a zároveň se z ní neplatí zdravotní a sociální pojištění. Pro firmy je tak tento způsob odměny výhodnější než navyšování platu a zaměstnancům přináší další zhodnocení penzijního připojištění.

Tip 4: Kontrolujte průběžně stav svých investic

Každá investice vyžaduje dlouhodobou pozornost, své spoření a další kroky pro zabezpečení penze proto pravidelně prověřujte a vyhodnocujte jeho stav. U penzijního připojištění se například mohou změnit legislativní podmínky a s nimi i výše potřebné měsíční úložky pro získání nejvýhodnější státní podpory.  Naopak v případě podílových fondů se nenechte znepokojit krátkodobými poklesy hodnoty investic. Obecně platí, že i přes různé výkyvy se investice ve fondech v dlouhodobém horizontu s velkou pravděpodobností zhodnotí.

Tip 5: Sledujte aktuální informace

Finanční produkty pro investování a spoření na penzi se neustále vyvíjí a sledovat aktuální trendy není vždy jednoduché. Nejefektivnějším způsobem, jak získat aktuální informace, je využít specializované internetové stránky. „Na internetu najdete mnoho specializovaných webů věnovaných financím a také kalkulačky, které vám spočítají, jakou částku si musíte spořit na penzi, abyste si zachovali požadovanou životní úroveň,“ uvedl Kamil Durčák produktový manažer RENTIA, divize AWD, která letos k těmto účelům spustila informační portál na adrese www.spokojenapenze.cz. „S volbou potřebných finančních produktů vám poté pomůže kvalitní finanční poradce. Ten by měl vždy zohlednit to, kolik je vám let a jak velkou rentu chcete ve stáří pravidelně čerpat,“ doplnil Durčák.

Tags | ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv