Rubrika | Tipy a rady

5 trendů ze světa nabíjení pro rok 2013, které využijete nejen mimo domov

20. 02. 2013 - Redakce

V současné době zažíváme boom elektronických zařízení. Jednotliví výrobci se předhánějí, kdo z nich představí chytřejší model. Pozadu přitom nezůstávají ani vývojáři nabíječek a různých technologií nabíjení. Trendem v nabíjení pro rok 2013 je univerzalita, multifunkčnost, minimalizace i možnost dobíjet zařízení bez přístupu k elektrické síti. Představíme vám několik současných trendů ze světa nabíjení, které oceníte zejména mimo domov.

Nabíjení a přenos dat

Trendem současnosti je možnost využívat jeden přístroj k několika různým věcem zároveň. Spolu s nabíjením tak nyní můžete využít jedno zařízení k dobíjení i k přenosu dat mezi různými přístroji navzájem. Tuto možnost pak oceníte především na cestách. Ušetříte totiž místo v kufru, které by vám zbytečně zabíraly různé propojovací kabely. Zařízení jsou přitom obvykle v minimalistickém provedení, které se snadno vejde třeba do kapsy. „Univerzální řešení pro nabíjení a přenos dat je neocenitelným pomocníkem využitelným pro všechna moderní mobilní zařízení. Umožňuje jednoduché napojení na USB nabíječku i vzájemné propojení přístrojů. To je v dnešní době, kdy stále manipulujeme s daty, přenášíme fotografie či videa, velkou výhodou,“ sdělil Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ, která na českém trhu distribuuje praktické KeyJuice přívěsky pro zařízení s Micro a Mini USB portem či chytrá Apple zařízení.

Bezdrátové nabíjení

Aktuální trendy rovněž směřují k nabíječkám zcela oproštěným od zbytečných kabelů. Problém řeší bezdrátová technologie, která umožňuje nabíjení daného zařízení na větší či menší vzdálenost dle daného druhu nabíjení. Bezdrátově nabíjet lze indukční, rádiovou či rezonanční metodou. Při indukčním nabíjení je třeba položit dobíjený přístroj na indukční podložku. Rádiové nabíjení funguje na základě signálu rádiových vln, kdy se vysílač i přijímač nachází na stejné frekvenci. Aktuálně se nejvíce využívá u bezdrátových klávesnic a myší. Nabíjením s využitím rezonance dodáte energii například některým druhům vysavačů nebo notebooků, a to na vzdálenost 3 až 5 metrů. Nedávno pak byla představena i technologie, která bezdrátově nabíjí telefon v automobilu.

Dobíjení pomocí pohybu či tlukotu srdce

Tento způsob nabíjení zatím není zcela rozšířen. Představuje však bezesporu zajímavou alternativu ke klasickému nabíjení ze sítě, na jejímž rozvoji již pracuje řada vývojářů. Fungování spočívá v přeměně mechanické energie na elektrickou. Mobilní zařízení se díky této technologii může dobíjet samo při chůzi, telefonování, hraní her či jakékoliv manipulaci s přístrojem. Řešení je navíc ekologické. Lidského těla pak využívá i další moderní technologie, kterou je nabíjení pomocí tlukotu srdce. Masové využití této technologie je však alespoň prozatím v nedohlednu.

Nabíjení pomocí solární energie

Tento způsob nabíjení oceníte zejména při pohybu v terénu, kde se nacházíte mimo dosah elektrické energie. Je třeba podotknout, že k samotnému nabíjení není bezpodmínečně nutný sluneční svit, ale postačí běžné denní světlo. Rychlost nabíjení je závislá na množství dopadajícího světla. Samozřejmě platí, že čím větší je plocha solárních panelů, tím větší je příjem světelné energie. Solární nabíječku je třeba vybírat dle výkonu. U těch s vnitřním akumulátorem musíme brát ohled i na jeho kapacitu. Pro mobilní telefony, GPS navigace nebo MP3 přehrávače jsou vhodné solární nabíječky s výkonem 4,1 až 10 W. Nabíječkami s kapacitou vyšší než 10 W lze nabíjet i tablety a notebooky. K nabíjení solární energií však v současnosti ani solární nabíječku nepotřebujete, některé moderní chytré přístroje totiž mají solární panely integrované mezi vrstvami displeje a nabíjí se jeho prostřednictvím.

Nabíječky se záložní baterií

V místech bez přístupu k elektrické síti je možné využít i dalšího trendy způsobu nabíjení. Tím jsou nabíječky s integrovanou záložní baterií. Záložní baterii dobijete v pohodlí domova a v terénu pak můžete kdykoliv využít její energii k dobití svého mobilního přístroje. „Energií z integrované baterie snadno dobijete svůj přístroj kdekoliv. Díky výměnným konektorům lze nabíječkou nabíjet jakékoliv zařízení. Dva USB porty navíc umožní dobíjení dvou přístrojů zároveň. Záložní zdroj nabíječky disponuje kapacitou 1800mAh. To vystačí na dobití dvou standardních baterií do mobilního telefonu,“ vysvětlil Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ, která je distributorem nabíječky s integrovanou baterií iGo Charge Anywhere.

Tags | , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv