Rubrika | Tipy a rady, Zdraví

5 vitaminových doplňků pro klidnou a bezpečnou dovolenou

25. 05. 2012 - Redakce

Na období letních prázdnin se každý nedočkavě těší, horké a slunečné dny však mohou přivodit lidskému organismu celou řadu nepříjemných obtíží. Poradíme vám, jaké doplňky stravy a přípravky si přibalit na cesty s sebou, abyste si svou dovolenou užili naplno a bez problémů.

1. Připravte svou pokožku na slunce

Ať už se chystáte na dovolenou k moři nebo plánujete túry v Jeseníkách, měli byste svou pokožku na ostré letní slunce připravit dostatečně dopředu. „Abyste připravili pokožku na působení slunečního záření, zvyšte měsíc před odjezdem svůj denní příjem betakarotenu. Ten má schopnost neutralizovat volné radikály produkované slunečními paprsky, které jsou příčinou spálenin či rakoviny kůže. Zároveň zabrání, aby se opálení sloupalo,“ sdělila Klara Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica, která se specializuje na výrobu doplňků stravy. Betakaroten lze najít například v hrášku nebo špenátu. Pokud těmto potravinám neholdujete, můžete zvolit cestu doplňků stravy, které vám zajistí jeho dostatečný denní přísun.

2. Vyzrajte na dehydrataci

Horké dny jsou příčinou zvýšeného pocení, exotická strava nebo stres z cestování zase průjmů. Lidský organismus je tak vystaven nadměrné zátěži a hrozí mu dehydratace. Jejím důsledkem může být celkový kolaps, poruchy přenosu nervových signálů či srdeční selhání v důsledku ztráty draslíku. Odborníci proto doporučují přibalit s sebou na cesty rehydratační roztoky, které udržují dostatečnou hydrataci organismu a výrazně zkracují dobu trvání průjmů. Skladnou formou jsou šumivé tablety, které obsahují sodík, draslík, chlorid, citrát a zároveň glukózu. Právě tyto prvky jsou zásadní pro správnou funkci organismu v horkých letních měsících.

3. Panthenol pro ošetření spálenin

V období léta je sluneční záření velice intenzivní a nechráněná pokožka může již po několika hodinách utrpět nepříjemné popáleniny. Ty se nejčastěji projeví rudými svědivými puchýřky v oblasti paží, ramen, obličeje a u žen ve výstřihu. V lepším případě se kůže stane citlivou na dotek a pálí, v tom horším se puchýřky naplní čirou tekutinou, která značí popáleniny 2. stupně. Nezapomeňte si proto přibalit chladící pěnu s panthenolem, která podrážděnou pokožku zklidní, urychlí hojení drobných poranění a obnoví poškozené tkáně. Koncentrace panthenolu v pěně by přitom měla být nejméně 6 %.

4. Braňte se chřipce a nachlazení

Ačkoli není období léta pro nachlazení a chřipkové epidemie zcela typické, mohou vám případné horečky a rýmy čas odpočinku velice znepříjemnit. Neměli byste proto ani v tomto čase zapomínat na dostatečný přísun vitaminu C, který je klíčový pro správnou funkci imunitního systému. Aktivně pomáhá tělu bojovat s bakteriemi, viry, nachlazením a podporuje hojení ran. Zároveň je také ideální výživou pro sluncem namáhanou pokožku. Udržuje ji napjatou a chrání ji před vznikem vrásek.

5. B-komplex proti hmyzu

Vitaminy skupiny B pomáhají udržovat správné fungování metabolismu, tedy procesu látkové přeměny v lidském těle. Zároveň však budete díky jejich dostatečnému dennímu přísunu při pocení vylučovat látky, které odpuzují mouchy, komáry i nebezpečná klíšťata. „Pokud před plánovanou dovolenou navýšíte denní dávky vitaminů B, preventivně si vytvoříte proti hmyzu ochranný štít. Jestliže nemáte rádi kvasnice a luštěniny, které jsou bohatým zdrojem těchto látek, sáhněte po vitaminových doplňcích,“ radí Eva Stanislavská, marketingová manažerka společnosti Generica, která nabízí tablety B-komplex, jež obsahují všech 8 esenciálních vitaminů skupiny B.

Tags |

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv