Rubrika | Cestování, Tipy a rady

7 podzimních výletů na nejkrásnější vinice Evropy

24. 09. 2013 - Redakce

Podzim je dobou sklizně a oslav vína. Milovníci tohoto nápoje z hroznů na tento čas nedočkavě čekají a vyrážejí za poznáním. Právě na podzim mohou spojit potěšení z pití dobrého vína s vychutnáváním jedinečných cestovatelských zážitků. Proto jsme pro vás připravili seznam sedmi nejzajímavějších vinařských oblastí, které stojí za návštěvu.

1. Jižní Morava láká na cykloturistiku

Mikulovská vinařská oblast patří mezi jednu z nejstarších v Evropě. Vinná réva se zde pěstuje již od dob Keltů. Tuto nejjižněji položenou vinařskou podoblast proslavil Ryzlink vlašský včetně odrůd Pálavy a Aurelia, které zde byly vyšlechtěny. Na jižní Moravě si nenechte ujít pohled na samotné vinohrady, památkové rezervace vinných sklepů nebo sklepní uličky, ale i různé vinařské expozice, výstavy či veletrhy. Pokud jste vyznavači zdravého životního stylu, oceníte možnost spojení degustace vína s pohybem v krásné přírodě. Tímto územím totiž prochází několik vinařských naučných stezek. Sluncem zalitá rovinatá krajina je rovněž ideální k turistickým výletům. Nezapomeňte navštívit zámek Mikulov, Lednice či Valtice. K podzimu patří také vinobraní, kdy celoroční úsilí vinařů vrcholí sklizní úrody. Mezi ta nejslavnější a nejnavštěvovanější patří Pálavské a Znojemské či Valtické, které propuká začátkem října. Čtyřdenní cykloturistický pobyt v této lokalitě se dá pořídit již za 2 500 Kč na osobu.

2. Maďarsko umožní relax v termálech

Tokajská oblast ležící na severovýchodě Maďarska a jihovýchodě Slovenska je světoznámá díky kvalitnímu vínu. Maďarsko je známé především svou egerskou „býčí krví“ a tokajským vínem, které se stalo legendárním elixírem oceňovaným ruskými cary, britskými panovnicemi i rakouskými císařovnami. Kraj může zaujmout i prohlídkou barokní perly Maďarska – města Eger, ležícího v malebné krajině pod Bukovými horami, či návštěvou nedaleké Budapešti. Milovníci termálních lázní si v Maďarsku přijdou na své. Mohou využít řadu relaxačních programů v místních termálních lázních, které mají blahodárný vliv na zdraví člověka. „Pokud se chystáte na výlet do proslulé vinařské oblasti Tokaj, pak si jej ideálně naplánujte na začátek října. A nenechte si zde ujít slavnosti tokajského vína. Místní vinaři zde prezentují ta nejkvalitnější vína. Můžete zde příjemně degustovat a nasát jedinečnou atmosféru,“ sdělil Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je jedničkou českého trhu v prodeji online zájezdů. Čtyřdenní poznávací zájezd po Maďarsku se zastávkami v kraji tokajského vína je možné zakoupit za 5 000 Kč.

3. Na Slovensko za vínem i vážnou hudbou

Slovenská vinařská produkce je soustředěna v několika vinařských oblastech, z nichž nejrozsáhlejší je Malokarpatská. Vinohrady Malokarpatské oblasti, jejíž první vinice vysadili již Keltové, se rozprostírají na svazích Malých Karpat od Bratislavy až po Horní Orešany. V této významné vinařské oblasti se pěstují bílé moštové odrůdy Ryzlink vlašský, Ryzlink rýnský, Veltlínské zelené a Burgundské bílé. Co se týče modrých odrůd, je to zejména Frankovka a Svatovavřinecké. Sortiment doplňují Müller-Thurgau, Sylvánské zelené, Dívčí hrozny nebo Chardonnay. Návštěvu klenotu slovenského vinařství je možné spojit s prohlídkou jednoho z nejmladších hlavních měst na světě, Bratislavy, která leží nedaleko. Za návštěvu určitě stojí dominanta města, Bratislavský hrad, tyčící se nad starým městem, gotická katedrála známá jako Dóm svatého Martina, Primaciálny palác či historická budova Slovenského národního divadla. Milovníci vážné hudby jistě ocení v pořadí již 49. ročník Bratislavských hudebních slavností. Jde o nejvýznamnější festival vážné hudby na Slovensku, který se koná na přelomu září a října. Za 3 dny s polopenzí zaplatíte v hlavním městě již od 100 eur.

4. Do Burgundska na lodi

Nejslavnější vinařskou oblastí Francie je Burgundsko, které se rozkládá ve východní části země. V této oblasti kdysi býval oceán. Když vody ustoupily, daly tamějšímu regionu život a úrodnou zem a vtiskly jeho vínům hloubku a spletitost. Na půdním podloží jílů se v Burgundsku pěstuje pouze odrůda Pinot Noir nebo Chardonnay, ty dávají velmi suchá bílá vína s výraznými kyselinami. Burgundští vinaři jsou známí svým „joie de vivre“ – smyslem pro radost a pohostinností, s jakou vítají všechny návštěvníky. Třetí víkend v lednu bývá tradičně důležitým termínem pro milovníky burgundských vín, kteří se sjíždějí k legendárním viničním horám, aby zde prožili tři dny degustačního a gastronomického maratonu nazvaného La Fête de la Saint Vincent Tournante, tedy festival svatého Vincenta. Kraj světoznámých vinic je možné poznat i z paluby lodě. Nenechte si ujít dobrodružnou plavbu na kanále v Burgundsku. Například desetidenní zájezd s polopenzí vyjde na 18 500 Kč na osobu.

5. V Toskánsku vinařem na vlastní kůži

Země vína neboli Enotria, právě tak dávní Etruskové nazývali Toskánsko. Nejznámější vinařskou oblastí Toskánska je Chianti, nacházející se mezi Florencií a Sienou. Přestože mezi producenty toskánských vín převládají malé rodinné podniky, kvalitou se řadí na přední místa ve světě. Italský region je domovem některých z nejrozpoznatelnějších a nejhutnějších vín, mezi které patří například Chianti Classico, Brunello, Carmignani a červené směsi známé jako super-toskánská vína. Milovníky kultury nadchne prohlídka nedaleké klenotnice italské renesance, Florencie. Nelze zapomenout ani na jedno z nejdokonalejších středověkých měst v Evropě, Sienu, která turisty uchvátí rozlehlým náměstím ve tvaru vějíře nebo úchvatnými cihlovými paláci, kamennými věžemi či kostely. Ti, kteří chtějí poznat život v Toskánsku na vlastní kůži, mohou v podzimním termínu strávit půlden na toskánských vinicích a aktivně se zapojit do vinobraní. Šestidenní zájezd do kraje vína Chianti je možné pořídit již za 10 000 Kč.

6. Do Španělska za Gaudím

Nejznámější vinařskou oblastí v Katalánsku je region Penedès. Naleznete ho na severovýchodě Španělska v provincii Barcelona, kde se řeka Ebro vlévá do Středozemního moře. V této oblasti převládá mírné klima Středozemního moře, které přináší teplá, vlhká léta a studené zimy. Všeobecně zde převažují odrůdy pro výrobu bílých vín Macabeo, Xarello a Parellada, mezi dalšípatří Chardonnay, Ryzlink a Tramín. Pro červená vína se pěstují Garnacha, Merlot, Tempranillo, Pinot Noir či Cabernet Sauvignon. Pokud turisty již omrzí degustování všech odrůd ve vinařstvích, mohou obdivovat nevšední architekturu v Barceloně. Město si totiž většina lidí spojuje se stavbami světoznámého architekta Antonia Gaudího. Milovníci vína se mohou těšit na první zářijový týden, kdy se koná vinobraní Valdepeñas, a na druhou polovinu měsíce, ve které dominuje vinobraní v oblasti La Rioja. Desetidenní zájezd s polopenzí je možné zakoupit za 10 000 Kč.

7. Rakouské víno přímo z kašen

Oblast Wachau je dokonce zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Přitahuje turisty svou živou historií kraje podél Dunaje, ale i vynikajícím bílým vínem, jehož hlavními představiteli jsou Veltlínské zelené a Ryzlink rýnský. V této působivé krajině se choulí jedna malebná vinařská vesnička za druhou. Najdete zde různé opevněné kostely, renesanční panská sídla, ale také repliku Willendorfské Venuše, sošky bohyně plodnosti, která zde byla nalezena. Poznejte krásy města Melk, ztělesnění klasické barokní architektury, ve kterém se nachází největší benediktinský klášter v Evropě. Vinařské městečko Retz zase nabízí možnost návštěvy nejstaršího vinného sklepa ve střední Evropě. „Město Retz leží hned u českých hranic, čeští turisté tak zde mohou pohodlně navštívit tradiční oslavy vína. Ty se konají koncem září. Slavnost probíhá na náměstí, které je označováno jako jedno z největších a nejhezčích náměstí v Rakousku. Účastníci oslav si zde dokonce mohou nabírat víno přímo z kašny,“ upozornil Michal Tůma z cestovní agentury Invia, kde si turisté mohou vybrat z široké palety poznávacích zájezdů nejen po evropských vinicích. Víkendový pobyt ve vinařské oblasti Wachau vyjde na 2 700 Kč pro jednu osobu.

Tags | , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv