Rubrika | Cestování, Tipy a rady

7 rad, jak cestovat do zahraničí bez starostí

28. 02. 2012 - Redakce

Cestování je pro většinu lidí oblíbeným potěšením a způsobem relaxace. Někteří lidé však mají z cest do zahraničí strach. Obávají se zapomenutých dokladů, zdravotních komplikací a dalších nečekaných problémů. Svou roli hraje i strach z jazykových bariér. Poradíme vám, na co se před dovolenou zaměřit, na co nezapomenout a jak cestovat zcela bez starostí.

Rada 1: Správný výběr destinace

Abyste si dovolenou maximálně užili, je důležité zvolit lokalitu přesně podle vašich představ. Milovníci sportu by při zájezdu k moři měli prověřit, zda jsou v místě pobytu dostupná například hřiště na plážový volejbal, možnost jízdy na vodních lyžích či jiné sportovní aktivity. Starší osoby by se zase měly zaměřit na pozvolný přístup do moře a dostupnost ubytování. „Doporučujeme vždy pečlivě prostudovat podmínky v místě dovolené. Ty by měly vždy odpovídat nejen zálibám turistů, ale i jejich zdravotnímu stavu. Zaměřte se například na teploty v dané destinaci ve zvoleném termínu, zhodnoťte také vzdálenost a dobu letu,“ poradil Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia.cz, která je největším internetovým prodejcem zájezdů na českém trhu. „Kvalitní prodejce vždy zájemcům poskytne podrobné informace o destinaci, dobré je rovněž prostudovat například recenze hotelů či internetové diskuse,“ doplnil Tůma. Při výběru dovolené je vhodné zvážit například osobní vztah k lokální kultuře či tamním tradicím.

Rada 2: Potřebné doklady

Pro zdárný odjezd za hranice České republiky je nejdůležitější mít v pořádku cestovní doklady. Míříte-li do členských zemí Evropské unie, stačí mít s sebou platný občanský průkaz. Do ostatních zemí je nutné mít cestovní pas. Nově je třeba pořizovat vlastní cestovní pasy i dětem mladším 15 let. Platnost zápisů dětí v pasech rodičů skončí 26. června 2012. Vždy prověřte, zda do dané země neplatí vízová povinnost. Vízum vyžaduje například Egypt, Tunisko či Turecko, seznam všech států je možné nalézt na internetových stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Dalším důležitým dokladem je karta pojištěnce a také doklad o cestovním pojištění. Plánujete-li během dovolené půjčit auto, je třeba si vzít s sebou i platný řidičský průkaz. V dostatečném časovém předstihu před cestou zkontrolujte datum platnosti všech dokladů, abyste si v případě nutnosti stihli vyřídit nové. Před odletem si všechny doklady naskenujte a zašlete na svůj e-mail, kde je budete mít v případě ztráty pohodlně dostupné.

Rada 3: Správná měna

Před cestou do zahraničí si připravte hotovost, a to nejlépe v měně daného státu. V turistických letoviscích je často možné platit i eury nebo dolary. Ty vám také běžně promění na recepci hotelu, kurz však nemusí být výhodný. Doporučujeme vzít si s sebou i mezinárodní platební kartu jako pojistku v případě nečekaných finančních vydání. Dopředu si ale ve své bance zjistěte, jaké ceny si účtuje za použití platebních karet v zahraničí, abyste pak nebyli nepříjemně překvapeni výší bankovních poplatků. Rovněž je vhodné prověřit platnost platební karty. Pokud vyprší za méně než tři měsíce, může ji některý obchodník odmítnout. Praktickým pomocníkem na dovolené jsou i cestovní šeky. Ty je možné v zahraničí proměnit v bankách či směnárnách za hotovost, navíc s nimi lze platit třeba v hotelích či vybraných restauracích a obchodech. Výhodou je, že v případě odcizení dostanete náhradu v plné výši.

Rada 4: Léky

Pokud pravidelně užíváte nějaké léky, nezapomeňte je vzít s sebou v dostatečném množství. Pokud letíte letadlem, vezměte si léky alespoň na tři dny do příručního zavazadla. Může se totiž stát, že vaše kufry nedorazí na správné letiště. Díky dostatečné zásobě pak nezůstanete bez medikace. Na dovolenou zároveň přibalte i základní léky proti bolesti a horečce, dezinfekci, obinadla a obvazy. Při cestě k moři je dobré mít u sebe i přípravek na ošetření popálenin či repelent. Pokud míříte do některé z exotičtějších zemí, zjistěte si u svého praktického lékaře, zda je třeba se nechat očkovat. Očkování provádí není zahrnuto do bezplatné lékařské péče. Vždy je hradí pacient.

Rada 5: Roaming a volání do ČR

Během své zahraniční dovolené určitě chcete být ve spojení se svou rodinou a přáteli. Aktivujte si proto u svého operátora ještě před odjezdem roamingové služby a zjistěte si ceny volání ze zahraničí do České republiky, včetně cen za posílání SMS a MMS. Vlastníte-li chytrý telefon, zeptejte se i na možnosti využití a ceny internetu v mobilu v zahraničí. Přenos dat však bývá velmi nákladný, proto raději internet v mobilu před cestou vypněte a zapínejte ho pouze v případě nutnosti. I obyčejné stahování e-mailu by vám mohlo cestu nepříjemně prodražit.

Rada 6: Jazyk a kultura

Cestování s sebou přirozeně přináší poznávání nových míst, tradic a zvyklostí. Střet s neznámou kulturou však může přinést i nečekané problémy. Vždy je proto vhodné naučit se základní fráze jazyka dané země. V zahraničí samozřejmě uplatníte znalosti angličtiny, často také němčiny či ruštiny. Pokud jazyky vůbec neovládáte, vyrážejte na cesty raději v doprovodu zkušeného průvodce. Zároveň je vhodné blíže se informovat o místní kultuře a zvycích. Zvláště pro cesty do mimoevropských států si už dopředu prostudujte tamní odlišnosti. Jedná se například o zahalování žen v muslimských zemích, míru odhalení těla při vstupu do pravoslavných bazilik a jiných sakrálních míst či případnou prohibici.

Rada 7: Aktuální dění v místě pobytu

Ať už jedete kamkoli, vždy je dobré si dopředu zjistit zprávy o současném dění v dané zemi. Aktuální informace o případných stávkách, demonstracích, záplavách a jiných negativních jevech vám určitě poskytne prodejce zájezdů, nebo je načerpáte na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí v sekci Cestujeme. „Klientům poskytujeme aktualizované informace na našich internetových stránkách. Nabízíme i bezplatnou telefonní linku, na níž si mohou lidé ověřit bezpečnostní či klimatickou situaci ve vybrané destinaci,“ sdělil Michal Tůma z cestovní agentury Invia.cz. „V případě, že dojde ke změnám již v průběhu pobytu, měli by se klienti nejprve obrátit na delegáta. Pokud ho k dispozici nemají, doporučujeme před cestou uložit do mobilu číslo na prodejce zájezdu či na ambasádu a kontaktovat je,“ dodal Tůma.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv