Rubrika | Cestování

7 tipů pro chytrý výběr last minute zájezdu

29. 06. 2011 - Redakce

Nic neplánovat, vybrat dovolenou na poslední chvíli a ušetřit. To je stále oblíbenější způsob pro strávení pohodových prázdnin. Poradíme vám, jak při výběru last minute zájezdu neudělat chybu a na nic nezapomenout.

Tip 1: Nečekejte nesplnitelné slevy

Nejčastější chybou při výběru last minute zájezdu jsou nesplnitelná očekávání. Zájemci o dovolenou na poslední chvíli očekávají drastické snížení cen. Přitom slevy se pohybují v rozmezí od 10 % do 50 % podle druhu zájezdu. Týdenní letecký zájezd lze v nabídce last minute sehnat již od 6 tisíc korun, ceny all inclusive zájezdů potom začínají na 8 tisících korunách. Nejvíce však lze ušetřit na dovolených z vyšší cenové kategorie v luxusnějších hotelích. Právě v takovém případě je možné zájezd pořídit o polovinu levněji, než uvádějí běžné katalogové ceny.

Tip 2: Porovnávejte nabídky

Katalogy cestovních kanceláří nabízejí širokou paletu zájezdů na poslední chvíli. Orientace v nepřeberné nabídce může být složitá. Nejjednodušší cestou, jak vybrat dovolenou přesně podle vlastních představ, jsou portály internetových prodejců. Zde je možné pohodlně vybrat zájezd na základě nejrůznějších kritérií a zvolit tak last minute dovolenou na míru vašim požadavkům. „Samozřejmostí je možnost výběru podle termínu zájezdu, ceny a lokality. Zákazníci však stále častěji kladou důraz i na další parametry, jako je kvalita hotelu, typ stravy nebo možnosti prázdninového vyžití,“ sdělil Michal Tůma, marketingový ředitel společnosti Invia.cz, která je největším internetovým prodejcem zájezdů na českém trhu.

Tip 3: Zkuste super last minute

Opravdoví dobrodruhové mají možnost vybírat z nabídky super last minute zájezdů a objednat dovolenou jen několik hodin před odletem. Zájezdy je možné pořídit na internetu nebo přímo na letišti. Je tedy důležité mít sbalený kufr a odvahu nevědět do poslední chvíle, na kterém místě strávím dovolenou. Odměnou je výrazně snížená cena. Cestovatelé by měli mít vždy po ruce pas, protože občanský průkaz není mimo země evropské unie platným cestovním dokumentem. Lidem se tak výrazně snižuje možnost výběru destinací. Zároveň si dejte pozor na oblíbené termíny, jako jsou státní svátky nebo začátky prázdnin, kdy je o super last minute zájezdy zvýšený zájem. Pokud se v těchto dnech vydáte na letiště, může vás nemile překvapit nedostatek volných míst. Nabídku si proto raději předem ověřte, například na internetovém portálu www.1155.cz.

Tip 4: Prověřte případné náklady

Nízká cena je samozřejmě jedním z nejdůležitějších rozhodovacích faktorů při výběru last minute zájezdu. V ceně dovolené však často mohou chybět položky, které považujete za zcela samozřejmé. Proto vždy prověřte, jaký typ stravy je v hodnotě zájezdu započten. Zjistěte, zda nebude nutné připlácet za klimatizaci, povlečení nebo výlety. Tyto neočekávané náklady mohou rozpočet zájezdu znatelně navýšit.

Tip 5: Nezapomeňte vyřídit dokumenty

Od objednání last minute zájezdu do odjezdu na dovolenou tradičně uplyne jen velmi krátká doba, zpravidla pouze pár dní nebo dokonce hodin. Lidé proto často zapomínají zajistit potřebné dokumenty. Před cestou myslete na sjednání cestovního pojištění nebo zajištění letenky. Nezapomeňte ani prověřit platnost pasu či občanského průkazu.

Tip 6: Prověřte si cestovní kancelář

Před samotným sjednáním zájezdu pečlivě prověřte cestovní kancelář, která zájezd nabízí. Především zjistěte, zda je cestovní kancelář pojištěna proti úpadku. Takový certifikát by měl obsahovat jméno pojišťovny a informaci o platnosti pojistky. Pokud doklad není důvěryhodný, raději kontaktujte přímo pojišťovnu, která vám informaci o platnosti bez problému potvrdí. Díky tomu zabráníte riziku propadnutí peněz. Zároveň se také vyhnete nedobrovolnému prodloužení dovolené a nepříjemným chvílím stráveným v zahraničním letovisku bez pomoci.

Tip 7: Nepodceňujte cestovní smlouvu

Nejdůležitějším dokumentem, který je často neprávem opomíjený, je cestovní smlouva. Proto ani při sjednávání zájezdu na poslední chvíli nezapomeňte dokument pečlivě prostudovat. Smlouva samozřejmě musí obsahovat jméno klienta a plný název cestovní kanceláře, dále pak místo zájezdu včetně názvu hotelu, druh dopravy a stravy, případně i služby delegáta. „Pokud v cestovní smlouvě chybí některé údaje, nebojte se požádat o jejich doplnění. V případě, že máte speciální požadavky, jako je výhled na moře nebo třeba zajištění vegetariánské stravy, nechte údaje do smlouvy doplnit,“ vysvětlil Michal Tůma ze společnosti Invia.cz, která zákazníkům poskytuje pravidelně aktualizovanou nabídku last minute zájezdů od více než 300 českých i slovenských cestovních kanceláří.

Tags |

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv