Rubrika | Cestování, Tipy a rady

8 tipů, kam vyrazit v zimě za exotikou a slunečnými plážemi

29. 11. 2012 - Redakce

Stále více Čechů dává v zimním období přednost před sněhem a chladem prosluněným písčitým plážím. Exotické zimní dovolené zaznamenaly v posledních letech pokles cen, dovolit si je tak může stále více turistů. Teplých krajů, kde vás i v zimním období čekají tropické teploty, je celá řada. Poradíme vám, které jsou pro strávení vaší zimní dovolené ty nejlepší.

Exotické kraje v zimě lákají nejen teplým klimatem, ale i odlišným kulturním a sociálním prostředím, které pro řadu turistů představuje příjemnou změnu a odreagování. Turisté by přitom měli mít na paměti, do jakých destinací se vydávají. „Cestovatelé do exotických krajin by si předně měli zjistit, zda pro vybranou destinaci neplatí vízová povinnost, respektive zda země po českých turistech nepožaduje nějaký jiný typ dokumentů potřebný pro vstup. Zároveň by si měl každý vyhledat informace o tom, zda není nutné podstoupit preventivní očkování,“ upozornil Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia.cz, která je největším prodejcem zájezdů na českém internetu. Všechny tyto informace lze jednoduše získat například na internetových stránkách ministerstva zahraničních věcí. Dále je nutné dbát kulturních, sociálních a náboženských odlišností exotických destinací a vyvarovat se takového chování, které je pro dané lokality nepřijatelné.

Tip 1: Bali

Bali je nejzápadnější ostrov souostroví Malé Sundy náležícího k Indonésii. Tento tropický ráj je ze severu omýván Jávským mořem a z jihu Indickým oceánem. Země nabízí krásné přírodní scenérie. Jednou z největších přírodních zajímavostí je například aktivní posvátný vulkán Mount Agung ve vnitrozemí. Hlavním lákadlem ostrova jsou ovšem dlouhé slunečné pláže, které jsou rájem pro surfaře z celého světa. Nejznámější z nich zvaná Kuta měří dokonce šest kilometrů. Ostrovní letoviska jsou vyhlášena svým čilým nočním životem. Místní obyvatelstvo vyznává buddhistickou víru a hovoří místním dialektem indonézštiny. V turistických resortech však není problém domluvit se anglicky. Pro přílet na Bali platí pro české turisty povinnost mít platné vízum na 30 dní a zpáteční letenku. Vízum je možné zakoupit přímo na místě nebo prostřednictvím cestovní kanceláře. Desetidenní pobyt v této lokalitě je možné získat za cenu pohybující se kolem 40 000 Kč.

Tip 2: Dominikánská republika

Karibský ostrovní stát, který Kryštof Kolumbus nazval „rájem na zemi“, se rozkládá na východní části ostrova Hispaniola. Tento tropický ostrov nabízí turistům vše od vysokých hor až k pobřežním plážím. Milovníci adrenalinových sportů mohou vyzkoušet divokou vodu v oblasti Jarabacoa nebo zdolat více než 3 000 metrů vysokou horu Pico Duarte. Naopak pro klid a relaxaci jsou ideální nedotčené pláže na severní části ostrova. Krásná a specifická příroda ve vnitrozemí oplývá velkým množstvím druhů rostlin i živočichů, které nelze spatřit nikde jinde na světě. Všechna letoviska přímo vybízí k vodním sportům, pro které jsou perfektně vybavena. Mezi nejvyhledávanější patří Boca Chica poblíž hlavního města Porto Domingo nebo Bávaro, které se řadí k těm nejluxusnějším. Češi sice nepotřebují víza, po příletu by si však měli zakoupit turistickou kartu v ceně 10 dolarů. Osmidenní pobyt v tomto ráji lze pořídit již za 31 000 Kč včetně letecké dopravy z Vídně.

Tip 3: Kuba

Realita největšího karibského ostrova s doposud fungujícím totalitním systémem dává vzniknout mnoha paradoxům. Jedním z nich je nebývale rozvinutý a fungující cestovní ruch. Ostrov po právu nazývaný Perla Karibiku poskytuje turistům rozmanité možnosti. Najdeme tu dlouhé kilometry pláží, jedinečnou ostrovní flóru a faunu i krásné korálové útesy. Turistický a kulturní život je soustředěn především do hlavního města Havany. V zemi plné kontrastů, kde vedle sebe existují luxusní hotelyv moderních městských částech a slumy chudého obyvatelstva, může člověk ochutnat pravou chuť Latinské Ameriky. Pro turisty z České republiky platí od roku 2000 vízová povinnost, cena víza se pohybuje kolem 700 Kč. Osmidenní pobyt v Havaně s leteckou dopravou z Vídně se dá pořídit již za 28 000 Kč.

Tip 4: Maledivy

Maledivy jsou malý stát v Indickém oceánu přibližně 500 km od pobřeží Indie, který se sestává z více než tisíce korálových ostrovů. Díky téměř rovníkové poloze je zde počasí stálé v každou roční dobu. Pro turisty představují největší lákadla všudypřítomné průzračné laguny, pláže s bílým pískem a podivuhodný podmořský svět korálových útesů. Místní letoviska jsou skvěle uzpůsobena na provozování všech druhů vodních sportů, a to včetně možnosti půjčení vybavení a dohledu instruktora. Hlavními destinace Malediv jsou Atol Ari, North Male Atol a South Male Atol. Díky angličtině, která je druhým úředním jazykem, není problém se zde domluvit. Osmidenní pobyt v tomto ráji na zemi je možné zařídit již za 40 000 Kč.

Tip 5: Mauritius

Ostrov Mauritius ležící uprostřed Indického oceánu poskytuje v průběhu celého roku stálou teplotu, která neklesá pod 26 °C. Na větrné východní části ostrova panují skvělé podmínky pro surfaře, naopak na západní straně si mohou přijít na své milovníci potápění a korálových útesů. Pro golfisty je na ostrově připraveno několik špičkových golfových hřišť, která splňují ty nejpřísnější parametry. Gurmáni si přijdou na své, protože se zde spojují vlivy mnoha světových kuchyní. Navíc jsou zde k dostání pochutiny z cukrové třtiny, jíž je Mauritius významným producentem. Všechny tyto služby si budete užívat za překvapivě nízké ceny, jimiž je Mauritius proslulý. Všechen tento luxus si můžete na jižní polokouli užít s polopenzí již od 32 000 Kč.

Tip 6: Spojené arabské emiráty

Spojené arabské emiráty leží na pobřeží Perského zálivu na východě Arabského poloostrova a představují bohatou kosmopolitní zemi, ve které se setkávají tradice západního i východního světa. Nacházejí se zde jedny z nejbohatších měst na světě, Abú Dhabí a Dubaj, ve kterých je možné spatřit nejmodernější architekturu výškových budov a zároveň navštívit kilometry prosluněných písečných pláží nebo při potápění prozkoumat rozmanitý podvodní svět. Velkým lákadlem pro turisty je všudypřítomný luxus, který nabízí uměle vytvořené ostrovy nebo místní proslavené hotely v čele se sedmihvězdičkovým Zlatým hotelem. Moře, jehož teplota neklesá ani v prosinci pod 23 °C, kulturní rozmanitost a moderní architektura tak představují skvělou pozvánku na zimní dovolenou. Přímé letecké spojení z Prahy zajišťují společnosti Emirates Airlines a České aerolinie. Před odletem je však potřeba vyřídit si vízum. Vízum je výhodnější pořídit si přes cestovní kancelář, kdy zaplatíte od 1 500 Kč do 2 000 Kč. Samostatné vízum zakoupené pouze s letenkou totiž vyjde dráž, cena se pak pohybuje kolem 4 000 Kč. Týdenní pobyt s all inclusive je možné pořídit již od 19 000 Kč.

Tip 7: Srí Lanka

Ostrovní stát Srí Lanka leží v Indickém oceánu nepříliš daleko od břehů Indie. V relativně levném prostředí zde na turisty čeká velké množství zajímavostí. Na pobřeží se rozkládají kilometry pláží s vlnami, které přímo vybízí k surfování. Ve vnitrozemí je možné navštívit nespočet národních parků, ve kterých je možné spatřit ohrožené slony indické. Zdatní cestovatelé mohou zdolat Adamovu horu, kde je ve skále otištěno chodidlo, které podle křesťanství patřilo Adamovi, podle islámu Alláhovi, podle hinduismu Krišnovi a podle buddhismu Buddhovi. Do země vyrazte nejlépe v období od prosince do dubna, před odletem si však nezapomeňte vyřídit vízum. Vízum je možné si pořídit přes cestovní kancelář nebo zaplatit online kartou přes oficiální webové stránky Srí Lanky, cena je 20 dolarů. Turisté z České republiky si všechny tyto zážitky mohou dopřát s leteckou dopravou z Vídně po dobu 9 dní za 22 000 Kč.

Tip 8: Thajsko

Destinace situovaná do středu poloostrova Zadní Indie a výběžku Malajského poloostrova představuje exotický ráj pro turisty z celého světa. V zimě se zde teploty pohybují mírně pod 30 °C. Díky tomu si mohou návštěvníci i v zimě užívat ve světoznámých letoviscích, jako jsou ostrovy Phuket či Phi Phi, která jsou známá krásnými plážemi a průzračnou vodou. Oblíbeným cílem turistů je i hlavní město Bangkok, kde je možné navštívit známá tržiště či královský palác. Thajsko je buddhistická země a díky tomu je zde možné obdivovat velké množství buddhistických chrámů. Při jejich návštěvě je třeba respektovat požadavek vhodného oděvu, a to alespoň zahalená ramena a kolena. „Velkou výhodou pro české turisty je, že v srpnu loňského roku byla zrušena vízová povinnost. Bezvízový styk tak platí pro cesty kratší než 30 dnů a při vstupu do země přes mezinárodní letiště,“ sdělil Michal Tůma z cestovní agentury Invia.cz, která nabízí široký výběr zájezdů do exotických krajin od renomovaných českých a slovenských cestovních kanceláří. Pro české turisty je týdenní dovolená v Thajsku dosažitelná již od 18 500 Kč.

Tags | ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv