Rubrika | Tipy a rady

Co chybí naší pokožce v zimním období

19. 01. 2012 - Redakce

Vysušený obličej, šupinatá kůže nebo popraskané rty. To je krátký výčet typických problémů, které v průběhu zimního období sužují citlivou pokožku těla. Pleť trpí především nedostatkem potřebných látek a vitaminů. Kůže je v takovém případě choulostivější a snadno se podráždí. Poradíme vám, které látky jsou pro zdravou pleť nezbytné a pomohou vám bez problémů přežít zimní období.

Vitamin B pro výživu
Pro pleť je v zimě nejvýznamnějším B vitaminem biotin, který je součástí kůže, vlasů a nehtů. I mírný nedostatek této látky způsobuje svědění, šupinatění kůže, padání vlasů a další kožní problémy.
„Vitamin B2 je důležitý pro tvorbu nových buněk a tím i pro zdraví kůže, vlasů a nehtů. B5 má hojivé účinky na pokožku, zabraňuje stárnutí, šupinatění kůže a zlepšuje stav vlasů. Nedostatek těchto vitaminů má za následek vznik trhlinek ústních koutků, zvýšený mazotok a tvorbu akné. Je dobré vitaminy skupiny B užívat ve formě komplexu, protože při metabolických procesech mezi sebou spolupracují a doplňují se,“ sdělila Klára Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica, která nabízí jediný přípravek na tuzemském trhu s obsahem všech 8 esenciálních vitaminů skupiny B.

Esenciální mastné kyseliny pro ochranu
Nejen, že u dětí esenciální mastné kyseliny pomáhají ukládání vápníku v kostech, ale jsou nezbytné také pro tvorbu speciálního hydrolipidového pláště. Tento kožní film se svou mírně kyselou hodnotou pH 5- 5,5 plní funkci ochranného pouzdra pokožky. Bez něj je pleť zarudlá a vysychá. Kyseliny udržují pokožku i v zimním období pružnou a vláčnou a organismu celkově prospívají v mnoha dalších aspektech. V případě, že našemu tělu tyto látky schází, má pokožka sklon ke tvorbě zánětů, rozšíření akné či dehydrataci. Vynikajícími zdroji esenciálních mastných kyselin jsou například lněná a dýňová semínka či rybí tuk. V případě, že těmto potravinám neholdujete, zvolte některý z vitaminových doplňků, které dodají tělu potřebné množství těchto látek.

Vitamin C proti vráskám
Vitamin C patří mezi klíčové látky pro správnou funkci imunitního systému. Podporuje celkovou odolnost organismu proti celé řadě nepříznivých vnějších vlivů, infekcí, virů nebo třeba bakterií. Zároveň patří mezi antioxidanty, které chrání před působením volných kyslíkových radikálů, jež poškozují pokožku těla. A právě pro pleť je vitamin C v zimě velmi důležitý. Pečuje totiž o cévní systém, jeho lepší prokrvení a zvýšení přívodu živin, čímž pomáhá udržet pokožku pevnou a pružnou a zároveň ji chrání před vznikem vrásek.

Vitamin A proti zarudnutí
Vitamin A nepomáhá jen při tvorbě zrakového pigmentu, na základě kterého jsme schopní rozeznávat předměty i v horším osvětlení. Patří mezi významné látky, které pomáhají regenerovat poraněnou a poškozenou pokožku a podporuje růst a obnovu tkání. Zároveň posiluje imunitní systém a zvyšuje odolnost těla proti infekcím, což je v chladném období zásadní. Retinol, jedna z forem vitaminu A, je základem prevence stárnutí kůže a vzniku vrásek. Jelikož je tento vitamin jediný, kterým se můžete předávkovat, dodržujte rady odborníků ohledně dávkování.

Zinek proti mazu
Zinek patří mezi minerály, které významně podporují obranyschopnost organismu a urychlují proces uzdravování. Zvláště důležitý je pak pro pokožku těla sužovanou mrazem. Má totiž schopnost rychle hojit rány a jizvy, redukuje vznik nepříjemného akné a zároveň snižuje nadměrnou tvorbu mazu. „Je nezbytný pro správnou činnost desítek enzymů. Má vliv na metabolismus cukrů, bílkovin, vitaminů a hormonů. Pokud je zinku v těle nedostatek, projeví se vyrážkami, infekcemi, zanícenou kůží nebo špatným hojením ran. Nachází se v několika potravinách, ale jejich tepelnou úpravou se znehodnotí. Proto je vhodné volit cestu potravinových doplňků, které tělu zajistí jeho dostatečný přísun,“ uvedla Eva Stanislavská, marketingová manažerka společnosti Generica.

Tags | ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv