Rubrika | Tipy a rady

Hořčík pomůže ke klidnému těhotenství a zdravému srdci

25. 04. 2012 - Redakce

Období těhotenství představuje zvýšené nároky na životní styl ženy, se kterým zcela přirozeně souvisí způsob stravování. Aby vývoj dítěte probíhal v pořádku, měla by žena v průběhu těhotenství výrazně navýšit zejména příjem hořčíku. Jeho nedostatek totiž zvyšuje riziko předčasného porodu či potratu. Poradíme vám, čemu hořčík prospívá a jak poznáte, že vašemu tělu chybí.

Pro správný vývoj plodu
Hořčík je pro funkci lidského organismu zcela nezbytný. Přináší uvolnění, pomáhá od bolestivého svalového napětí, je podstatný pro správnou činnost svalů a nervů. „V období těhotenství je hořčík jednou z klíčových látek. Umožňuje správný vývoj plodu a má příznivý vliv na psychiku ženy. Jelikož těhotné a kojící ženy patří do rizikové skupiny, měly by jeho hladinu v organismu pečlivě hlídat,“ vysvětlila Klára Minczinger, produktová manažerka společnosti Generica, která se specializuje na výrobu doplňků stravy. Hořčík můžete nalézt například v hovězích játrech, kukuřici či fazolích. Pokud těmto potravinám neholdujete, můžete zvolit formu vitamínových doplňků. Oblíbené jsou nápoje ze šumivých tablet či běžné tabletky.

Příznivé účinky hořčíku
Hořčík neboli magnesium je stopový prvek, který hraje jednu z hlavních rolí v procesu lidského metabolismu bílkovin, cukrů a tuků. Umožňuje aktivovat více než 300 enzymů v lidském těle a zabezpečuje správnou činnost hormonů. Velice důležitá je jeho funkce v oblasti činnosti srdce, zabraňuje totiž poruchám srdečního rytmu. Účinkuje velmi příznivě na vysoký krevní tlak. U těhotných žen, které mají problémy s poruchou trávicích procesů, může hořčík příznivě ovlivnit pravidelnost jejich stolice.

Když je hořčíku v těle příliš
Ačkoliv je potrava na množství hořčíku relativně chudá a přepokládá se, že v důsledku zažitých stravovacích zvyklostí přijímají lidé pouze 60 -80 % jeho doporučené denní dávky, může v některých případech dojít k předávkování touto látkou. Nadměrné množství hořčíku v těle se zpravidla projevuje ospalostí, průjmy, zvýšeným pocením a v krajním případě také poruchou srdečního rytmu. Za běžných okolností však riziko předávkování hořčíkem nevzniká. V případě těhotných žen se jedná spíše jeho stálý nedostatek.

Nedostatek hořčíku
Nedostatek hořčíku se zpravidla projevuje poruchami nervové činnosti, které lze rozpoznat podle zvýšené dráždivosti až nepříjemných křečí. Mezi první příznaky nedostatku hořčíku například patří právě křeče v lýtku při ranním vstávání. Zároveň může při jeho nedostatku docházet k nepravidelnosti srdeční činnosti a úzkostným stavům. Zvláště důležitý je ovšem hořčík v těhotenství. Zde může nedostatek způsobit například vrozené vady potomka. Zvyšuje se rovněž riziko potratu či předčasného porodu. U těhotné ženy může nízká hladina hořčíku způsobit lámání nehtů, kazivost zubů či poruchu metabolismu tuků, bílkovin a cukrů.

Optimální dávkování
Denní spotřeba hořčíku se pro menší děti udává v přibližném množství 150 mg. Pro děti starší 8 let a mladistvé poté 200 až 250 mg a pro dospělého člověka 375 mg denně. „Těhotenství patří mezi období, která jsou typická pro nedostatek hořčíku. Uvádí se, že v jeho průběhu množství hořčíku v organismu klesá až o 10 %. U žen totiž dochází během těhotenství nejen ke zvýšené spotřebě hořčíku, ale rovněž k jeho častějšímu vylučování. Doporučená denní dávka se proto uvádí v rozmezí 350 – 400 mg,“ uvedla Eva Stanislavská, marketingová manažerka společnosti Generica, která dodává na trh minerální přípravky v podobě šumivých či běžných tabletek s obsahem hořčíku, jež neobsahují umělá barviva ani cukr.

Tags |

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv