Rubrika | Tipy a rady

Kam v mrazech na výlet? Navštivte horskou osadu nebo historický vánoční jarmark

25. 11. 2013 - Redakce

Měsíce listopad a prosinec jsou obvykle chladné a sníh a plískanice mnoho lidí odrazují od podnikání výletů. Nejčastěji se turisté vymlouvají na uzavření zámků a hradů, případně rizika nachlazení při dlouhém pobytu venku. Přesto však existují v České republice lokality, které stojí zato navštívit i v tomto těsně předvánočním období. O jaká místa se jedná, a proč stojí zato udělat si na ně čas, vám představíme v tomto článku.

TIP 1: Vánoční Praha

Měsíc prosinec je již tradičně ve znamení vánočních svátků. Ve většině měst po celé republice se staví stánky a nabízí sváteční pochutiny a nápoje. Neměli byste si však nechat ujít ty největší vánoční trhy u nás, které se každoročně pořádají na Staroměstském náměstí v Praze. Oficiálně startují 1. prosince 2013, vánoční strom s výškou 24 metrů se však rozsvěcuje už na konci listopadu. Slavnosti trvají celý měsíc a končí 1. ledna. „Stále více lidí z celé republiky má o vánoční Prahu a její kouzlo zájem. V hlavním městě lidé vyhledávají ubytování s dobrou dostupností do centra města a obvykle spojují návštěvu vánočních trhů s procházkou po památkách. Celá řada z nich je totiž návštěvníkům otevřena i po ukončení zámecké sezony,“ potvrdil trend Lukáš Przybylski z pobytového slevového portálu Slevotéka.cz.

Podrobnosti: Vánoční trhy probíhají od 30. listopadu od 18:00 do 1. ledna 2014, cena: zdarma, časová náročnost: 2 hodiny

Tip: Víkendový pobyt ve vánoční Praze můžete pro sebe a svého partnera pořídit s polopenzí za 2990 Kč, pobyt: http://www.slevoteka.cz/pobyty/poznavaci-pobyty-a-zajezdy/detail/1643/

TIP 2: Skanzen v Rožnově pod Radhoštěm

Mezi lokality, které své kouzlo neztrácí ani v chladných měsících na konci roku, se řadí Valašské muzeum v Rožnově pod Radhoštěm. Tento skanzen se skládá z několika vzájemně propojených areálů. Nejrozsáhlejším je Valašská dědina, která zahrnuje hospodářské usedlosti, mlýn či kovárnu a zachycuje život a bydlení lidí od poloviny 19. století. Nejstarším a nejnavštěvovanějším je pak areál Dřevěné městečko, otevřený již v roce 1925, který prezentuje způsob života na malém městě v tomtéž období. Díky tomu můžete spatřit ruční výrobu kamenných brousků či třeba dřevěných misek. Skanzen se otevírací dobou nepodřizuje diktátu zámecké sezony, některé jeho areály je proto možné navštívit i před koncem roku. V prosinci se tak ve Valašské dědině můžete účastnit například Mikulášského podvečera s prohlídkou areálu a sladkou nadílkou nebo třeba Vánočního jarmarku. Na něm budou nabízeny tradiční vánoční pokrmy a k vidění například draní peří nebo dobové koledování.

Podrobnosti: 5. 12. 2013 se koná Mikulášský podvečer, 14. 12. 2013 je pořádán Vánoční jarmark, cena: 200 Kč, časová náročnost: 1,5 hodiny

Tip: V Rožnově pod Radhoštěm se nachází také unikátní výrobna dekorativních a parafínových svíček Unipar, která nabízí i možnost exkurze do procesu výroby. Po domluvě se tak můžete podívat například na to, jak se svíčky barví ručně.

TIP 3: Tajemné Jeseníky a horská osada Rejvíz

Že je pobyt na čerstvém vzduchu pro lidský organismus ze zdravotního hlediska prospěšný, patří mezi dobře známá fakta. Pokud se tedy řadíte mezi ty, kteří tráví volný čas nejraději v přírodě, a chlad vám nijak zvlášť nevadí, měli byste v období listopadu či prosince zavítat do Jeseníků. Tato lokalita totiž nabízí celou řadu zajímavých turistických míst, které právě v chladných podzimních a zimních měsících vynikají unikátní atmosférou. Údajně nejkouzelnější oblastí je horská osada Rejvíz se svou přírodní atrakcí v podobě rašelinišť a Velkého mechového jezírka. „Oblast Rejvízu je lidmi velice často žádanou lokalitou, a to i v zimním období. Kromě pěší turistiky je totiž svou polohou vhodná i na běžkování. Navíc většinu návštěvníků láká pověstmi opředená oblast Velkého mechového jezírka, ke kterému se dostanou po dřevěných chodnících přes rašeliniště i v nepříznivém počasí. Z Brna trvá cesta přibližně 2,5 hodiny, z Prahy je to pak o hodinu déle,“ objasnil Lukáš Przybylski ze specializovaného pobytového slevového portálu Slevotéka.cz, která v Jeseníkách nabízí převážně víkendové wellness a turistické pobyty.

Podrobnosti: Horská osada Rejvíz má ojedinělou zástavbu. 1.1.2005 byla vyhlášena vesnickou památkovou zónou, právě s ohledem na dochovanou dřevěnou lidovou architekturou převážně z období 19. století, nenarušenou nevhodnými moderními budovami.

Tip: Pokud se budete chtít v chladném počasí prohřát, můžete využít wellness v jen 15 km vzdálených Priessnitzových lázních, které jsou vyhlášené vodoléčbou.

Tags | , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv