Rubrika | Tipy a rady

Kupujete auto z druhé ruky? Poradíme vám, jak vyřešit administrativu

27. 08. 2013 - Redakce

Spousta lidí si v dnešní době pořizuje ojetá vozidla z bazaru nebo od svých známých z druhé ruky. Před uzavřením kupní smlouvy nezapomínají na pečlivou kontrolu automobilu, ke které si často přizvou i mechanika. Se samotnou koupí vozu si ale často lámou hlavu. V tomto článku vám přinášíme rady, jakým způsobem správně postupovat při koupi ojetého vozidla a na jaké administrativní úkony nezapomenout.

Krok 1: Pečlivá kupní smlouva

Při koupi auta z druhé ruky vždy dbejte na správné znění kupní smlouvy. Na internetu existuje celá řada vzorů smlouvy ke stažení. Kupní smlouva by měla v prvé řadě obsahovat nezaměnitelnou  identifikaci obou stran, které k obchodu přistupují. Dále by zde mělo být výslovně uvedeno, že prodávající je vlastníkem vozidla. Následovat by měl pečlivý popis auta, obsahující například tovární značku, typ vozidla, číslo motoru, rok výroby vozu, jeho registrační značku a barvu a také číslo technického průkazu. Bývá doporučováno doplnit i počet najetých kilometrů. V rámci kupní smlouvy můžete také specifikovat, zda odhlášení vozu provede prodávající, nebo vy jako kupující. Lze též uvést lhůtu, do které má prodávající předat všechny náležitosti k autu, a případné sankce, pokud bude termín překročen.

Krok 2: Odhlášení vozidla

Po sepsání kupní smlouvy by mělo dojít k odhlášení vozidla ze jména prodávajícího. Toto odhlášení může provést buď prodávající, nebo vy. Pokud bude auto odhlašovat jeho původní majitel, potřebuje k tomuto úkonu oba technické průkazy a vaše údaje. V případě, že odhlášení budete provádět vy, budete navíc potřebovat i plnou moc od původního majitele vozu. V obou situacích se bude vozidlo odhlašovat na registru vozidel v místě trvalého bydliště prodávajícího. Samotný úkon odhlášení není zpoplatněn. Na úřadě je nutné předložit žádost o zápis změn údajů z registru silničních vozidel, jejíž formulář je možné najít na internetu. Od okamžiku odhlášení začíná plynout lhůta 10 dní, v nichž musíte jako kupující dokončit úplný přepis auta na sebe.

Krok 3: Zřízení povinného ručení

Bez povinného ručení auto nesmí vyjet na silnici. Zatímco prodávající jej po odhlášení vozidla bude rušit, vy si musíte do 7 dní od vypovězení původní smlouvy zřídit nové povinné ručení. Abyste mohli auto provozovat co nejdříve, můžete využít služeb některého z internetových srovnávačů. Ty nabízejí přehledná porovnání jednotlivých nabídek pojišťoven. „Po sjednání pojištění on-line zasíláme obratem zelenou kartu také přes e-mail. Stačí ji oboustranně vytisknout na barevné tiskárně. Zelená karta přijde klientovi samozřejmě také poštou. V případě, že bude klient muset ještě měnit registrační značky, je možné uzavřít povinné ručení na VIN,“ vysvětluje David Tacl, ředitel portálu ČeskéPojištění.cz, který nabízí bezplatné srovnání nabídky povinného ručení. „V případě, že klient spadá do rizikové věkové kategorie, je možné, že jeho splátka se vyšplhá příliš vysoko. Není však nutné, aby pojistník byl zároveň majitelem vozu. Povinné ručení lze tedy uzavřít například na rodiče, pokud s tím souhlasí,“ radí Tacl.

Krok 4: Evidenční kontrola

Dalším krokem, který byste měli jako kupující podniknout, je evidenční kontrola vozidla. Tu je možné provést na kterékoliv stanici technické kontroly. Zaměstnanci stanice zjišťují, zda skutečný stav auta odpovídá údajům, které jsou uvedeny v originále obou technických průkazů, proto je s sebou nezapomeňte vzít. V rámci tohoto úkonu pracovníci kontrolují VIN vozidla, číslo motoru, barvu  karoserie, ale třeba i tažné zařízení, počet míst k sezení nebo rozměry a typy pneumatik. Za kontrolu zaplatíte kolem 200 až 400 Kč. Poté vám vyhotoví protokol o evidenční kontrole, který platí 10 dní a je nutný pro přepis vozidla.

Krok 5: Přihlášení vozidla

Přihlášení automobilu je nutné na registru vozidel v místě vašeho trvalého bydliště dokončit do 10 dnů od odhlášení vozu. Budete potřebovat občanský průkaz, kupní smlouvu nebo jiný doklad o nabytí vozidla, velký i malý technický průkaz, protokol o evidenční kontrole, doklad o platné technické prohlídce a doklad o uzavřeném povinném ručení. Pokud přehlašujete auto z jiného kraje, budete muset donést také registrační značky, které vám při přepisu vymění. Bude také nutné vyplnit a předložit žádost o přepis vozidla, jejíž formulář je opět ke stažení na internetu. „Po získání nových registračních značek byste měli tento údaj nahlásit vaší pojišťovně, která aktualizuje vaše povinné ručení. Toto nahlášení je dnes možné prostřednictvím internetu. Změna registračních značek naopak nemá vliv na platnost dálniční známky, v tomto případě se tedy výměna kuponu neprovádí. Pokud tedy auto, které kupujete, má dálniční známku, můžete ji po dobu její platnosti nadále využívat,“ radí David Tacl z portálu ČeskéPojištění.cz.

Tags | ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv