Rubrika | Tipy a rady

Listopadový tip: Pusťte do pracovního prostoru světlo a barvy, budete mít více energie

14. 11. 2013 - Redakce

Nevlídné listopadové počasí v kombinaci se zkracujícími se dny nutí většinu lidí strávit více času v teple domova. V tomto období dochází k útlumu energie a je také náročnější se řádně koncentrovat na plnění pracovních či studijních úkolů. Přinášíme vám proto několik tipů, jak si svůj pracovní či studijní kout uzpůsobit tak, abyste se cítili soustředění a plni energie i v tmavých listopadových dnech.

Krok 1: Začněte od podlahy – úklidem!

Nemá smysl pouštět se do zařizování či dekorování pracovního prostoru, pokud v něm máte nepořádek. Čistota a systematické uspořádání věcí patří totiž mezi základní předpoklady příjemného a útulného prostředí. Měli byste se proto poohlédnout po čistících přípravcích, které vám pomohou prostory zbavit nečistot, dezinfikovat a také je pravidelně udržovat. K tomuto účelu poslouží vedle houbiček a saponátů také kvalitní mop. „Mezi základní úklidové vybavení každého pracovního prostoru rozhodně patří univerzální mop pro všechny typy podlah. Kvůli stolu, židli či třeba studijní knihovně by měl disponovat pohyblivým kloubem pro vytírání osmiček. Mop by měl mít vyměnitelný a pratelný návlek nejlépe ze speciálního mikrovlákna, které zachytává všechny nečistoty,“ radí Jana Martínková ze společnosti Activa, která nabízí kromě kancelářského vybavení také širokou škálu čistících prostředků a pomůcek při úklidu.

Krok 2: Vyčarujte světlo a přesuňte pracovní stůl k oknu

Na to, že by váš pracovní kout rozzářilo sluníčko, se teď už rozhodně spoléhat nemůžete. Proto se pokuste rozsvítit prostor sami, a to pomocí textilu, obrazů nebo třeba velkého zrcadla. Tmavé posezení můžete oživit pomocí barevných a světlých polštářů, židli je možné potáhnout textilem či přečalounit. Tmavé závěsy a ubrusy vyměňte za světlé a do rámečků na stole a stěnách si dejte optimistické fotografie či obrazy. Nejrůznější papíry a složky, pro které jste dosud nenalezli vhodný prostor, zařaďte do pestrobarevných pořadačů a duhových šanonů. Výsledný efekt podpoříte také přesunutím pracovního stolu co nejblíže k oknu. Díky tomu budete při práci přijímat přirozené denní světlo co nejdéle a únava a ztráta koncentrace se dostaví výrazně později. Po setmění vám v pracovním koutě dobře poslouží větší počet menších zdrojů umělého světla a kvalitní stolní LED lampa s ohebným ramenem.

Krok 3: Pracujte u stolu, postel nechte spánku

Mnoho lidí v chladných podzimních měsících řeší úkoly zachumlaní v posteli či kancelářském křesle, místo aby seděli za pracovním stolem. Ze zdravotních důvodů je však tato pohnutka nevhodná. Kvalitní stůl a židle spolu s vhodným osvětlením jsou totiž nezbytnou obranou před poškozením páteře a bolestmi hlavy, které se mohou při skrčené poloze v posteli vyskytovat. „Při práci by měli lidé využívat kvalitně uzpůsobené židle s pohodlným opíráním v bederní části páteře. Nevhodné nebo zcela chybějící sezení může totiž při práci oslabovat a zatěžovat hluboká zádová svalstva. Při výběru pracovní židle by se pak měli lidé zaměřit také na vhodnou hloubku sedáku. Příliš hluboký by mohl sezení učinit kvůli tlačení do podkolenních jamek nepohodlným. Navíc by hrozilo nedostatečné prokrvování nohou,“ varuje Jana Martínková ze společnosti Activa, která nabízí celou řadu kancelářských židlí. Pokud navíc pracujete s počítačem, pořiďte si zdravotní podpěru chodidel a další ergonomické pomůcky.

Krok 4: Detaily, detaily, detaily

Pomyslnou tečkou v úpravě podzimního pracovního prostoru, ať už v prostředí domova či kanceláře, představují detaily v podobě dekorací. Pozitivní roli ve finálním ladění celkového prostoru hrají samozřejmě rostliny. Pokud máte podzim v oblibě, můžete prostor vyzdobit šípky, červenými jeřabinami či podzimními věnci. V opačném případě se uchylte k zelené či bílé rostlinné výzdobě, ať již živé nebo umělé. Kromě květin je možné prostor vyzdobit například také barevnými pracovními pomůckami. Mezi ty lze zařadit třeba šanony, nůžky, lampičky, korektory či třeba dírkovače a sešívačky. Důležitý je vzájemný soulad celého prostředí a potlačení nevýraznosti, podpora barev.

Tags | , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv