Rubrika | Naše téma, Tipy a rady

Návod na přípravu zimních pneumatik před cestou do hor

29. 11. 2011 - Redakce

Začíná sezóna lyžařských dovolených. Pokud plánujete cestu do hor automobilem, nezapomeňte na pečlivou přípravu zimních pneumatik. Jejich stav je totiž klíčový pro bezpečnost jízdy na zasněžené či zledovatělé vozovce. Poradíme vám, na co se při kontrole obutí před cestou do hor zaměřit a jak připravit zimní pneumatiky pro bezpečnou jízdu.

Zimní pneumatiky by měly být při jízdě do hor naprostou samozřejmostí, jejich používání navíc ukládá silniční zákon. Počínaje letošním rokem mají řidiči na celém území České republiky od 1. listopadu do 31. března povinnost nazout zimní pneumatiky v případě, že na silnici leží souvislá vrstva sněhu, led či námraza. Nebo pokud to lze vzhledem k povětrnostním podmínkám předpokládat. Podle meteorologů však může v horách přijít sněhová vánice velice rychle a neočekávaně, proto je jízda na letních pneu hazardem. Navíc v místech označených značkou Povinná zimní výbava platí povinnost obutí zimních pneumatik za jakýchkoliv povětrnostních podmínek. Seznam takových úseků je možné nalézt na internetových stránkách Ministerstva dopravy. Samotné nazutí zimních pneu ovšem nestačí, důležitá je i jejich kontrola a důsledná příprava.

Změřte hloubku dezénu

Hloubka dezénu by u zimních pneumatik neměla klesnout pod hranici 4 milimetrů. Nová nesjetá zimní pneumatika s hloubkou dezénu okolo osmi milimetrů si dokáže dobře poradit s kluzkou vozovkou, sněhem i extrémním stoupáním a klesáním, se kterými se řidiči při cestování v horách běžně setkávají. Se vzrůstající mírou opotřebení vzorku však pneumatika svoje schopnosti rychle ztrácí. „U pneumatik s hloubkou dezénu je brzdná dráha při hloubce 4 milimetry o polovinu delší než u zcela nových pneu. Pokud řidič riskuje a pojede na pneu s hloubkou dezénu jen 2 milimetry, v takovém případě se brzdná dráha prodlužuje až o 70 %,“ vysvětlil Vojtěch Schwangmaier, ředitel předního internetového obchodu www.pneumatiky.cz.

Zkontrolujte tlak v pneumatikách

Před každou delší cestou by měl řidič zkontrolovat míru nahuštění pneumatik. Správný tlak ovlivňuje nejen životnost pneumatik, ale i jízdní vlastnosti vozu. Příliš nahuštěné pneumatiky ztrácí svojí přilnavost a zmenšuje se styčná plocha mezi samotnou pneumatikou a vozovkou. Naopak při nízkém tlaku klesá ovladatelnost vozu a brzdná dráha se prodlužuje. Optimální hodnotu nahuštění pneu naleznete ve velkém technickém průkazu vozidla a v manuálu vozidla, u některých aut je uvedena také na víčku nádrže. V zimním období je doporučeno hustit pneumatiky o 0,2 baru více, než předepisuje výrobce automobilu. S klesající teplotou se totiž objem vzduchu zmenšuje a v důsledku toho pneumatika ztrácí svůj předepsaný tlak. Ten je výrobcem stanoven při teplotě 20°C.

Zbavte se starých pneumatik

Stejně jako každá jiná věc i zimní pneumatiky mají omezenou dobu životnosti. Po jejím uplynutí pneumatika ztrácí své vlastnosti, tvrdne a dostatečně nepřilíná k povrchu vozovky. A to i v případě, že s autem nejezdíte a míra ojetí nepřekročila stanovenou mez. Na životnost pneumatik má vliv mnoho faktorů, například údržba, skladování nebo huštění. Proto nelze zobecnit dobu použitelnosti pneu, odborníci však doporučují pneumatiky vyměnit nejpozději po 6 letech. Stáří je možné zkontrolovat na boku pneumatiky za písmeny DOT a interním kódem výrobce, datum výroby se nachází zcela na konci označení ve tvaru čtyřčíslí. Například číslo 1609 informuje, že pneumatika byla vyrobena v šestnáctém týdnu roku 2009. Pokud si nebudete stářím pneumatiky jisti, navštivte pneuservis, kde vám poradí.

Nezapomeňte na sněhové řetězy

Při cestování v horském prostředí se řidič často může setkat se značkou Sněhové řetězy, která mu stanovuje povinnost nasadit řetězy alespoň na hnací nápravu vozidla. Ačkoliv sněhové řetězy nejsou součástí povinné výbavy vozidla, na dovolené v horách by v autě rozhodně neměly chybět. Vybrané horské úseky jsou často opatřeny dopravní značkou, která motoristům přikazuje nasazení sněhových řetězů. Při jejich nákupu je třeba zohlednit především rozměr plášťů pneumatik, zaměřte se však i na značku a konkrétní model vozu. Pokud si s výběrem vhodné velikosti sněhových řetězů nevíte rady, využijte internetové průvodce, které vás intuitivně navedou ke správnému výrobku. Odborníci navíc doporučují si nasazování řetězů před cestou v klidu vyzkoušet, pro trénink může dobře posloužit i rezerva. Zručnost v nasazování se řidiči v terénu za vydatného sněžení či mrazu bude určitě hodit.

Zimní pneumatiky na všech čtyřech kolech

Podle novely silničního zákona jsou motoristé povinni v zimním období na zasněžené vozovce nazout na vozidlo pneumatiky s označením M+S, a to na všechny čtyři kola. V minulosti totiž někteří řidiči v rámci úspory dávali zimní pneumatiky jen na hnací nápravu a na druhé nápravě ponechávali pneumatiky letní. „Přezutí zimních pneumatik pouze na přední nápravě je v případě výskytu sněhu, ledu či námrazy na vozovce v rozporu s novou právní úpravou. Navíc takovým řidičům hrozí, že vůz dostane snáze smyk, protože se stane přetáčivým,“ upozorňuje Vojtěch Schwangmaier z e-shopu Pneumatiky.cz. „Naopak pokud jsou zimní pneumatiky pouze na zadní nápravě, zvyšuje se riziko, že auto bude nedotáčivé, tedy v zatáčce nezatočí a projede ji rovně. Navíc takové vozidlo nedostatečně brzdí,“ doplnil Schwangmaier.

Tags |

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv