Rubrika | Cestování, Tipy a rady

Návod pro výběr exotické dovolené v 8 bodech

29. 10. 2013 - Redakce

Průzračné moře, bílé pláže s palmami, míchané drinky či netradiční kuchyně. Nejen tak chutná exotická dovolená, která je mezi českými turisty stále populárnější. Odpočinek však pro každého znamená něco jiného, lidé si svou dovolenou vybírají podle různých měřítek. Někteří milují odpočinek na slunné pláži, jiní vyhledávají kulturní a sportovní vyžití. Poradíme vám, podle čeho se řídit, abyste si vybrali tu pravou exotickou dovolenou podle vašich představ.

Cestování do exotických destinací lidem nabízí jak relaxaci, tak bohaté kulturní zážitky. Není proto divu, že zájem o exotické dovolené stále roste. Zatímco před lety se za exotickou destinaci považovalo Tunisko nebo Egypt, dnes jsou tyto země běžnými turistickými cíli a do popředí se dostávají atraktivnější místa v Karibiku nebo jihovýchodní Asii. „Dřívější exotická místa se stala natolik dostupná, že je turisté přestali vnímat jako exotické destinace. Lidé začínají experimentovat a chtějí poznávat vzdálenější kouty světa,“ vysvětlil Michal Tůma, marketingový ředitel cestovní agentury Invia, která je největším prodejcem zájezdů na českém internetu. „Proto registrujeme až dvojnásobný nárůst zájmu o dovolenou na Srí Lance, Kubě, Mauritiu či Maledivách. Poptávka po zájezdech na Bali stoupla dokonce trojnásobně,“ doplnil Tůma.

 1. Délka letu

Lidé, kteří chtějí poznat krásy exotiky, musí překonat strach z létání a připravit se na delší pobyt na palubě letadla. Pokud nechcete letět déle než 4 hodiny letu, bude pro Vás nejvhodnější oblastí Egypt nebo Maroko. Osm dní s polopenzí ve tříhvězdičkovém hotelu v letovisku Hurghada se dá pořídit již za méně než 10 000 Kč. Středně dlouhý let nabízí například Spojené arabské emiráty, jde o destinace Dubaj, Sharha či Abu Dhabi. Zde přistanete zhruba za 6 hodin. O hodinu později můžete spatřit krajinu Kapverdských ostrovů. Pokud chcete navštívit Thajsko nebo Dominikánskou republiku, připravte se na více než 11 hodin letu. Nejvzdálenější lokalitou je pak Indonésie nebo Bali, kde let potrvá asi 16 hodin.

2. Teplota vzduchu

Přestože v Česku nastává zimní čas a teploty se chýlí k bodu mrazu, za pár hodin si můžete plnými doušky užívat slunce, tepla a moře. Například na Srí Lance se v listopadu a prosinci pohybují průměrné teploty vzduchu kolem 28 stupňů Celsia. Pokud dáváte přednost vyšším teplotám, pak volte raději dovolenou v Dominikánské republice, Thajsku nebo Maledivách. Rtuť teploměru zde dosahuje v tomto období až k 30 stupňům a moře má trvale příjemnou teplotu 27 stupňů. Nejvyššími teplotami v zimním období se pak pyšní Spojené arabské emiráty, které se přibližují až k 31 stupňům Celsia.

3. Nízké ceny

Cena exotického zájezdu může hrát klíčovou roli. Jednotlivé pobyty se mohou lišit desítkami tisíc korun. Bezkonkurenčně nejlevnější destinací je Egypt. Například týdenní pobyt all inclusive v letovisku Sharm El Sheikh lze pořídit od 10 000 Kč. Pokud chcete poznat zajímavou kulturu a ochutnat netradiční speciality, nejlepší volbou může být Thajsko. Zde hotely sice nabízejí maximálně snídani, ale během dne se lidé mohou stravovat v místních restauracích. Ceny za potraviny a služby jsou v Thajsku velmi příznivé. Například kuře s rýží turisty vyjde na 60 Kč. U pouličních prodejců si můžete zakoupit i běžné potraviny jako je chléb, šunka, mléko nebo sýr. Nejlevnější potravinou je chléb, který stojí zhruba 8 Kč.

4. Vízová povinnost

Cestování do vzdálených destinací s sebou přináší i různé povinnosti. Kromě očkování nebo sjednání cestovního pojištění je také nutností vyřízení víza k pobytu. Přestože existuje několik druhů víz, turisté nejvíce využijí standardní pobytové vízum do 30 dnů. Víza si nezapomeňte vyřídit při cestách do Keni, na Kubu a Srí Lanku nebo na Bali. Do Spojených arabských emirátů jsou víza jednorázová, což znamená, že na jedno vízum nelze jet například z Dubaje do Ománu a pak se vrátit zpátky. Problém by také mohli mít turisté, kteří navštívili Izrael. Může se totiž stát, že je celníci kvůli razítku v pase do Emirátů nevpustí. „Při výběru exotické dovolené je vhodné zohlednit všechny podmínky pro vstup do země, důležitá je právě nutnost mít vízum. Zajištění víza je však většinou již v ceně dovolené. Ne všechny státy ale podléhají vízové povinnosti. Bez víza můžete cestovat například do Thajska, na exotické Bahamy, Seychely, do Brazílie nebo Mexika,“ upozornil Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která zprostředkovává exotické zájezdy a nabízí široký výběr destinací.

5. Sportovní vyžití

Pro některé je sport nedílnou součástí každé dovolené. Různorodé sportovní aktivity nechybí ani v exotických resortech. Například v Dominikánské republice se mohou milovníci vodních sportů vydat do Cabarete, ráje surfování a kiteboardingu. Ti, kteří si chtějí užít pořádnou dávku adrenalinu, mohou sjíždět divokou řeku Jimenoa, slaňovat skály nebo se proletět na paraglidu. Golfoví nadšenci si mohou vychutnat hru ve skvělém resortu Casa de Campo. Korálové útesy nacházející se v blízkosti karibského pobřeží jsou pak ideálním místem pro potápění nebo šnorchlování. Osmidenní pobyt v Dominikánské republice lze pořídit za 32 000 Kč. Sportovní vyžití samozřejmě nenabízí jen Dominikánská republika. Například Kapverdské ostrovy, Jordánsko nebo pobřeží Belize skýtají jedinečné příležitosti pro potápění. Podmínky na surfování pak poskytuje i blízké Maroko nebo Maledivy. Hráče golfu může oslovit dovolená na Srí Lance, kvalitní 18 jamkové hřiště je vybudováno v blízkosti hlavního města Colomba.

6. Kulturní vyžití

Dlouhou a často i únavnou cestu do dalekých krajin někteří podstupují jen kvůli poznání nových kultur. V Brazílii byste neměli opomenout návštěvu stejnojmenného hlavního města, ve kterém vás uchvátí palác Planalto, sídlo vlády nebo budova národního kongresu. Kromě toho patří do světového dědictví i oblast střední Amazonky a národní park Iguaçu. Devítidenní pobyt v Brazílii se snídaní je možné zakoupit za 46 000 Kč. Návštěva Brazílie pro vás může znamenat nezapomenutelný zážitek. Město Rio de Janeiro, jehož dominantu tvoří socha Krista na hoře Corcovado, vám v lednu či únoru nabídne neopakovatelný zážitek v podobě konání světoznámého karnevalu. Unikátní podívanou poskytnou také starobylé chrámy na Bali. Ve městech Sukhotai či Ayutthaya lze zase obdivovat počátky thajské architektury. Naopak za skvosty moderní architektury je možné vyrazit do Dubaje.

7. Netradiční strava

Stále populárnější je gastroturistika, pro mnohé tak výběr exotické destinace závisí na místní kuchyni. Tím pravým místem pro milovníky netradičních jídel je Thajsko, které vám nabídne nepřeberné množství smyslových a kulturních vjemů. Do paměti se vám vryjí stánky na tržištích, které nabízí pečené a smažené brouky, kobylky, šváby, červy nebo mravence. Ti největší labužníci pak mohou ochutnat polévku z ptačích hnízd. Tradičním nápojem je oranžový hutný čaj s kondenzovaným mlékem či nápoje z čerstvého ovoce, které mnohdy mají specifickou sladko-slanou chuť. Cena jedenáctidenního zájezdu do této lokality se pohybuje kolem 27 000 Kč. Významným pojmem ve světové gastronomii je i kořeněná indická kuchyně. Zajímavé chutě lze objevit i v jednoduché marocké kuchyni. Pestrost potravin, které jsou zastoupeny nejrůznější zeleninou a ovocem – například smaženými divokými banány, lze najít na Kubě.

8. Vysoká kvalita služeb

Málokdo si největší luxus spojí se zemí jako je Keňa. Opak je ale pravdou. Kdo chce okusit pohádkový luxus, tak může zavítat právě do Keni. Zde se nachází ta nejpřepychovější letoviska, mezi které patří například resort Diani Beach poskytující luxus a klid. Kromě klasického ubytování nabízí tento resort také pronájmy vlastních luxusních vil pro návštěvníky, kteří vyžadují naprosté soukromí. „V současné době je pro mnohé turisty synonymem luxusu dovolená v moderních dubajských hotelech. Například hotel Atlantis The Palm leží na největším umělém ostrově světa a má i vlastní aquapark. Nejznámější je pak pravděpodobně hotel v podobě plachetnice Burj Al Arab. Za pětidenní pobyt se snídaní v tomto hotelu zaplatí turisté od 79 390 Kč na osobu,“ uvedl Michal Tůma z cestovní agentury Invia, která má v nabídce i pobyty v dubajských hotelech.

Tags | , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv