Rubrika | Tipy a rady

Pět letních tipů, jak se připravit na topnou sezónu a snížit náklady na teplo

27. 08. 2012 - Redakce

Se stále rostoucími cenami energií se pro mnoho českých domácností stává aktuální otázka úspor za vytápění. Abyste ušetřili, nemusíte hned investovat do drahého zateplení budovy či výměny oken. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik jednoduchých tipů, jak se již nyní v létě připravit na nadcházející topnou sezónu a snížit náklady na vytápění rodinného domu či bytu.

Instalujte termostatické ventily k radiátorům

Mnoho zbytečných tepelných ztrát v bytech a rodinných domech vzniká kvůli přetápění a následnému větrání. Lepší regulaci topení vám umožní termostatické ventily na radiátorech, s jejichž pomocí lze snadno zajistit příjemnou teplotu ve vytápěné místnosti. „Letní odstávka topného systému je ideální příležitost k jeho opravám a modernizaci. Instalace termostatických ventilů a hlavic umožní lépe regulovat teplotu v místnosti, a tím snížit náklady na vytápění asi o 8 %. Instalaci by však měla provádět odborná firma. Jen tak budete mít jistotu, že regulace vytápění bude v topné sezóně správně fungovat,“ sdělil Karel Vlach, obchodní ředitel společnosti ENBRA, která se dlouhodobě zabývá technickým zařízením budov.

Věnujte pozornost oknům

Léto je nejvhodnějším obdobím pro důkladnou revizi a opravy oken. Právě okny totiž z rodinného domu či bytu zbytečně uniká nejvíce energie. Pokud vám rozpočet nedovolí investovat do nových oken s moderními izolačními skly, využijte levnějších možností jejich vylepšení. Vaše stávající okna je možné osadit například izolačními foliemi, které dokážou zefektivnit jejich tepelně-izolační vlastnosti. Ceny izolačních folií se pohybují okolo 500 Kč za m2. Vedle prosklení byste měli věnovat zvýšenou pozornost také okenním rámům a opravit všechny případné závady, jako je oprýskaný lak a poškozený sklenářský tmel. 

Přizpůsobte interiér pro zamezení tepelných ztrát

Drobnými a levnými úpravami interiéru můžete významně zvýšit účinnost topení. Chybou jsou například záclony překrývající radiátory nebo radiátory obestavěné nábytkem. Zkrácením záclon a uvolněním prostoru u okolo radiátorů podstatně zvýšíte účinnost vytápění. Dobrou službu udělají také odrazné panely či fólie instalované na stěně za radiátory. Ty odrážejí teplo, které by zbytečně unikalo do stěny, zpět do místnosti. Dalším prvkem zamezujícím teplotním ztrátám v místnosti jsou rolety nebo závěsy. Jejich zatažením na noc mírně zvýšíte izolační schopnosti okna.

Vylaďte si celý topný systém

Mnoho českých domácností se potýká se špatným vyladěním topení, a to hlavně v případě nově zateplených objektů. Topení pak má příliš vysoký výkon, dochází k přetápění a zateplená domácnost na topení příliš neušetří. Pokud si za pomocí odborníků topení v domě či bytě řádně nastavíte, budete moci vytápění lépe regulovat a tím i šetřit náklady. Právě bezchybná regulace topení je pro úspory velmi důležitá. Snížením teploty v místnosti o jeden stupeň totiž podle názoru odborníků ušetříte na ročních nákladech více než 2000 Kč. 

Zvažte investici do modernějších ohřívačů

V letním období nastává také čas na pravidelnou revizi a údržbu plynových spotřebičů. Ta zavčas odhalí možné nedostatky, a umožní tak předejít vážnějším poruchám, které bývají v topné sezóně velmi nepříjemné. Správně fungující kotel či topení má také nižší spotřebu plynu. „Ačkoli stojí jen pár stokorun, lidé revize často podceňují. Přitom technik při revizi většinou zařízení zbaví prachu, vyčistí hořák i zapalovaní a zkontroluje všechny důležité součásti a správnou činnost celého kotle. Případně také provede drobnější opravy,“ uvedl Karel Vlach, obchodní ředitel společnosti ENBRA, která se zabývá také energetickými audity a projektováním topných systémů. „Revize pomohou včas odhalit některé poruchy a předejít tak nepříjemným odstávkám kotle v topné sezóně. Revizi domácích plynových spotřebičů doporučujeme absolvovat jednou ročně,“ doplnil Vlach. Za úvahu stojí i modernizace vašich spotřebičů. Moderní plynové spotřebiče mají většinou nižší spotřebu plynu, vyšší účinnost a jsou také mnohem bezpečnější.

Tags | ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv