Rubrika | Spoření a finance, Tipy a rady

Pět rad, jak snadno a bezpečně zhodnotit úspory

03. 07. 2012 - Redakce

Na finanční trh a možnosti bezpečného investování pohlíží mnoho lidí s nedůvěrou. Mají strach z rizika, a tak raději nechávají peníze na běžném účtu. Obavy jsou však většinou přehnané, zhodnotit úspory lze díky moderním finančním produktům bezpečně a spolehlivě. Poradíme vám, co vzít v úvahu a podle čeho se rozhodnout.

Klíčovými charakteristikami zhodnocení investic jsou výnos a riziko. Důležitá je rovněž takzvaná likvidita. Pokud má investice likviditu vysokou, můžete své peníze kdykoli získat zpět. Naopak při nízké likviditě musíte na předčasné vyplacení peněz nějakou dobu čekat. Těmto třem faktorům se říká magický trojúhelník a v různém vzájemném poměru rámují každou investici. Obecně platí, že nikdy nemůžete mít zároveň nejvyšší výnosy s nejnižším rizikem a nejvyšší likviditou. Vhodné řešení je vždy otázkou kompromisu a osobních preferencí investora.

Nebuďte pasivní, braňte se inflaci

Nenechávejte volné peníze zbytečně ležet v bance. Ať už si vyberete kteroukoliv z bezpečných strategií, vždy to bude lepší, než kdybyste se svými úsporami nedělali nic. Na nízko úročeném běžném bankovním účtu hodnota vašich peněz neroste, často dokonce i mírně klesá. „Češi stále zůstávají velmi konzervativní a své peníze nechávají na běžném účtu v bance, kde kvůli inflaci pozvolna ztrácejí hodnotu. Je to škoda, protože na trhu existují spolehlivé investiční produkty, které spojují rozumné zhodnocení s nízkým nebo nulovým rizikem ztráty,“ řekl Jiří Slezák ze společnosti Reality Investing, která nabízí možnost investování do nemovitostí se smluvně garantovaným úrokem.

Zvažte míru rizika, která je pro vás přijatelná

Míra rizika, kterou jsme ochotní podstoupit, je u každého jiná. Obecně platí, že čím více zariskujete, tím více můžete získat – ale také ztratit. Například operace na akciových trzích nejsou pro každého, vyžadují znalosti a zkušenosti. I pro méně zkušené střadatele však existují možnosti rozumného zhodnocení úspor. Nejbezpečnější je spořicí účet. Od běžného účtu se liší vyšším zúročením, navíc jej můžete využívat v běžném platebním styku. Na druhou stranu, spořicí účet nikdy nenabídne tak vysoké úročení, jako jiné investiční produkty, a tak v podstatě jen kompenzuje inflaci. U většiny bank se úročení spořicích účtů pohybuje kolem dvou procent.

Uchovejte si přístup k penězům

Zamyslete se nad tím, zda k penězům, které chcete zhodnotit, potřebujete mít neustále přístup. Pokud ano, je pro vás řešením spořicí účet, odkud můžete čerpat peníze kdykoliv. Vysokou likviditu mají také otevřené podílové fondy. Podílové listy můžete prodat v libovolnou chvíli za jejich aktuální hodnotu. Další výhodou fondů je přijatelná míra rizika. Fondy totiž většinou investují do širokého portfolia cenných papírů, které spravují zkušení profesionálové. Dokážou tak vyvážit dočasný pokles v určité části portfolia jinými prostředky. Každý otevřený podílový fond má svůj minimální doporučený investiční horizont. Jde o dobu, po kterou by měl investor ponechat své peníze ve fondu, aby neskončil se ztrátou.

Termínované vklady jen pokud peníze dlouho nepotřebujete

Pokud můžete peníze nějaký čas postrádat, otevírá se vám možnost zhodnocení prostřednictvím termínovaných vkladů, které se v bance po stanovený čas úročí zajímavou sazbou. Nabídka bank je široká, liší se délkou vkladu i výší úroku. Na peníze ale během doby trvání vkladu nemůžete sáhnout, předčasný výběr by se nevyplatil. Banky ale nabízí mnoho termínovaných vkladů s různou délkou trvání a různým zhodnocením. Zvolit si proto můžete takový termínovaný vklad, který vám v dané situaci nejvíce vyhovuje.

Investujte do realit s garantovaným výnosem

Zajímavou možnost bezpečného investování nabízejí finanční společnosti, které financují realitní projekty a dokážou vkladatelům garantovat určité zhodnocení vložených prostředků. Investor tak má záruku zhodnocení peněz v předem daném časovém horizontu. „Nemovitosti jsou stále velmi dobrým prostředkem ke zhodnocení úspor. Vložené investice v našem případě navíc kryje zástavní smlouva na nemovitost vystavená ve prospěch klientů. Investorům proto můžeme garantovat jejich vklad i předem dohodnutý výnos,“ popsal Jiří Slezák ze společnosti Reality Investing.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv