Rubrika | Tipy a rady

Pět rad, jak snadno investovat bez rizika ztrát

26. 04. 2012 - Redakce

Peníze na běžném účtu v současné ekonomicky nejisté době rychle ztrácejí svou hodnotu. Nejvhodnější cestou, jak své úspory zhodnotit bez zbytečného rizika finanční ztráty, jsou zajištěné investice. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili několik informací, které byste při investování do zajištěných podílových fondů a investičních společností měli znát.

Bez rizika finanční ztráty lze zpravidla investovat a zhodnotit své úspory ve specializovaných zajištěných podílových fondech, které většinou provozují banky a další finanční instituce. Zajímavé možnosti garantovaných investic nabízí i specializované investiční společnosti. Ty většinou smluvně garantují úrok z vkladu klienta.   

Zajištěné investice nabídnou minimální riziko ztráty

Princip zajištěného investování zaručuje, že se hodnota vaší investice nikdy nesníží. Jedná se tak o vysoce bezpečný způsob, jak uložit a zhodnotit úspory. Výnos ze zajištěných investicí je sice nižší než při volbě rizikovějších finančních produktů, výhodou je však minimální riziko ztráty. Pokud tedy budete investovat do některého z rizikovějších finančních nástrojů, můžete sice více vydělat, ale také se zvyšuje pravděpodobnost přechodné či delší ztráty. Zajištěné podílové fondy a další obdobné finanční nástroje jsou proto vhodným prostředkem k většímu zhodnocení vašich úspor, než nabízí běžný spořicí účet či termínovaný vklad.   

Bezpečné nabídky investičních společností

Bezpečné zajištěné investice nabízí různé finanční společnosti, jež investují například do realitních projektů. V takovém případě je investice většinou zajištěna smluvně garantovaným výnosem a investor má proto záruku, že o své vložené prostředky nepřijde. „Vložené investice v našem případě kryje zástavní smlouva na nemovitost vystavená ve prospěch klientů. Díky tomu jde o jeden z nejbezpečnějších způsobů zhodnocení peněz, navíc vhodný i pro drobné investory,“ uvedl Jiří Slezák, ředitel firmy Reality Investing, která nabízí možnost investování do nemovitostí se smluvně garantovaným úrokem schválené Národní bankou Slovenska.

Zajištěné podílové fondy zaručují zhodnocení vkladu

Jednou z nejčastěji využívaných možností investic s minimálním rizikem ztráty jsou rovněž zajištěné podílové fondy. Jde o specializované fondy, které určitou část vložených peněz klientů použijí na velmi bezpečné investování většinou do státních dluhopisů a menší část pak využijí k rizikovým investicím s možností většího výnosu. Díky tomuto principu mohou zajištěné fondy garantovat určité zhodnocení investic a nabídnout i případný bonus ze svých dalších finančních aktivit.  

Vystihněte správný okamžik

Při úvaze o investici do zajištěných podílových fondů je nutné počítat s omezenou dobou, po kterou jsou tyto investiční nástroje klientům k dispozici. Tato lhůta se označuje jako upisovací období a jen v jejím průběhu můžete do zajištěných podílových fondů investovat. Jakmile upisovací období skončí, fond je uzavřen a začíná svým klientům zhodnocovat peníze. Kvůli upisovacímu období není možné do zajištěných podílových fondů investovat průběžně menší částky, jsou proto vhodné k jednorázové investici větší částky peněz. Například k uložení volné hotovosti ze spořicího účtu.

Dodržování smluveného investičního horizontu

Při využívání zajištěných investic je nutné věnovat zvýšenou pozornost jejich likviditě. Aby se vložené finanční prostředky zhodnotily co nejvíce, neměl by je investor vybrat ze zajištěného podílového fondu předčasně. Některé zajištěné fondy navíc v tomto případě vybírají i výstupní poplatky. „Pro investora je vždy nejvýhodnější, pokud dodrží celý investiční horizont a vložené prostředky ponechá investované až do smluveného data splatnosti. Předčasný výběr investovaných prostředků má vždy za následek nižší výnos,“ sdělil Jiří Slezák, ředitel firmy Reality Investing.

 

Tags | ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv