Rubrika | Tipy a rady

Pět rad pro ženy, jak se ubránit útokům

08. 06. 2012 - Redakce

Ženy se často stávají oběťmi loupežných přepadení a dalších násilných činů. Přitom mnoha hrůzným zážitkům je možné předcházet a útočníkům se účinně bránit. Ve spolupráci s odborníkem vám poradíme, čím se vybavit pro případ nebezpečí a jak předejít nepříjemnostem s dotěrnými agresory.   

Základem jsou účinné obranné prostředky

Na trhu existuje mnoho různých pomůcek pro sebeobranu, které vám při správném a pohotovém použití pomohou útočníka zastavit či alespoň zaskočit a získat čas pro útěk. Účinným obranným slzotvorným prostředkem je gelový pepřový sprej, který útočníka spolehlivě zneškodní. „Doporučujeme využít formu pepřového gelu, který je méně náchylný na vítr. Navíc má lepivou konzistenci, takže ulpívá na útočníkovi a zanechává skvrny viditelné v UV spektru. Policie pak může v případě pozdějšího vyšetřování snáze usvědčit agresora,“ sdělil Pavel Zendulka, majitel internetového obchodu s army a outdoorovým vybavením Armed.cz. „Aby však pepřový sprej splnil svůj účel, měly by jej ženy umět efektivně používat. Proto pořádáme kurzy ovládání pepřového spreje, kde se s ním každý může naučit zacházet,“ dodal Pavel Zendulka.

Předcházejte rizikovým situacím

Vhodnou prevencí a dodržováním zásad pasivní sebeobrany výrazně snížíte nebezpečí případného útoku na vaši osobu. Omezte proto noční pohyb tmavými zákoutími a vyhněte se nebezpečným lokalitám. Volte raději cestu hlavními osvětlenými ulicemi, kde je větší pohyb dalších lidí, byť by byla delší. Snažte se pozorně a klidně sledovat svoje okolí a průběžně odhadovat potenciálně nebezpečné situace. Pokud potřebujete městem cestovat v noci, využijte taxislužbu. Vyšší náklady za dopravu se vám vrátí v podobě bezpečnějšího a rychlejšího cestování.

Vyzkoušejte kurzy sebeobrany

Vhodnou přípravou na nečekané přepadení jsou specializované kurzy sebeobrany pro ženy. Jejich cena se pohybuje od 150 Kč za jednu hodinovou lekci. Můžete například absolvovat celý často i několikaměsíční kurz, který vás provede všemi důležitými obrannými metodami. Kurzy sebeobrany vám představí strategické chování v rizikových okamžicích, nacvičíte si také různé modelové situace a obranu. Velmi praktické jsou rovněž krátké kurzy, kde vás zkušení instruktoři naučí používat pepřový sprej a další osobní sebeobranné prostředky.  

Prostě utečte

Nejlepší obrannou strategií je co nerychlejší útěk. Pokud je to možné, na nic v krizové situaci nečekejte a nejkratší cestou utečte. Mnoho agresorů si vaše pronásledování za chvíli rozmyslí, nebo jej rovnou ihned vzdá. Vůbec přitom nevadí, že nejste trénovaná. Díky stresu a účinkům adrenalinu budete mít dostatek energie na velmi rychlý útěk do bezpečí. Utečte také ihned po případném použití pepřového spreje, kdy je útočník paralyzován bolestí. Doporučujeme také ihned ohlásit situaci na linku 112. Po použití pepřového spreje nebo jakéhokoliv jiného obranného prostředku tím zároveň zajistíte útočníkovi první pomoc.

Šokujte útočníka

Útočník má na své straně moment překvapení a většinou je také fyzicky silnější. V krizové situaci proto potřebujete dostat tento moment překvapení na svou stranu. Jakmile na útok odpovíte okamžitým protiútokem, pravděpodobně pachatele zaskočíte. „Při útoku je na místě rozhodnost a rychlé jednání. Jakmile žena vycítí byť sebemenší riziko napadení, měla by sprej či paralyzér již pevně držet v ruce a být připravena ho okamžitě použít s dostatečnou intenzitou,“ říká Pavel Zendulka z internetového army a outdoor obchodu Armed.cz, který v červnu v Praze otevře největší kamennou prodejnu, v níž bude možné si všechny obranné prostředky vyzkoušet. Jestliže pepřový sprej či paralyzér nemáte po ruce, můžete jako zbraň použít náplň svojí kabelky. I zásah svazkem klíčů do obličeje, nebo úder deštníkem vám může při sebeobraně výrazně pomoci. Nerozpakujte se mířit na citlivé body útočníka – například oči a nos.

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv