Rubrika | Naše téma, Tipy a rady

Pět věcí do kapsy, které vám mohou zachránit život

26. 07. 2012 - Redakce

S nepříliš povzbudivou bezpečnostní situací v našich městech se stále více vyplatí drobná investice do některého z osobních obranných prostředků. V krizové situaci vám totiž pomohou zneškodnit útočníka, a vyváznout tak se zdravou kůží. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás připravili přehled nejúčinnějších obranných prostředků pro muže i ženy vhodných ke každodennímu nošení v kapse či kabelce.  

Gelový pepřový sprej

Jedním z nejúčinnějších prostředků pro sebeobranu jsou pepřové spreje. Gelový pepřový sprej dokáže útočníka spolehlivě zneškodnit. Obličej mu totiž pokryje lepkavým a velmi dráždivým gelem, který jde jen velmi těžko setřít. Pepřový sprej je ideálním sebeobranným prostředkem pro ženy. Ty totiž mohou zvolit menší nádobku, kterou lze snadno schovat do kabelky či kapsy. „Gelový sprej je velmi vhodný pro venkovní použití, není totiž tolik citlivý na vítr. Velkou pozornost je ale nutné věnovat objemu spreje. Menší 19ml balení jsou sice šikovná a skladná, vzhledem k malému obsahu účinné látky jsou však většinou vhodná jen na jedno použití,“ sdělil Pavel Zendulka, majitel internetového obchodu Armed.cz, který nedávno otevřel největší kamennou prodejnu s army a outdoorovým zbožím v Praze.     

Teleskopický obušek

Zejména muži často využívají pro sebeobranu praktické teleskopické obušky. Ve složeném stavu jsou velmi skladné, můžete je tedy nosit skrytě v kapse či pouzdře na opasku. Teleskopický obušek snadno rozložíte jediným švihnutím, je tedy možné při obraně využít momentu překvapení. Pro osobní použití doporučujeme volit kratší 18palcový obušek, který ve složeném stavu velmi kompaktní a lze jej rozložit do délky 45 cm. Rozhodně investujte do provedení z kaleného materiálu, který se při úderu neohne. Používání teleskopického obušku je vhodné předem nacvičit. Využít můžete například instruktážních DVD či specializovaných kurzů sebeobrany, které obchod Armed.cz připravuje na září letošního roku.

Osobní alarm

Nejen před útočníky, ale také například před agresivními psy, vás pomůže ochránit osobní alarm. Jedná se o malé zařízení pracující na principu stlačeného vzduchu. Vzduch ze zásobníku proudí přes hlavici nádobky, díky které vydává nepříjemný ječivý zvuk o intenzitě 110 dB, tedy jako velmi silná siréna v bezprostřední blízkosti. Nepříjemný zvuk útočníka odradí a pomůže přivolat pomoc. Osobní alarmy dobře poslouží zejména seniorům a dětem, pro něž jsou pepřové spreje a hlavně teleskopické obušky nevhodné. Výhodou osobních alarmů jsou kompaktní rozměry.

Elektrický paralyzér

Elektronické paralyzéry jsou sice nejméně účinným sebeobranným prostředkem, jejich hlavní úloha však spočívá v zastrašení útočníka viditelnými výboji elektrické energie. Elektronické paralyzéry mohou rovněž dobře posloužit jako kvalitní odstrašující prostředek proti agresivním psům a dalším divokým zvířatům. Zvířata totiž mají instinktivní strach z elektrického výboje. Nevýhodou paralyzérů je nutnost blízkého kontaktu s útočníkem, navíc je velmi těžké udržet elektrody na těle protivníka. Někoho může odradit také vyšší cena, která se pohybuje okolo 1800 Kč.

Obranný sprej s LED svítilnou

Kvalitnější pepřové spreje bývají vybavené výkonnou LED svítilnou, která vám v krizové situaci poskytne další taktickou výhodu. Výkonný zdroj světla totiž útočníka oslní a velmi také usnadňuje míření. „Svítilna se zpravidla aktivuje odjištěním pojistky spreje. Díky tomu si na útočníka nejdřív dobře posvítíte a ihned jej můžete pohotově zneškodnit dávkou slzotvorného prostředku. Obranné spreje s LED svítilnou někdy mají vyměnitelný zásobník účinné látky, je možné je proto používat dlouhodobě a opakovaně,“ uvedl Pavel Zendulka, majitel internetového obchodu s army a outdoorovým vybavením Armed.cz, který pořádá krátké kurzy a instruktáže zacházení s pepřovými obrannými spreji pro širokou veřejnost.

Tags |

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv