Rubrika | Tipy a rady

Plánujete lyžařskou dovolenou v zahraničí? Dejte si pozor na výběr ubytování a připravte se na vyšší ceny

10. 12. 2013 - Redakce

Stále více milovníků lyžařského sportu cestuje za tímto adrenalinem do zahraničí, ať už do Rakouska, Itálie nebo třeba Švýcarska. Tyto zájezdy se však od lyžařských pobytů v ČR liší celou řadou faktorů a jsou v mnohém specifické. V tomto článku vám proto poradíme, jak postupovat a na co se konkrétně zaměřit při výběru ideální lyžařské dovolené za hranicemi republiky.

Rada 1: Ujasněte si lokalitu

Výběr destinace pro lyžařskou dovolenou začíná většina lidí řešit s velkým časovým předstihem. Někteří volí osvědčená místa, jiní mají rádi změnu a každý rok poznávají nová lyžařská střediska. Jednu z hlavních rolí při výběru lokality tedy hraje vhodný lyžařský areál. Zkušení lyžaři ocení dlouhé a fyzicky náročné sjezdovky v rakouské části Alp, zejména v ledovcové oblasti. Pro ty, kteří vyhledávají spíše drsný skalnatý terén mimo vyhrazenou zónu sjezdovky, jsou ideálními středisky La Grave ve Francii nebo St. Anton v Rakousku. Možností volby je však celá řada. „Nejdostupnější střediska pro české lyžaře se vyskytují například v rakouském Hochfichtu, německém Velkém Javoru či slovenské Velké Rači. Tyto oblasti mají totiž například z Brna dojezdnost v rozsahu jen 3 až 5 hodin,“ potvrdil Lukáš Przybylski ze specializovaného pobytového slevového portálu Slevoteka.cz. „Začátečníci a rodiny s dětmi pak obvykle volí jednodušší svahy například ve středisku St. Moritz ve švýcarských Alpách nebo v rakouském Lechu. Zde si přijdou na své všichni, kteří preferují mírné svahy se sedačkovou lanovkou a kvalitní zázemí pro odpočinek,“ doplnil Przybylski s tím, že kromě několikadenních pobytů navštěvuje stále více lyžařů zahraniční sjezdovky pouze na prodloužený víkend.

Podrobnosti: Lyžování v Alpách je možné celoročně. Zatímco v neledovcových ski areálech lze většinou lyžovat do konce března, nejlepší lyžařská střediska ve Francii, Švýcarsku, západním Rakousku a Itálii jsou otevřena až do května.

Tip: Čtyřdenní rekreace kousek od rakouských Alp včetně polopenze a neomezeného vstupu do wellness vás vyjde na necelých 6 400 korun. http://www.slevoteka.cz/pobyty/hory-a-turistika/detail/1786/ 

Rada 2: Nepodceňte výběr ubytování

Každá lyžařská destinace má svou specifickou kulturu, proto se i kvalita ubytovacích zařízení v daných lokalitách může lišit. Zatímco například ve tříhvězdičkovém hotelu v Rakousku bývá nedílnou součástí ubytování i sauna, v italských hotelech stejné úrovně ji nalézt nemusíte. V každém kvalitním hotelovém pokoji by však neměly chybět čisté ručníky, televize, telefon, wifi připojení nebo minibar. Přestože apartmány představují levnější variantu ubytování, v zahraničí je jejich úroveň mnohem vyšší než u nás. Součástí každého apartmánu bývá samostatné WC, koupelna se sprchovým koutem nebo vanou. Samozřejmostí je také kompletně vybavená kuchyň s ledničkou a kávovarem. Většina apartmánů má také barevnou televizi se satelitem, balkon, terasu a samostatný vchod. Výběr ubytovacího zařízení pak již vždy závisí na individuálních potřebách každého člověka. Milovníci přírody a architektury ocení například ubytování v romantických horských vesničkách v rakouských a švýcarských Alpách. Francouzské Alpy pak poskytují luxusní ubytování ve stylových domcích, můžete se zde však setkat i s ubytováním v panelákových střediscích.

Podrobnosti: Některé hotely navíc do ceny pobytu započítávají také skipas nebo slevu na další volnočasové aktivity nacházející se v blízkosti areálu. Před finální objednávkou si proto tyto informace vždy zjistěte.

Tip: Ubytování na 4 dny u Lipna včetně polopenze, třídenního skipasu a 50% slevy na volnočasové aktivity je možné zakoupit za necelých 2 500 korun. http://www.slevoteka.cz/pobyty/hory-aturistika/detail/1782/

Rada 3: Zvolte si úroveň služeb

Naprostá většina lyžařů si již nedokáže svou zimní dovolenou představit bez doplňkových aktivit. Kromě kvalitně upravených lyžařských svahů proto střediska obvykle nabízejí i řadu nadstandardních služeb, které se často váží přímo k samotným sjezdovkám. Ty tak dnes lákají například jízdu na zábradlích (railech) či bednách (boxech), což si oblíbila zejména mladší generace lyžařů a snowboardistů. Milovníci adrenalinu všech věkových kategorií pak ocení třeba možnost jízdy v boulích či hlubokém sněhu mimo klasickou lyžařskou zónu. Oblíbeným doplňkovým prvkem se v celé řadě lyžařských areálů stala také závodní sjezdovka nebo svah s měřenými úseky. Tradičně vyhledávaným zpestřením jsou pak wellness centra se saunovým světem, která jsou dnes již obvykle součástí každého hotelu či penzionu.

Podrobnosti: Po náročném dni na lyžích je ideálním odpočinkem návštěva bazénu nebo termálních lázní, které jsou velmi rozšířené například v nedalekém Rakousku.

Tip: Milovníci lenošení v bublinkových koupelích ocení nabídku rakouských lázní Gostling. Třídenní ubytování v nedalekém městečku Lunz am See nacházející se blízko lyžařského střediska Lackenhof i Hochkar si můžete dopřát za necelých 2 000 korun. http://www.slevoteka.cz/dodavatel/73/hash/0b94f21809ddd59345e4a22d928987c88ca60f1d/sleva/1734/detail/

Rada 4: Stanovte si finanční limit

Pokud se vydáte na lyžařskou dovolenou do zahraničí, musíte počítat s tím, že se rekreace v alpských střediscích oproti pobytu v tuzemsku prodraží. Mezi finančně nejnáročnější lokality patří horské pobyty ve francouzských a švýcarských Alpách, které se však pyšní nejkvalitnějšími a největšími lyžařskými středisky v Evropě. Cenový paradox lze pak nalézt například ve Švýcarsku. Zatímco v Zermattu a Matterhornu si můžete zakoupit zcela nejdražší skipasy, v malých švýcarských lyžařských střediscích naleznete i ty úplně nejlevnější. Ačkoliv v současnosti míří stále více Čechů za zimními radovánkami do zahraničí, někteří lyžaři nedají na tuzemské svahy dopustit. Česká lyžařská střediska totiž nabízejí mírnější svahy a snazší dostupnost. Největší konkurenční výhodu představuje cenová dostupnost tuzemských sjezdovek, které jsou považovány za jedny z nejlevnějších v Evropě.

Podrobnosti: Cenu i dostupnost českých hor oceňují například ti, kteří nechtějí lyžovat více než jeden či dva dny. Zároveň je vyhledávají také rodiny s malými dětmi, kterým stačí lyžovat pouze pár hodin.

Tip: Lyžaři rádi navštěvují i Krkonoše s populárními středisky jako jsou Skipark Černý důl nebo Skiareál Černá hora. Šest dní s polopenzí a neomezeným vstupem do wellness je možné zakoupit za 7 600 korun. http://www.slevoteka.cz/pobyty/hory-a-turistika/detail/1742/

Tags | , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv