Podle odborníků byla letošní zima teplá. Ke snížení depresí však nepřispěla
24. 03. 2014 - Redakce
Stres, únava, podrážděnost, apatie. Projevy, které s sebou často přináší nejen nižší fyzický výkon, ale také psychickou nepohodu a depresivní náladu. Ačkoliv může být příčina těchto obtíží velmi vážná, nemusí tomu tak být. Důvodem totiž mnohdy bývá pouhý nedostatek slunce, který je zřetelný zvláště v zimním období. Přestože se letošní zima zařadila mezi jednu z nejteplejších vůbec, přímého slunečního svitu nebylo paradoxně mnoho.
Podle meteorologů přinesla letošní zima do Česka extrémně vysoké teploty. Například průměrná teplota v Brně byla stanovena na 1,6 °C. Ačkoliv se jedná o jednu z nejvýše naměřených hodnot během zimních dnů, délka slunečního svitu byla pouze slabě nadnormální. Letošní zima přinesla celkem 9 slunečních dnů. „V lednu svítilo slunce v průměru 41 hodin, což představuje 94 % normálu. V únoru 83 hodin, tedy 113 % normálu a v únoru dokonce 50 hodin představující 119 % normálu,“ sdělila Dagmar Honsová, meteoroložka ze společnosti Meteopress. „Subjektivní vnímání letošní zimy je v kombinaci vysokých teplot, podprůměrných srážek a dostatku slunečního záření, velmi příjemné,“ dodala Honsová.
Se sluncem odchází stres a přichází radost ze života
Délka a intenzita slunečního záření podle odborníků výrazně ovlivňuje psychiku člověka. Kromě toho, že tělu dodává přirozenou cestou vitamín D, který navíc dle výzkumů nepůsobí stejně jako synteticky vyrobený vitamín D z lékárny, ovlivňuje také hladinu serotoninu a melatoninu. Změny hladin těchto látek rozkolísává přirozené biorytmy a pochody v těle, což má vliv na náladu člověka, koncentraci, učení se nebo na kvalitu spánku. „Dostatek slunečního záření zlepšuje naše soustředění a zvyšuje kreativitu. Snižuje také hladinu stresu, díky čemuž bereme život více s nadhledem. Méně nás rozhodí maličkosti, snadněji se držíme svých cílů, jsme celkově odolnější a stabilnější,“ popsala Alexandra Hrouzková, psycholožka ze společnosti My Life Studio. „Častěji navazujeme i kontakty s lidmi, baví nás koníčky a v neposlední řadě ochotněji flirtujeme a máme větší zájem o sex,“ doplnila Hrouzková s tím, že typické jsou tyto pocity na jaře, kdy se po zimě začnou prodlužovat dny a objeví se první slunce.
Lidské tělo jako živá fotobuňka
Mnohé výzkumy potvrdily, že sluneční světlo ve skutečnosti funguje jako katalyzátor pro vstřebání a využití živin v organismu člověka. Lidské tělo lze tedy pojímat jako živou fotobuňku, která přijímá energii ze slunečního svitu. Zejména v zimních měsících a v období aprílového počasí, kdy je slunečního svitu minimum, pociťují někteří lidé nedostatek světla. To má za následek od změn nálady, přes poruchy spánku, po bolesti hlavy, sníženou imunitu a výskyt dalších onemocnění. U některých lidí nedostatek slunce dokonce vyústí v depresivní stavy. „Tyto projevy lze zmírnit například tím, že si lidé pravidelně během zimního období dopřejí návštěvu solária. To přispívá nejen ke snížení stresu, ale i omezení problémů s nespavostí,“ vysvětlil Michal Kárych, předseda České asociace zdravého opalování. „Díky UV záření se zvýší využití kyslíku tkáněmi a dochází k lepšímu využití energie, což následně odstraňuje celkovou únavu. Zvýší se rovněž produkce hormonu melatoninu, který pomáhá regulovat spánek,“ řekl Kárych.
Tags | zdraví