Rubrika | Tipy a rady

Praktický návod, jak snadno vybrat baterii do notebooku či mobilu ve dvou krocích

20. 03. 2014 - Redakce

Baterie je to, co činí naše přenosné elektronické spotřebiče funkčními. Díky ní je můžeme používat, a to i na místech, kde nemáme přístupný zdroj elektrické energie. Ani baterie však není nesmrtelná a má svoji průměrnou životnost. Zatímco spotřebič nám tedy zůstává dál, baterii je třeba čas od času obměnit. Pro uživatele bez zkušeností a technického vzdělání to však může znamenat okamžik tápání, jenž začíná otázkou, jakou baterii vlastně potřebujeme. Jak postupovat krok za krokem při identifikaci správné baterie našeho zařízení poradíme v následujících řádcích.

Krok č. 1: Zjišťujeme modely

Jestliže už baterie našeho notebooku není, co bývala, měli bychom zvážit její výměnu. Nejprve však musíme zjistit, jaké by měla mít naše nová baterie parametry. „Většina internetových obchodů s bateriemi nabízí zákazníkům výběr baterie dle výrobce a typu notebooku. Ten zjistíme na spodní straně přístroje, kde je kromě dalších parametrů zmíněn právě i konkrétní model,“ radí Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ, která provozuje internetový obchod BatteryShop.cz.

Druhým způsobem, jak můžeme postupovat, je vyčíst důležité údaje přímo z baterie, je-li přístupná. U většiny notebooků je totiž baterie vysouvací a najdeme ji na spodní straně zařízení. Jakmile baterii vyndáme z přístroje, měly by nás zajímat dva základní údaje. „Nejdříve je důležité zjistit typ baterie. Ten najdeme na její vnitřní straně, na takzvaném typovém štítku. Dle toho je pak zase o něco snadnější koupit správný akumulátor. Označení typu se zpravidla skládá z kombinace písmen a číslic,“ dodává Tlapák.

Krok č. 2: Dbáme na správné napětí

Kromě typu baterie nás však také zajímá její výstupní napětí. Jedná se o číslo uvedené na spodní nebo horní straně baterie, které je doplněno o písmeno V. Právě V značí elektrické napětí, které bude daný adaptér dodávat připojenému spotřebiči, a to v jednotkách voltů. Nutné je dodržet počet voltů uvedený na starém akumulátoru i při výběru nové baterie. Jestliže totiž zvolíme správný typ baterie, ale špatnou hodnotu napětí, může nás čekat nepříjemné překvapení. To může vést až do fáze vyhořelých napájecích obvodů, tedy nefunkčnosti našeho notebooku.

Jestliže si tedy dáme pozor na tyto dvě základní hodnoty, výběr nové baterie do našeho notebooku se stane velmi jednoduchou záležitostí. Zvolený typ akumulátoru v kombinaci se správným napětím už stačí vyhledat v libovolném internetovém či kamenném obchodě.

Jiná zařízení, ale stejný princip

Obdobně to pak funguje i při výběru baterií do videokamery, fotoaparátu nebo mobilního telefonu. Akumulátor lze vybírat na základě konkrétního modelu elektronického spotřebiče nebo dle údajů vyznačených na baterii, kterou je velmi snadné ze jmenovaných přístrojů vyjmout. S bateriemi do fotoaparátů nebo videokamer navíc velmi často manipulujeme už při nabíjení, protože je nutné je vkládat do externí nabíječky. Víme tedy, kde umístění baterie hledat a jak ji ze zařízení vysunout.

V případě, že si s výběrem nové baterie do mobilního přístroje opravdu nejsme jisti, je nejlepším krokem obrátit se přímo na prodejce. V kvalitních kamenných i internetových obchodech s volbou vhodného typu baterie vždy poradí odborníci. „Běžně se setkáváme se situací, kdy si naši zákazníci nevědí rady s výběrem správné baterie pro své zařízení. Proto jsme pro potřeby klientů zřídili on-line chat, kde jim naši školení operátoři okamžitě poradí, kde mají najít správná označení pro koupi baterie. Odborníky je možné kontaktovat taky prostřednictvím e-mailu nebo telefonu,“ upozorňuje Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí široký sortiment baterií do notebooků, mobilních telefonů, videokamer či fotoaparátů.

Tags | , , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv