Rubrika | Naše téma, Tipy a rady

Pravidla pro zdravou dětskou obuv: Jak vybrat boty, které nedeformují chodidlo

08. 03. 2013 - Redakce

Třetina prvňáčků nastupuje do školy s deformovanýma nohama. Může za to především špatný výběr obuvi. Odhadnout správnou velikost či tvar dětské boty totiž není snadné. Rodiče navíc mnohdy zapomínají, že dětská noha roste velmi rychle. Poškození dětských nohou může být při nesprávném výběru obuvi nevratné. Poradíme vám, čím se řídit při výběru bot pro vaše děti.

Vybírejte správnou velikost

Podle statistik se v České republice rodí 99 % dětí s nohama bez vady, do první třídy však třetina z nich nastupuje s deformací chodidel. Ukázal to výzkum odborníků z České obuvnické a kožedělné asociace a VUT ve Zlíně. Na vině je právě nošení nevhodné obuvi. Základem je vybrat správnou velikost. „Při zkoušení bot je třeba dbát především na správnou velikost. Dítě by mělo v botě mít 10 až 15 mm prostoru před prsty, aby se noha mohla správě vyvíjet,“ vysvětlila Jolana Němcová, obchodní ředitelka společnosti Moleda, která vyrábí certifikovanou obuv pro děti značky Prestige. Číslování bot se mezi různými výrobci liší, poznat správnou velikost tak není vždy snadné. Nejlepší strategií je vyžádat si kvalifikované přeměření nohy dítěte u obchodníka, které se provádí vždy ve stoje a během něhož se měří každá noha zvlášť. „Nedoporučuji kupovat boty bez přeměření, pouze klasickým způsobem, tlakem prstů na špičku boty. Děti totiž častokrát reflexivně pokrčí prsty, což vede k nákupu malé obuvi,“ podotkla Němcová.

Dejte pozor na tvar

Dětskou nožku deformuje nejen nesprávná velikost obuvi, ale také její špatný tvar. Proto nekupujte svému dítěti boty, které mají tvar do špičky a neposkytují dostatek prostoru pro prsty. Bota by měla být také lehká a ohebná, aby s dětskou nohou spolupracovala. Tuhá obuv narušuje pohodlí chůze a ohrožuje zdravý vývoj nohy. Podpatek volte co nejnižší a s velkou plochou, aby váš potomek držel při chůzi dobře stabilitu. Také pravidelně kontrolujte, jaký je stav obuvi a jak ji dítě opotřebovává. Na to nezapomeňte zvláště tehdy, pokud jste zvolili levnější typ. Nožce dítěte neprospívají sešlapané patníky ani devastované stélky. Prohlížením bot můžete odhalit první příznaky deformací nohou a případné problémy podchytit včas.

Dbejte na včasnou výměnu

Odborníci doporučují kontrolovat velikost obuvi u batolat jednou měsíčně, u předškoláků a mladších školáků každé 2 až 3 měsíce. V případě starších školáků postačí prohlédnout boty jednou za 4 až 5 měsíců a u mládeže nad patnáct let pak jednou za půl roku. Platí pravidlo, že čím menší dítě, tím více párů za rok. Nečekejte, až si vám potomek sám postěžuje, že ho obutí tlačí. Dětské nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku. Kosti malého dítěte jsou navíc chrupavčité a měkké, proto je špatná obuv může rychle zdeformovat. I z toho důvodu by děti neměly nosit boty po svých starších sourozencích. Dětská noha je až do 6 let hodně tvárná a může přebrat tvar ochozené boty. Vedle správné velikosti bot je zároveň nutné, aby děti nosily obuv vhodnou k danému účelu. Například celogumová neprodyšná obuv rozhodně není určená ke každodennímu nošení.

Hledejte logo žirafy

Nabídka dětské obuvi je široká, avšak rozdíl mezi tou kvalitní a méně kvalitní nyní poznáte v obchodech snadno. Boty, které jsou podle odborníků vhodné pro vaše dítě, na sobě mají visačku s obrázkem kreslené žirafy a s nápisem „Zdravotně nezávadná obuv, bota pro vaše dítě“. Tato visačka vám poskytuje záruku, že bota byla odzkoušena Institutem pro testování a certifikaci. Garantuje, že obuv je zdravotně nezávadná a vhodná pro zdravý vývoj dětského chodidla. Cenově se takové boty pohybují v podobných relacích jako obuv dospělých, neboť náklady na výrobu kvalitních bot pro děti a dospělé jsou prakticky stejné. Je také vhodné zkontrolovat, kde byly boty vyrobeny. Pokud můžete, dejte přednost obuvi vyrobené v České republice. Čeští výrobci totiž mají obuvnická kopyta konstruovaná podle anatomického tvaru nohou českých dětí, zatímco zahraniční výrobci i světových značek vyrábějí univerzální výrobky pro celý svět. To je pro zákazníka nevýhodné, neboť anatomie chodidla je v různých částech světa různá.

Na materiálu záleží

Při nákupu dětské obuvi věnujte pozornost také materiálu, ze kterého je bota vyrobena. Měl by být kvalitní a praktický, tedy snadno omyvatelný. Vhodné jsou přírodní usňové materiály, které jsou potaženy speciální fólií a dají se snadno udržovat. Materiál, ze kterého jsou boty vyrobeny, je však důležitý ještě z dalšího důvodu. „Dětská noha se potí stejně jako dospělá, a právě kvůli tomu je dobré používat jako podšívku textil, který dobře saje. Přírodní usňový materiál na svršku bot zase dobře odvádí vlhkost. Z ortopedického hlediska je důležitý také materiál podešve a mezipodešve. Pro ně je vhodný dvoukomponentní polyuretanový nástřik, který tlumí nášlapné síly, a šetří tak pohybový aparát dítěte,“ upozornila Jolana Němcová ze společnosti Moleda, která vyrábí kvalitní odpruženou dětskou obuv z přírodních omyvatelných materiálů.

Tags | ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv