Rubrika | Tipy a rady

Problematická pleť: Na podzim vsaďte na bylinky

24. 10. 2013 - Redakce

Nadcházející podzim přináší vedle zkracujících se dnů a chmurných nálad také zhoršení pleti. Změnami počasí nejvíce trpí pleť problematická, která je postižena například akné, lupenkou nebo atopickým ekzémem. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak pomoci své pokožce vyrovnat se přírodní cestou s příchodem podzimu.

Nevěřte na zázraky na počkání

Pro normální, smíšenou i mastnou pleť je klíčová hydratace. Sychravá rána mívají za následek vysušování pokožky, které je proto nutné navrátit původní obsah vody. Pokud se však teploty pohybují kolem 0 °C a níže, hydratujte jen opatrně, abyste pokožku spíše nepoškodili. Tehdy je spíše nutné dodat pleti potřebné živiny. V takovém případě sáhněte po přípravcích s obsahem vitaminů a minerálů. Pokud vaši pokožku trápí nějaký zdravotní problém, můžete vyzkoušet pomoc z přírody. „Léčení kožních problémů je dlouhodobá záležitost. Nečekejte výsledky do druhého dne, buďte trpěliví. Základem je očista celého organismu, protože problémy s pletí pramení z nerovnováhy vzniklé uvnitř těla. Pro detoxikaci doporučuji především pýr, břízu a jasan, vhodná je také lichořeřišnice, medvědí česnek a grapefruitové semínko,“ vysvětluje Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která nabízí bylinné přípravky pro zmírnění problémů s pokožkou. Dále je důležité podpořit činnost slinivky, která řídí činnost sliznic a odplísňuje organismus, a to penízovkou a ořešákem.

Lupenka začíná v játrech

Jedním z nejčastějších onemocnění kůže je lupenka. Příčina této autoimunitní nemoci dodnes nebyla úspěšně odhalena. Chronickou lupenku bohužel doposud nelze plně vyléčit, je pouze možné zmírňovat její projevy. Ty se navíc s příchodem podzimu často velmi razantně zhoršují, protože nemocným chybí sluneční záření. Z přírodních prostředků můžete v případě lupenky sáhnout po jalovci nebo jasanu. Dále je vhodné použít na regeneraci pokožky lopuch a směs lopuchu, smilaxu, jetele a šišáku s názvem Psorisan. Na podzim je vhodná také lípa, která navíc příznivě ovlivňuje pocity strachu a úzkosti. Celkově byste se měli soustředit na posilování správné činnosti jater a žlučníku, k čemuž pomáhá ostropestřec, pýr a bříza. Jejich schopnost vyčistit tělo od odpadních látek se odrazí na kvalitě pleti. Vnitřní používání bylin ke zlepšení lupénky je vhodné doplnit potíráním mastí z několika bylin, kde je hlavní složkou kalisie, nebo použitím koupelí k regeneraci kůže.

Grapefruit na pupínky

Ačkoli se o akné hovoří především v souvislosti s dospívajícími, často trápí i nejednoho dospělého. Oproti létu, kdy se stav takto postižené pleti dočasně zlepšuje, přichází s podzimem akné zpět. Může za to jednak postupné ubývání slunečního záření a jednak také blednutí našeho opálení, které pupínky lépe maskuje. Pro boj s akné nám však příroda nabízí nejednu účinnou zbraň. I v tomto případě začíná celý proces uvnitř těla, a sice čištěním krve. K tomu je vhodná například penízovka, pampeliška, kopřiva a jetel. Bakterie, které se mohou podílet na vzniku akné lze zmirňovat lichořeřišnicí, zánětlivé stavy olší. Pro vnější užití se doporučuje také čtyřkvětá mast s bezem, která navíc zaceluje nehojící se rány. Přidat můžeme i olej z grapefruitového semínka, kterým je dobré akné potírat.

Voňavé koupele z pýru a lopuchu

Podzim zhoršuje také problémy s atopickým ekzémem, kterým trpí celá desetina populace České republiky. I proti němu se dá bojovat přírodní cestou. Pro zlepšení ekzematických problémů je nutné si vždy uvědomit podstatu. Další postup by se měl řídit těmito body:

1) Vyčistit tělo od plísní a podpořit slinivku penízovkou.

2) Podpořit činnost jater ostropestřecem, měsíčkem nebo jalovcem.

3) Zvednout protialergickou složku v organismu gemmoterapeutikem z černého rybízu nebo lesního bezu hroznatého.

4) Pročistit střevo – tam můžeme využít zelený jíl nebo Enterosgel.

 „Zlepšení ekzému často nastává po užívání černého rybízu, kaliny a rozmarýnu. Problém pomáhá tlumit také směs černého bezu, jitrocele, měsíčku a podbělu. Na vnější použití je vhodný lopuchový olej, Psorikalis a čtyřkvětová mast. U dětí je vhodné do koupele přidat výluhy z bylin, které obsahují sliznaté látky,“ radí Jarmila Podhorná ze společnosti Naděje, která nabízí tinktury z bylin a pupenů, jejichž užívání je velice snadné. „Vhodným doplňkem jsou potom přírodní koupele ve složení pýr, lopuch, tea tree, eukalyptus a lichořeřišnice, které pročišťují pokožku,“ uzavírá Podhorná.

Tags | , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv