Rubrika | Spoření a finance, Tipy a rady

Radomír Svoboda: Pro odkládání peněz na platbu daně jsou ideální spořicí účty

11. 03. 2013 - Redakce

S blížícím se termínem pro podání daňového přiznání mohou někteří podnikatelé řešit problém nedostatku peněz na uhrazení daně z příjmu. Tyká se především těch, kteří neplatí zálohou daň v průběhu celého roku. Nepříjemnosti však mohou předejít, pokud si každý měsíc odloží 15 % rozdílu z příjmů a výdajů u podnikání.

Odložená suma by jim měla z valné části pokrýt potřebné náklady na platbu daně z příjmu. Ta je spolu s daní z přidané hodnoty nejdůležitějším zdrojem státního rozpočtu a dotýká se všech ekonomicky aktivních obyvatel. Podle statistik České daňové správy za rok 2011 vybral stát na daních 578 miliard korun. Z toho 220 miliard korun představuje daň z příjmu fyzických a právnických osob.

Nejlepší volba? Spořicí účet

Každý rozumný hospodář ovšem přemýšlí, jak s odloženými penězi naložit. Pro jejich efektivní využití je optimální vložit je na spořicí účet některého z renomovaných finančních ústavů. Jedná se o krátkodobé spoření s horizontem 12 měsíců, respektive o smysluplné využití operativní rezervy. Je ovšem potřeba zdůraznit, že základní úroková sazba České národní banky je od 2. listopadu 2012 na historickém minimu 0,05 %. A od této takzvané reposazby se odvíjí úročení nejen komerčních úvěrů, ale i termínových vkladů, běžných a spořicích účtů. Ty v důsledku nabízejí nižší zhodnocení, než na jaké jsme byli během uplynulého roku zvyklí. Aktuálně se úrokové sazby pohybují v úrovni 1,5 až 2,1 % p. a.

Důležitost likvidity

Přestože se zhodnocení vkladu zdá jediným důležitým kritériem pro výběr spořicího účtu, opak je pravdou. Sice je to jeden z hlavních ukazatelů, ale ne jediný. Je potřeba zvážit také poplatky, likviditu finančních prostředků, způsob připisování úroku a podobně. Právě likvidita je důvod, proč jsou pro dané účely vhodnější spořicí účty před termínovanými vklady. Ty jsou totiž zpravidla vázány výpovědní lhůtou a při předčasném výběru pak navíc případnou sankcí. Produkty, které se pro průběžné ukládání prostředků pro daňové přiznání naopak vůbec nehodí, jsou akcie a komodity. Je to především kvůli výraznému kolísání jejich hodnoty v krátkém čase. Nicméně pro dlouhodobý investiční horizont jsou z pohledu výnosnosti atraktivním finančním nástrojem.

Průběžné zálohy

V problematice hrazení daní z příjmů je klíčové v rámci poplatníků rozlišovat mezi zaměstnanci a osobami samostatně výdělečně činnými. Za zaměstnance totiž zálohové daně odvádí každý měsíc zaměstnavatel. Podobně je to i u živnostníků, ovšem pouze pokud si platí daň zálohově v průběhu celého roku. Díky tomu ve většině případů předejdou zbytečným potížím a nedostatek financí k platbě daně řeší jen velmi zřídka.

Autor komentáře: Radomír Svoboda, Produkt manager a analytik finančně-poradenské společnosti DataLife s.r.o.

Tags | ,

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv