Rubrika | Tipy a rady

Rady odborníků pro kolektivní investování do nemovitostí

29. 03. 2012 - Redakce

Nemovitosti jsou i po krizových letech jednou z nejjistějších investic. Každý však nemá dost peněz, času a znalostí na samostatné investování, pečlivý výběr a následnou správu zakoupené reality. Takřka kdokoliv včetně drobných investorů ale může využít nemovitostních podílových fondů nebo finančních produktů specializovaných akciových společností. Odborníci se shodují, že pro úspěšné investování do nemovitostí byste měli znát následující informace.

Využít můžete nemovitostní investiční fondy i specializované akciové společnosti

Nejrozšířenější formou kolektivních investic do nemovitostí jsou různé investiční a podílové fondy. Kolektivní financování snižuje riziko samostatné investice, a přitom zachovává šanci na vyšší zhodnocení, než při pouhém uložení peněz na spořicím účtu. Na kolektivní investice do realit se zaměřují například nemovitostní podílové fondy, další možností jsou služby akciové společnosti, která peníze investuje do realit a klientům smluvně garantuje úrok. Velkou výhodou takovýchto investic je možnost pravidelně ukládat i malé částky v řádu stovek, či tisíců korun.

Z dlouhodobého hlediska přinesou nemovitosti zajímavé zhodnocení

Současná ekonomika je nepředvídatelná. Odborníci proto investorům radí, aby nesázeli všechno na jednu kartu a rozložili své peníze rovnoměrně mezi různé druhy investic. „Nemovitosti by měly vždy tvořit důležitou součást investičního portfolia. Z dlouhodobého hlediska přinášejí zajímavé zhodnocení. Jejich ceny nejsou přímo závislé za vývoji trhů s akciemi nebo dluhopisy. Žijí takzvaně vlastním životem, což může být v případě propadu na finančních trzích velmi důležité,“ řekl Jiří Slezák, ředitel firmy Reality Investing, která nabízí možnost investování do nemovitostí se smluvně garantovaným úrokem schválené Národní bankou Slovenska.

I při stagnaci trhu se investice do nemovitosti může vyplatit

Události minulých let prokázaly, že ceny nemovitostí nemusí plošně růst vždy a v každém okamžiku. Růst se někdy projeví až v dlouhodobém horizontu. Úspěch kolektivní investice do realit ale není závislý jen na průměrném vzestupu celého trhu. Nemovitosti se zhodnocují také opravami a následným prodejem se ziskem, v případě pozemků přináší zhodnocení nová výstavba. Tím pádem se může investice do nemovitostí vyplatit i v případě, že trh v daném období stagnuje.

Díky zástavě nemovitosti můžete investovat bezpečně

I když je kolektivní investice do nemovitosti považována za rizikovější, volbou vhodného finančního nástroje lze toto riziko snížit nebo úplně eliminovat. Některé investiční společnosti například nabízí investice s garantovaným výnosem. Díky tomu má investor záruku, že o své vložené peníze nepřijde. „Vložené prostředky investorů i garantovaný úrok kryje zástavní smlouva na nemovitost vystavená ve prospěch našich klientů. Díky tomu jde o dostatečně bezpečnou investici s minimálním rizikem ztráty. Podobným způsobem se chrání například banky při poskytování hypoték,“ popsal Jiří Slezák, ředitel firmy Reality Investing.

Zjistěte si informace o vybraném podílovém fondu či investiční společnosti

Určitou nevýhodou kolektivního investování do nemovitostí je to, že člověk nemá pod přímou kontrolou projekty, do kterých fond nebo akciová společnost vloží jeho peníze. Je třeba spoléhat na profesionalitu a zkušenosti lidí, kteří se na realitním a stavebním trhu dlouhodobě pohybují a vědí, jaká investice se vyplatí. Vždy si proto vybírejte takový fond, či investiční společnost, který vám o svém působení poskytne co nejvíce informací, a je akreditován národní bankou.

Tags |

Komentovat článek

auto - moto baterie bylinky cestovní pojištění cestování e-shopy e-tržiště ekologie elektronika ENBRA energie finance Generica hory hubnutí informační technologie investování Invia IT Klára Minczinger nemovitosti notebooky návody obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače pracovní tipy připojištění rady software sport spoření stavebnictví styl tipy vitamíny volný čas víno zdraví zimní dovolená zábava životní prostředí

Archiv