Rubrika | Tipy a rady

S mobilem do přírody a pod stan? Nezapomeňte na nabíjení

15. 08. 2011 - Redakce

Dovolená pod stanem, v přírodě a mimo civilizaci je ideální způsob, jak si odpočinout. Avšak ani v lesích či na horách se běžně neobejdeme bez mobilního telefonu, fotoaparátu či turistické navigace. Signál vybité baterie může na výletu nepříjemně zaskočit, proto vám poradíme, jak si i v přírodě zajistit zdroj elektrické energie.

Využijte zázemí automobilu

Cestovatelé, kteří vyrážejí na své výlety autem, se nemusejí vybité baterie mobilního telefonu obávat. Na trhu jsou totiž běžně dostupné nabíjecí adaptéry vhodné do zásuvky automobilu. Praktické jsou nabíječky s vyměnitelnými konektory, díky tomu vám bude stačit jediný adaptér pro mobilní telefon, navigaci či fotoaparát. „Při výběru adaptéru do auta se zajímejte o rychlost nabíjení. Nekvalitní přístroje totiž dobíjejí velice pomalu, kvůli tomu může docházet ke zbytečnému vybíjení autobaterie,“ vysvětlil Radim Tlapák, ředitel společnosti NTB CZ, která je na českém trhu výhradním distributorem značky iGo s širokou paletou napájecích adaptérů vhodných do automobilu.

V přírodě vás zachrání záložní zdroj

Pokud plánujete na své cestě přespat v kempu nebo navštívit restauraci, kde vás nechají zapojit adaptér do elektrické sítě, potom je ideálním řešením nabíječka s integrovanou baterií. Takový adaptér totiž po zapojení do elektrické zásuvky nedobíjí pouze digitální zařízení, ale zároveň napájí zabudovaný záložní zdroj. Nabitá integrovaná baterie vám potom poslouží jako praktický zdroj energie kdykoliv se na vašich cestách ocitnete mimo dosah elektrické sítě. Volte nejlépe takové adaptéry, jejichž záložní zdroj má kapacitu 1800 mAh, což odpovídá standardní kapacitě baterií mobilních telefonů. Díky tomu se výdrž vašeho mobilu zdvojnásobí, o to déle budete moci pobývat v přírodě.

Využijte sluneční záření

Nabít mobilní telefon či jiné elektronické zařízení je možné také za pomocí slunečního záření. Solární nabíječky představují efektivní zdroj elektrické energie právě na výletech do přírody. Během túry lze nabíječku připevnit na batoh a přístroj tak snadno dobíjet. Na území České republiky se však většinou nemůžeme spolehnout na stálé počasí a nabíjení nám mohou komplikovat mraky. Díky moderním technologiím jsou sice solární články schopny tvořit energii z běžného denního světla a nevyžadují přímé sluneční záření, nabíjení však trvá mnohem déle. Navíc je pořízení solární nabíječky nákladné.

Mimo civilizaci pomohou tužkové baterie

Pro dobrodruhy, kteří si plánují svůj výlet užít na horách či v lesích zcela bez doteku civilizace a nechtějí být závislí na slunečním záření, je nejlepším řešením spolehnout se na klasické tužkové baterie. Na trhu jsou totiž k dostání praktické pohotovostní nabíječky, které jsou schopny dobíjet mobilní telefon nebo turistickou navigaci ze dvou standardních baterií AA. „Dvě tužkové baterie zajistí energii odpovídající zhruba 80 % běžné kapacity mobilního telefonu. Proto je dobré před cestou zvážit, kolik jich budete potřebovat,“ radí Radim Tlapák ze společnosti NTB CZ, která na tuzemském trhu nabízí pohotovostní bateriové nabíječky značky iGo.

Tags | ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv