Rubrika | Tipy a rady

Tajemství profesionálních snowboardistů? Perfektní servis a náročný trénink jsou základ, tvrdí odborníci

13. 02. 2014 - Redakce

Snowboarding představuje jeden z nejdynamičtějších zimních sportů. Nejen proto se stal symbolem lidí toužících po novém dobrodružství i oblíbenou sportovní disciplínou, kterou můžeme v těchto dnech sledovat na zimních olympijských hrách v Soči. Přestože se může zdát, že za úspěchem olympijských jezdců stojí hlavně profesionální sportovní výbava, na jejich výkon má významný dopad například i servis či správně zvolené brýle. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi rekreačním a profesionálním snowboardingem a v čem tkví tajemství olympijských výkonů, vám představíme v následujícím článku.

Každý profesionál má svého sponzora
Jeden z hlavních rozdílů mezi snowboardovým nadšencem a profesionálním jezdcem lze spatřit ve sponzoringu. Každého sportovce sponzoruje vybraná organizace, která mu poskytuje potřebné vybavení a finance. Za to má však sportovec vůči ní určité povinnosti. Očekává se například, že bude jezdit na závody a dosahovat dobrých výsledků, fotit se a natáčet různá videa, která se objeví v časopisech nebo na internetu. V případě olympijských her však musí snowboardista přednostně reprezentovat zemi, za kterou je nominován. Během zimních olympijských her tak nesmí být s českými snowboardisty spojován žádný sponzor, který není zároveň oficiálním olympijským partnerem.

Perfektní servis a údržba tvoří základ úspěchu
Rekreační jezdci se příliš nezabývají voskováním a celkovou údržbou snowboardu. Většinou spoléhají na autorizovaný servis, kam před sezónou snowboard dovezou a nechají si ho zde za pár set korun servisovat. Pro profesionály je však kvalitně připravený snowboard nedílnou součástí dobrého výkonu. „Na olympiádě se snowboard například voskuje a kartáčuje před každým tréninkovým dnem a také během závodních jízd. Brousí se mu i hrany, aby lépe držel v ledovém korytu U-rampy,“ vysvětluje Přemysl Vida, trenér české freestyle snowboardové reprezentace. „V některých případech je použití speciálního vosku dokonce nezbytné pro bezpečnost jezdce. Pokud hustě sněží, nájezdová rychlost na skoky se změní, a bez použití takzvaného urychlovače by jezdec neměl dostatek rychlosti k bezpečnému projetí trati,“ upřesňuje Vida.

Vybavení profesionálů se nemusí lišit v kvalitě, ale v kvantitě
Kvalitní snowboardové vybavení je dostupné pro kohokoliv. I rekreační jezdec si může pořídit cenově nákladnější výbavu odpovídající výbavě sportovce z povolání. Profesionální jezdci se ale navíc sami aktivně zapojují do vývoje vybavení, a to jak samotných snowboardů, tak i ochranných pomůcek nebo oblečení. V rámci sponzorské značky si jezdci vytvářejí vlastní unikátní kolekce, u nichž si vybírají nejen design, ale i materiál daného zboží. „Do prodeje se tak dostává například řada snowboardů, které jsou speciálně navržené Shaunem Whitem či Torsteinem Horgmem, tedy jezdci, které lze vidět právě na olympiádě,“ upřesňuje Milan Kubaczka, provozovatel jednoho z největších e-shopů se snowboardovým vybavením v ČR Blackcomb.cz. „Profesionální jezdci používají speciální vybavení, které se kvalitou od toho standardního příliš neliší. Mají však k dispozici více kusů snowboardů, chráničů, brýlí a oblečení, které mohou využívat a měnit dle aktuálního počasí,“ dodává Kubaczka.

Kolik brýlí máš, tolikrát jsi sportovcem
Nezbytným prvkem každé snowboardové výbavy jsou také brýle. Nejen, že chrání oči před sluncem, větrem nebo sněhem, ale též rozjasňují předměty při špatné viditelnosti. Každý profesionální snowboardista používá brýle se sférickým neboli vypouklým sklem. To maximálně vyhovuje přirozenému tvaru obličeje a respektuje přirozené zorné pole. Viděné předměty jsou tak opticky věrné a nejsou nijak zkresleny. Kromě toho nabízejí současní výrobci snowboardové brýle s různě barevnými skly, které lze podle podmínek měnit. Univerzální skla jsou bronzová a růžová. Pro jízdu v mlze naopak sportovci volí žlutá nebo oranžová skla. Ostré slunce pak vyžaduje zrcadlová skla, pro noční jízdu se nejlépe hodí skla čirá. Olympionici tedy musí mít v záloze několik brýlí či vyměnitelných skel, aby na sjezdovku viděli za každého počasí

Speciální chrániče jsou nutností
V posledních letech se chrániče stávají jednou z nejdůležitějších součástí snowboardingové výbavy. Nejrozšířenější ochrannou pomůckou se stala snowboardová helma, kterou běžně využívají téměř všichni snowboardisté bez ohledu na jejich výkonnost. Důležitost helmy mimo jiné nedávno zakusila i Šárka Pančochová, kterou helma ochránila při pádu na olympijské sjezdovce před vážnějšími zraněními. Součástí profesionální výbavy jsou i další chrániče, jako například chrániče páteře, ochranné šortky na stehna a hýždě nebo chrániče zápěstí. „Olympijští závodníci ve snowboardingu navíc používají speciální chrániče zubů. Nejčastěji verzi single, která chrání pouze horní patro zubů,“ objasnil Kubaczka.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti
Ve snowboardingu není klíčem k úspěchu pouze profesionální výbava a kvalitní servis, ale především tvrdý trénink. Tím se rekreační snowboardista na rozdíl od závodníků příliš zabývat nemusí. Profesionální snowboardista trénuje, protože je to jeho práce. Musí jezdit denně několik hodin, a to i tehdy, když není nejlepší počasí ani nejsou ideální sněhové podmínky. Se svým trenérem poté rozebírají jízdy na videu a plánují, co a jakým způsobem zlepšit. Tréninky probíhají po celý rok. Když není sníh, jezdci freestyle snowboardingu skáčou do vody nebo molitanu ve speciálních tréninkových areálech, jako je například areál v Laaxu. Kromě toho je další průpravou skoků trénink koordinace na trampolíně a gymnastika.

Tags | , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv