Rubrika | Tipy a rady, Zdraví

Tip na léto: Jak pečovat o dětskou nohu nejen v horkých dnech

29. 07. 2013 - Redakce

Dětská noha se od nohy dospělého v mnohém liší. Pro její zdravý vývoj je proto zvláště nutné dbát na výběr správného tvaru obuvi a pravidelně kontrolovat, zda již není bota malá. V období horkého léta je navíc zvláště důležité pečovat jak o hygienu pokožky dítěte, tak i samotné obuvi. V následujícím článku vám poradíme, jak se vyhnout závažným poškozením dětské nohy a jak o ni pečovat v parných letních dnech.

 Tip 1: Kontrolujte velikost

Dětská noha roste rychleji než dospělá, proto v pravidelných intervalech kontrolujte, zda bota není malá. „U batolat, předškoláků a mladších školáků zkoušejte velikost obuvi jedenkrát za 4 až 5 měsíců, u mládeže do patnácti let pak jednou za půl roku. Noha malého dítěte roste rychleji, přibližně 15 až 18 milimetrů za rok, u starších dětí je to 8 až 12 milimetrů,“ vysvětlila Jolana Němcová, obchodní ředitelka společnosti Moleda, která vyrábí ortopedicky testovanou dětskou obuv. „Při nákupu obuvi je vždy nutné přeměřit nohu dítěte a vnitřní stélku boty. Zdravá bota by měla mít nadměrek okolo 12 milimetrů. Polovina tohoto rozměru je pro to, aby se při chůzi prsty nedotýkaly přední části boty, druhá půlka je pro růst nohy,“ dodala Němcová. Nečekejte, až si váš potomek začne stěžovat, že jej boty tlačí. Dětské nohy mají sníženou citlivost vůči bolesti a tlaku. Jejich kosti mají navíc chrupavčitý charakter, jsou tedy měkké a rychle náchylné k deformitám. Správnou velikost byste měli sledovat i v případě otevřené letní obuvi, kde prsty dítě netlačí. Malé sandály mohou totiž na chodidlech a prstech způsobovat stejná zranění, jako malé uzavřené boty.

Tip 2: Zvolte správný tvar obuvi

Obuv pro dítě by měla mít prostornou a kulatou špičku, která poskytne dostatek místa pro prsty. Čím je vnitřní hrana obuvi rovnější, tím je vhodnější. Palec je tak totiž ve své přirozené poloze a není vybočován k ostatním prstům. Výběrem úzkých a špičatých bot hrozí riziko deformity prstů, například vbočeného palce nebo kladívkových prstů. Ani příliš volná a široká bota však není pro vaše dítě dobrou volbou. Noha v ní klouže ke špičce a dochází ke vzniku vážných poškození nohy. Při nákupu obuvi se zaměřte také na střih. Zejména v létě volí rodiče velice často boty mokasínového či lodičkového typu, které jsou však pro dětské nohy nevhodné. Právě v období prázdnin a zvýšené pohybové aktivity je totiž zásadní dobrá fixace nohy pomocí šněrování či suchého zipu. Nesprávně zvolená obuv může být i příčinou vadného držení těla.

Tip 3: Na puchýře pomohou vlhké náplasti

Při nákupu nové obuvi počítejte, že chvíli trvá, než se rozchodí. Proto dětem na delší výlety či procházky neobouvejte zcela nové boty, jinak riskujete vznik bolestivých puchýřů. V létě mají nohy také tendenci otékat vlivem zátěže i tepla, jejich objem se zvětšuje a boty se nezvládají přizpůsobit. Zvýšený tlak a mechanické tření pak způsobují puchýře. Ke vzniku puchýřů přispívá také vyšší potivost nohou, proto jsou jimi ohroženy právě děti. Pokud se už vašemu potomkovi puchýř vytvořil, použijte vlhké hydrokoloidní náplasti. Klinické výzkumy ukazují, že rána se mnohem rychleji hojí ve vlhkém prostředí, když není zcela vysušená.

Tip 4: Pozornost věnujte nehtům

Stejně jako u dospělých i u dětí zastřihujte nehty na nohou vždy rovně a ne příliš krátce, aby nezarůstaly do kůže. Pokud už vašemu dítěti nehet zaroste a objeví se zánět, ponořte postiženou končetinu do nádoby s vodou, ve které je dezinfekční roztok a poté odstraňte část nehtu, která je v kůži. Použít můžete také speciální mastičky, které lze koupit v lékárnách. V některých případech je však nutná pomoc lékaře. Nehty mohou být napadeny také plísňovou infekcí. Zvláště v letních měsících je zvýšené riziko nákazy kvůli častým návštěvám sprch a koupališť. Proto dětem nehty pravidelně kontrolujte. Většinu infekcí způsobují houby zvané dermatofyty, které se ze začátku jeví jako malé bílé skvrnky nebo puchýřky. Léčbu neodkládejte, neléčená plísňová onemocnění jsou rizikem také pro okolí.

Tip 5: Vhodný materiál zabrání vzniku plísní

Dětská noha se potí silněji než dospělá. Zejména v horkých letních dnech vytváří ideální prostředí pro plísně a kvasinky, které potřebují pro své rozmnožování vlhko a teplo. Naučte proto děti nosit bavlněné ponožky a pravidelně je vyměňovat za čisté a suché. V letních měsících, kdy se nohy obecně potí více, je vhodné boty také pravidelně dezinfikovat. V prodejnách obuvi koupíte spreje s  antibakteriálním působením, které ničí plísně i bakterie. Obuv pořizujte jen z přírodních a prodyšných materiálů, které dobře odvádí vlhkost. „Pro svršek obuvi je nejvhodnější přírodní useň, která absorbuje vlhkost a přizpůsobuje se tvaru nohy. Vzhledem k tomu, že se dětem nejvíce potí plosky nohou, musí být stélka ze savého materiálu. Jednat se může například o textil či useň,“ vysvětlila Jolana Němcová ze společnosti Moleda, která nabízí dětskou obuv z přírodních usňových materiálů opatřených polyuretanovou fólií pro snadnou údržbu.

Tags | , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv