Rubrika | Cestování, Tipy a rady

Tipy pro výlety do přírody, jak udržet při životě mobil nebo GPS

27. 07. 2012 - Redakce

Daleko od civilizace a s přírodou za zády. Pro někoho jediná ideální dovolená. I když se však chcete rušnému světu co nejvíce vzdálit, může se vám hodit základní technika, jako třeba mobilní telefon nebo GPS navigace. Tato zařízení mohou totiž dovolenou značně zpříjemnit, někdy i zachránit. A protože v přírodě jen těžko najdete elektrickou zásuvku, přinášíme několik tipů, jak je udržet při životě i mimo dosah elektrické sítě.

Dovolená mimo klasická a rušná turistická místa láká nejen dobrodruhy. Přináší však mnohá rizika, na která byste neměli před odjezdem zapomínat. Pojistit svou bezpečnost můžete za pomoci GPS navigace, která zabrání tomu, abyste se v divoké přírodě ztratili. Dobré je mít s sebou také funkční mobilní telefon, zejména pro případy neočekávaných událostí nebo zdravotních problémů.

Na seznam věcí připište náhradní zdroj

Pokud už dopředu víte, že se po celou dobu dovolené k žádné elektrické zásuvce nedostanete, myslete už předem na záložní zdroj. Existují například nabíječky, které můžete ještě doma nabít a v nich uchovanou energii následně použít v terénu. „Pokud je taková nabíječka v zásuvce, nejenže nabíjí přístroj, ale energii uchovává zároveň i v záložní integrované baterii. Tu lze potom v terénu využít. Cestovatelé tedy mohou počítat s tím, že se výdrž jejich mobilního zařízení zdvojnásobí,“ vysvětlil Radim Tlapák, ředitel internetového obchodu BatteryShop.cz, který ve svém sortimentu nabízí praktickou nabíječku s integrovanou baterií iGo Charge Anywhere.

Přibalte správně zabezpečené náhradní baterie

Pohodové zážitky v přírodě a bez přístupu k elektřině můžete podpořit náhradními bateriemi. Ještě před odjezdem je dobré pořídit si baterii navíc minimálně do těch zařízení, která pro vás budou v průběhu kempování, horské turistiky či jakékoliv jiné činnosti nepostradatelná. Když se jedna baterie vybije, můžete ji jednoduše vyměnit za druhou. U náhradních baterií však dbejte na jejich správné skladování. Rozhodně jim neprospívá například vlhko nebo vysoké teploty. V zavazadle by se neměly volně povalovat, ale měly by mít vhodný obal. Správné pouzdro je totiž ochrání před nebezpečnými vnějšími vlivy, jako jsou pády nebo nárazy. Doporučuje se přeprava v původním obalu.

Mobil si dobijte šlapáním na kole

Jestliže vyrážíte na výlet cyklistický, nápomocnou vám může být cyklonabíječka. Nabíjecí sadu namontuje za pomoci návodu na své kolo každý. Skládá se vždy z dynama, nabíjecího kabelu a držáku na telefon, který je připevněný na řídítkách. Vaše cyklonabíječka začne fungovat při dosažení rychlosti asi 6 km v hodině. Jakmile bude mobilní zařízení plně nabité, nabíjení přestane. S cyklonabíječkou na kole však počítejte s lehkým zpomalením. Při jízdě z kopce funguje zařízení efektivně, do kopce však budete muset vynaložit o kus síly navíc. Nezalekněte se lehkého vrčení, které mohou některé typy těchto nabíječek při jízdě vydávat. Vzniká třením dynama o plášť kola.

Dobijte si baterie v automobilu

Pokud se na cesty vypravíte automobilem, určitě se vám bude hodit nabíjecí adaptér s možností dobíjení přímo z vašeho vozu. Nabíječka se speciální koncovkou se jednoduše připojí do zapalovače a dobije vám přístroj z autobaterie. Pokud si navíc pořídíte univerzální adaptér s výměnnými konektory, můžete s ním pohodlně nabíjet váš fotoaparát, GPS navigaci, mobilní telefon i notebook. Adaptér může mít zabudovaný také vlastní USB port, do kterého můžete zapojit ještě jeden další přístroj. Dobu dobíjení mobilních přístrojů si tak zkrátíte na polovinu. Ušetříte nejen svůj volný čas, ale i palivo.

Využijte energii z tužkových baterií

Spolehlivým zdrojem energie v místech, kde už není jiná možnost, jsou pořád klasické tužkové baterie. Lze je využít do speciálních cestovních nabíječek. Ty pojmou dva kusy alkalických baterií, s pomocí kterých dobijí jakoukoliv mobilní techniku. „Díky výměnným konektorům jde bateriová nabíječka použít jako adaptér jakékoliv cestovní techniky, od mobilu až po MP3 přehrávač,“ sdělil Radim Tlapák z internetového obchodu BatteryShop.cz, který nabízí pohotovostní bateriové nabíječky iGo powerXtender. Nabíječku lze použít i opakovaně, stačí jen vyměnit baterie. Ještě před odjezdem je tak dobré si předem spočítat, jaký počet baterií budete na cestách potřebovat.

Tags | , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv