Rubrika | Tipy a rady

Tropické teploty zvyšují nebezpečí nehody, havarijní pojistka může pomoci ušetřit

09. 08. 2013 - Redakce

Vysoké teploty, které aktuálně panují, velice ohrožují řidiče. Za volantem jsou unavení a jejich pozornost se snadněji rozptýlí. Mnoho cestovatelů přitom ještě během srpna vyráží na svou letní dovolenou autem. Vedle důsledné kontroly technického stavu vozidla by měli také před odjezdem zauvažovat o investici do havarijního pojištění. Nejen v zahraničí se totiž může v opačném případě problém s autem výrazně prodražit. Vhodně sjednaná pojistka vám navíc může pomoci při ztrátě zavazadel nebo krádeži navigace.

Copak nestačí povinné ručení?

Povinné ručení je k provozu vozidla bezpodmínečně nutné. Na cestách v zahraničí i po České republice byste s sebou měli vždy vozit zelenou kartu, která slouží jako doklad o sjednaném povinném  učení. Před cestou do zahraničí byste měli na její lícové straně zkontrolovat, zda na území vaší destinace zelená karta platí. V opačném případě je nutné zaplatit hraniční pojištění. Pro cestování do zahraničí je nutné mít u sebe také duplikát karty, který získáte od své pojišťovny a který si v případě havárie nechává zahraniční policie. „Vedle povinného ručení se však vyplatí investovat také do havarijního pojištění. Z povinného ručení totiž získáte peníze pouze v případě, že nejste viníkem nehody. Tehdy máte díky povinnému ručení právo požadovat náhradu škody po vlastníkovi vozidla, jež nehodu zapříčinilo. Naopak havarijní pojištění vám umožní kompenzovat náklady vzniklé následkem dopravní nehody bez ohledu na to, zda jste sami viníky,“ vysvětluje David Tacl, ředitel portálu ČeskéPojištění.cz, který porovnává nabídky většiny pojišťoven na českém trhu.

Havarijní pojištění se tedy vztahuje pouze na nehody?

Havarijní pojištění vedle nehod řeší také další nepříjemné situace, s nimiž se můžete setkat nejen na dovolené v zahraničí. V závislosti na konkrétní sjednané smlouvě může krýt taktéž škody vzniklé v souvislosti s odcizením vozidla. Dále se může vztahovat na poškození způsobené živelními událostmi, a to včetně zničení vozu. Čtvrtou kategorií pak mohou být škody vzniklé následkem vandalismu. V  rámci havarijního pojištění lze také sjednat asistenční služby. Ty se v závislosti na konkrétní pojišťovně a typu smlouvy liší. Vedle opravy vozidla na místě nebo odtahu je možné mezi nimi najít také zajištění náhradního ubytování a dopravy nebo například pomoc při vybití baterie či zabouchnutí klíčů.

Existují u havarijního pojištění připojištění, která by se mohla na dovolené hodit?

K havarijnímu pojištění si navíc můžete sjednat další připojištění. Při cestě na dovolenou je vhodné  uvažovat o pojištění zavazadel a věcí pro osobní potřebu. Vaše zavazadla při něm mohou být pojištěna například na riziko poškození nebo zničení při živelní události či dopravní nehodě. Stejně tak lze pojistit zavazadla pro případ odcizení nebo ztráty. Společnosti také často nabízejí dodatkové úrazové pojištění osob, které jsou vozidlem přepravovány. Pro cestování do neznámých míst je vhodné zřídit si připojištění nestandardní výbavy auta. To totiž může vedle jiného ochránit nestandardní zabudovanou audiovizuální techniku, kterou se rozumí například navigace. Rozsah krytí pak bývá shodný se sjednaným havarijním pojištěním.

Je nutné sjednávat havarijní pojištění na dlouhou dobu?

Pokud autem cestujete spíše zřídka a máte pocit, že dlouhodobé pojištění je pro vás zbytečné, nemusíte na výhody havarijního pojištění zapomenout. Některé společnosti dnes již například pro případ dovolené nabízejí krátkodobé havarijní pojištění. Délka tohoto pojištění se pak liší v závislosti na konkrétní instituci, od 14 dnů až po 3 měsíce. Podmínky při sjednání krátkodobé pojistky se mohou značně lišit a oproti dlouhodobému pojištění může docházet také k navýšení spoluúčasti. Krátkodobé pojištění navíc v přepočtu na dny vychází oproti klasickému pojištění dráž. „V každém případě si před odjezdem na dovolenou velmi dobře pročtěte smlouvy, které se vašich pojistek týkají. Budete pak mít přehled, na jaké služby máte nárok. „Stejně tak nezapomeňte uložit si číslo asistenční služby, která vám poradí, jak máte v různých situacích postupovat,“ připomíná David Tacl, ředitel portálu ČeskéPojištění.cz.

Tags | ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv