Rubrika | Tipy a rady

Tuzemských vinařů je více než 19 000, nejlepší vína odhalíte také díky medailím a oceněním

30. 09. 2013 - Redakce

Spotřeba vína v České republice neustále stoupá. Průměrný Čech ho vypije za rok přes 20 litrů a vybírat si může z nabídky od více než 19 000 tuzemských vinařů. Pokud však nepatříte mezi sommeliéry a znalce vín, hledání dobrého vína mezi tak velkou nabídkou může být komplikované. Vodítkem o kvalitě vína mohou být například ocenění ve vinařských soutěžích či získané medaile. Proč jsou oceňovaná vína ze soutěží sázkou na jistotu a co vše vlastně značí vinařské medaile, vám představíme v následujícím článku.

Účast v soutěžích značí prestiž a snahu vinaře

Soutěže vín jsou v České republice prestižní záležitost a účast v nich značí odvahu vinařů, kteří chtějí poměřit síly s tuzemskou konkurencí. Nominovat víno do soutěže však pro vinaře není levná ani jednoduchá záležitost. „Přihlášení vína do soutěží je finančně i časově náročné. Za každý soutěžní vzorek se platí registrační poplatky, dokládá se původ hroznů a je třeba též zajistit chemické rozbory vzorků,“ potvrzuje Marcel Lanžhotský z vinařství PATRIA Kobylí, jež je pravidelným a úspěšným účastníkem těchtosoutěží. Administrativně i časově náročný vstup do soutěží kromě značného úsilí dokazuje i důvěru vinaře v kvalitu vlastních produktů.

Chuť a kvalitu stovek vín za vás zhodnotí odborníci

Vinařské soutěže by měly zviditelnit nejlepší česká vína a vést ke zlepšení orientace při jeho nákupu. Rozhodující kritéria, podle kterých se vína hodnotí, jsou vzhled vína (jeho čirost a barva), vůně (intenzita, čistota, harmonie) a chuť vína (intenzita, čistota, harmonie, perzistence). Stovky vzorků vín při soutěžích jsou hodnoceny širokým spektrem odborníků, od vinařů a sommeliérů po vědecké či kontrolní pracovníky potravinářské inspekce. Tito odborníci vybavení citlivými chuťovými pohárky a fenomenální chuťovou pamětí složitě hodnotí všechny vzorky pomocí 100 bodové tabulky OIV a grafů znázorňujících aromatický profil vína, jeho strukturu a mohutnost. K veřejnosti se tedy dostanou výsledky ohlašující poctivě vybraná vítězná vína, která budou chutnat při slavnostních příležitostech v restauraci i doma u rodinného stolu.

Na kvalitu medailových vín se lze spolehnout

Jakmile získáte mezi víny větší přehled, můžete vyzkoušet nákup kolekce vín, tedy předem sestavenou sadu vín. „I při výběru kolekcí se při nákupu lze řídit výsledky v soutěžích, kde je tato kategorie považována za speciální,“ říká Marcel Lanžhotský, technolog z vinařství PATRIA Kobylí, jejichž kolekce vín byla nedávno vyhlášena nejlepší kolekcí Velkopavlovické vinařské podoblasti. Šampioni a medailisté v soutěžích jsou při prvním nákupu vín dobrou volbou. „Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že medailová vína mají v obchodech lepší start, protože zákazníci k nim mají díky ocenění větší důvěru. Aktuálně jsme zvědaví, jak si povede náš nový Modrý Portugal 2011 pozdní sběr, který získal stříbrnou medaili v soutěži Král vín,“ dodává Lanžhotský.

Soutěžní vína můžete ochutnat na koštech a výstavách

Vína, která jsou v soutěžích úspěšná, můžete osobně ochutnat s odborníky na doprovodných akcích – řízených degustacích na celém území ČR. Tím získáte před nákupem představu, na která vína se v obchodě zaměřit. Soutěže, jako je například Národní soutěž vín nebo Král vín, totiž své medailisty představují na koštech a výstavách pro veřejnost. Kromě ochutnávky na těchto akcích získáte také mnoho zajímavých informací nejen o víně, ale i gastronomii a vinařství.

Tags | , , ,

Komentovat článek

Astoreo auto - moto baterie bylinky CBA cestovní pojištění cestování dm dm drogerie dm drogerie markt e-shopy ekologie elektronika ENBRA energie finance Gruzie hubnutí informační technologie investice IT léto nemovitosti obchod obuv pneumatiky pojištění povinné ručení počítače připojištění rady recyklace REMA REMA Systém sport stavebnictví tipy TopGis vitamíny volný čas víno zdraví úspory Česko-gruzínská smíšená obchodní komora životní prostředí

Archiv